“Trakya Belediye Başkanları Nükleere Hayır Diyor”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bölge belediye başkanlarının katılımıyla Kırklareli'nde gerçekleştirilen "Bölge Belediye Başkanları Nükleere Hayır Diyor" toplantısına katıldı.

“Trakya Belediye Başkanları Nükleere Hayır Diyor”
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bölge belediye başkanlarının katılımıyla Kırklareli'nde gerçekleştirilen "Bölge Belediye Başkanları Nükleere Hayır Diyor" toplantısına katıldı.

OLUMSUZ ETKİLERİ MASAYA YATIRILDI

Kırklareli İğneada Beldesi'nde nükleer santral yapılacağına dair açıklamalara istinaden Trakya bölge belediye başkanları, İğneada'da yapılacak bir nükleer santralin Kırklareli ve bölge yerleşim yerlerine olumsuz etkilerini masaya yatırdı.

SÖZLEŞMELER İLE KORUMA ALTINA ALINDI
banner287

İğneada'da bulunan Longoz Ormanları'nın, Güney Amerika'da bulunan Amazon ve Afrika'da bulunan Kongo subasar ormanları ile birlikte, dünyanın en önemli üç subasar ormanından biri olduğu ve 3155 hektar alanı kaplayan Longoz Ormanları'nın 13/11/2007 tarihinde Milli Park olarak tescil edildiği ifade edilen toplantıda İğneada ile Panayır İskelesi arasındaki kumulların Türkiye'nin en uzun kumullarından olduğu ve Trakya bölgesindeki endemik ve nadir bitki türlerinin büyük bir kısmına ev sahipliği yaptığı, söz konusu bitkilerin bir kısmının uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alındığı dile getirildi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Bölgeye bir nükleer santralin yapımı neticesinde yaşanacak sorunların tartışıldığı, alternatif enerji de dahil olmak üzere çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantı neticesinde hazırlanan sonuç bildirgesinde şu ifadeler yer aldı: “Bizler, aşağıda imzaları bulunan ve Trakya'da görev yapmakta olan Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları olarak ve halkımızın gösterdiği tepkiye koşut bir anlayışla; Kırklareli ili, Demirköy ilçesi, İğneada beldesine yapılması tasarlanan nükleer enerji santralini istemiyoruz. Önce bölgemizin, toplam olarak ülkemizin sahip olduğu doğal, kültürel ve sosyal mirasını yok etme tehdidi olarak gördüğümüz bu projenin, bölgemiz çıkarlarına olduğu gibi; ülkemiz çıkarlarına da hizmet etmediğine inanıyoruz. 20 yılda ancak tamamlanabilecek olan; ülkemiz borçlandırılarak verilen kredilerle yapılıp, üretilen enerjiyi ülkemize yine parayla satacak olan; idari ya da teknik hiçbir personelini ülkemiz çocuklarından istihdam etmeyen; denize deşarj ettiği zehirli su ile, bacasından çıkan radyasyon yüklü gazlar ile, toprağımıza gömülerek sularımızı zehirleyecek radyoaktif atıkları ile insanlarımızı ve tüm yaşamı yok edebilme potansiyeline sahip bu projeye, bölgemizin ve ülkemizin ihtiyacı olmadığına inanıyoruz. Bilimsel ve hukuksal raporlar ortada iken; Danıştay da dahil olmak üzere, bölgemizde böyle bir çalışmanın yapılması çeşitli derece yargı kurumları tarafından men edilmiş olmasına rağmen; Ergene Havzası su toplama rezerv alanlarını ve birinci derece tarım topraklarını zehirleyecek bu girişime, halkımızdan aldığımız güç ile karşı olduğumuzu; hukuki zeminde var olan tüm gücümüzü kullanarak buna karşı mücadele edeceğimizi, basın ve saygıdeğer halkımızın önünde yüksek sesle deklare ediyoruz” 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 17:40

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ 655
VATANDAŞ 655 - 3 yıl Önce

ZATEN Bİ SİZ DÜŞÜNÜYORSUNUZ TRAKYAYI, YAW KARDEŞİM SİZ GİDİP KAFANIZI ÇEKSENİZE, GÖRENDE ÇALIŞIYOLAR FALAN ZANNEDER.. BIRAKIN BU İŞLERİ LAFLARA DEĞİL DEĞİL YAPILANLARA BAKIYORUZ BİZ KARDEŞİMM.. VAKTİMİZİ ALMAYIN Bİ ZAHMET!!!

Cafer tayyar
Cafer tayyar - 3 yıl Önce

655*0=0

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306