banner265

banner571

TRAMDED yemeğinde bir araya geldiler

Trakya Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Derneği’nin tanıtım toplantısında serbest muhasebeci ve mali müşavirler ile çalışanları bir araya geldi.

TRAMDED yemeğinde bir araya geldiler
banner301
Çerkezköy Bakış - Trakya Mali Müşavirler ve Bağımsız Denetçiler Derneği’nin (TRAMDED) tanıtım toplantısı yoğun bir katılımla yapıldı. Toplantıda konuşan TRAMDED Başkanı Rüstem Tuna “Tüzüğünde yazılı ilkelerinden taviz vermeden tüm Trakya’da örgütlenmeyi hedefleyen derneğimiz her zaman nitelikli üyeler ile anılacaktır. Mevcut üyelerden referans alarak üye kaydı yapılması ilkesini benimseyen derneğimiz üyelerinin gelecekte Trakya kamuoyunda çalışkanlığı, güvenilirliği ve bilgisi ile anılarak ve meslekli anlamda Trakya kamuoyunu yönlendireceğine inanmaktayız.” dedi.

YOĞUN BİR KATILIM

Pasha Hotel’de salı akşamı düzenlenen tanıtım toplantısı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Geceye Çerkezköy, Kapaklı, Saray ve bölgede faaliyet gösteren serbest muhasebeci mali müşavirler, çalışanları ile aileleri katıldı. TRAMDED Başkanı Rüstem Tuna ile dernek yönetim kurulu üyeleri misafirlerini tek tek karşılayarak hepsiyle yakından ilgilendi.

TUNA: BİZLERİ ONURLANDIRDINIZ

Programda ilk konuşmayı TRAMDED Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Boncuk yaptı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Sevim Boncuk, dernek hedeflerini özetledi. Sevim Boncuk’un açılış konuşması sonrasında TRAMDED Başkanı Rüstem Tuna bir konuşma yaptı. Tuna, tanıtım toplantına katılımdan duyduğu memnuniyeti anlatarak, sözü dernek kuruluş sürecine değindi.

“ÇALIŞMALARA 2012’DE BAŞLADIK”

Tuna, dernek faaliyetlerine 2012 yılında başladıkları anlatarak “2014 yılında ‘Dernek Kuruluşu’ gündemli ilk toplantıyı 14 Ekim 2014 tarihinde yaptık. Bu süreçte büyük destekçilerimizden biri de taslak tüzüğün kurucuları arasında da adı geçen ve önümüzdeki hafta birinci ölüm yıl dönümünde hasretle ve dua ile anacağımız rahmetli İlhan Baliç abimizdi. Ömrü vefa etseydi eminim bizi yine yalnız bırakmazdı. Kendisini hasretle ve rahmetle anıyorum. Toplantı ve sohbetlerde genel eğilim derneğin kurulmasından yana olduğu anlaşılınca kuruluş çalışmalarına hız verdik.

TEŞEKKÜR ETTİ

Kendisi ile meslektaş olmaktan her zaman gurur duyduğum oda disiplin kurulu üyemiz Fatih Saraç kardeşim ile tüzük üzerinde çalışmalara başladık ve tamamladık. Bu süreci sürekli paylaştığımız ve fikirleri ile hep yanımızda olan kurucu yönetim kurulu üyelerimiz İsmail İmren, Sevim Boncuk, Erdinç Turan, Özcan Özkan ile Nadir Kıray meslektaşlarıma derneğin bügünlere gelmesine verdikleri özel destekleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“TÜM TRAKYA’YI HEDEFLİYORUZ”

 2016 yılında odanın seçim yılı olması nedeniyle, yanlış anlaşılmalara yol açmamak için dernek kuruluşunu seçim sonrasına bıraktıklarını kaydeden Tuna şunları söyledi: “20 Ekim 2016 tarihinde Tekirdağ Valiliğinin izinleri ile kuruluşuna izin verilen derneğimiz bugüne gelmiş oldu. Tüzüğünde yazılı ilkelerinden taviz vermeden tüm Trakya’da örgütlenmeyi hedefleyen derneğimiz her zaman nitelikli üyeler ile anılacaktır. Mevcut üyelerden referans alarak üye kaydı yapılması ilkesini benimseyen derneğimiz üyelerinin gelecekte Trakya kamuoyunda çalışkanlığı, güvenilirliği ve bilgisi ile anılarak ve meslekli anlamda Trakya kamuoyunu yönlendireceğine inanmaktayız.”

MUHASEBE UYGULAMALARI M.Ö. 3000’LERE UZANIYOR

TRAMDED Başkanı Rüstem Tuna’nın konuşmasını tamamlaması sonrasında TRAMDED Başkan Yardımcısı Fatih Saraç bir konuşma yaptı. “Bölünmeye, yoksulluğa ve çöküntüye terk edilmiş bir ulusu ayağa kaldırarak, kurtuluş mücadelesini başlatan, bugünlü çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devlete olan Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve değerli devlet adamlarımızı saygı ve şükranla anıyorum.” diyerek konuşmasına başlayan Fatih Saraç “Bizler, ilk muhasebe uygulamalarının milattan önce 3000’li yıllara dayandığını biliyoruz. Eski Mısır’da muhasebe düzeni envanter yanında günlük kayıtlar ile oluşmaya başlamıştır. Tarih boyunca uygarlıklar muhasebeyi kayıt ve denetim aracı olarak kullanmıştır. 11.Yüzyılda Yusuf Has Hacip tarafından yazılan Kutadgu Bilig’de şöyle denir: “Muhasebecinin çok doğru itimat edilir, iyi ve dürüst olması lazım. Gözü tok, tavır ve karakteri güvenilir olmalı. Akıllı olmasının yanında haya sahibi bulunmalı. Her türlü işlem kağıda geçirilmeli, akla güvenilmeli, kayda geçirilmeli” dedi.

“MUHASEBE TİCARİ İŞLETMELERİN DİLİDİR”

Muhasebenin ticari işletmelerin dili olduğunu kaydeden Saraç şunları söyledi: “Literatürde bazı yazarlar muhasebeyi ticari işletmelerin dolaşım sistemi olarak adlandırılır. İnsan vücudunda besinler dolaşım sistemi aracılığıyla organlara nasıl ulaşıyorsa, işletmelerde de ilgililerin ihtiyaç duydukları bilgiler muhasebe sistemi aracılığıyla sağlanır. İyi bir muhasebe, işletmenin yönetim ve gelişmesi için önemli bir araç, kötü ve düzensiz bir muhasebe, işletmeyi iflasa götüren önemli bir silahtır.

“ÇÖZÜM ORTAĞI”

Ülkemizde bugün itibariyle sayısı 100 binleri aşan mali müşavirler, kamu ile özel sektör arasında köprü görevi görmekte; devletin, işletme sahiplerinin, çalışanların, tedarikçilerin, finans kurumlarının ihtiyaç duyacağı finansal verileri işleyip, ilgili formlara dönüştürerek kullanılabilecek bilgi haline getirmektedir. Bununla birlikte mali müşavirler; bilirkişilik, veri analizi, e-devlet uygulamaları ve anket çalışmaları ile kamunun en önemli çözüm ortağı durumundadır.

“KENDİ SIKINTILARIYLA BOĞUŞUYORLAR”

İktisadi açıdan ileri ülkelerde mali müşavirler ilgi ve saygı görülen kişilerdir. Mavi müşavirler mesleği bugün İngiltere’de sağlık sektöründen sonra itibar gören ikinci meslek konumundadır. Bugün, Türkiye ekonomisinin kaydını tutan mali müşavirler ise ağır iş yükü ve büyük bir sorumluluk altında çok zor şartlarda çalışmaktadır. Angaryalar, vesayet, oldu-bittiler, haksız rekabet, tahsilat sorunu ve cezalar mali müşavirleri yıldırmaktadır. Ülkemizde mali müşavirlik mesleği 3568 sayılı yasa ile ilgili mevzuatı gereği birlik ve odalar vasıtasıyla kendi içinde yönetilmektedir. Odalar yasadan aldıkları görevlerini layıkıyla yerine getirmelerine rağmen meslektaşın sosyalleşmesi, daha sık bir araya gelmesi, sorunları çözme noktasında akıl birliğine ulaşılması için farklı ortamlarda daha sık bir araya gelme ihtiyacı doğmaktadır. Bugün Saray, Kapaklı ve Çerkezköy ilçelerimizde 150 civarındaki meslektaşımız çoğu zaman birbirinden habersiz, kendi sıkıntılarıyla boğuşuyor durumdadır.

“İLK ETKİNLİĞİMİZ”

2012 yılında bir fikir ile şekillenen derneğimiz geçtiğimiz eylül ayında kurulmuş ve şu an itibariyle ilk etkinliğine başlayarak sizlere merhaba demiştir. Amacımız geniş bir üye sayısına ulaştıktan sonra genel sekreterliğe kavuşmuş İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirneli meslektaşlarıyla büyüyen mesleğine, meslektaşına, stajyerine, bölgesine ve ülkesine fayda sağlayacak kamu yararına hizmet sunan bir dernek statüsüne kavuşmaktır.

“VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

Derneğimiz kısa bir süre içerisinde web sitesi, kısa mesaj sistemi ve sosyal medya uygulamalarıyla güncel mesleki gelişmeler yanında ülke ekonomisini ve bölgesel konuları da yayınlayacağımız rapor ve anket çalışmalarını, sosyal ve bilimsel etkinlik ve eğitim çalışmalarını sizlere duyuracak ve tüzüğünde yer alan amaçları gerçekleştirmek için var gücüyle çalışacaktır. Derneğimiz adat meslek mensubu olarak isimlendirilen stajyerlere özel bir önem vermekte belki de ülkemizde mesleki dernekler arasında stajyerlere de derneğe üye olma hakkını veren ilk dernek olmak mutluluğunu taşımaktadır.

“HERKESE EŞİT MESAFEDEYİZ”

Dil, din, ırk, felsefi inanç, yaş, bedensel engelli ve cinsiyet ayrımı yapmadan tüm meslektaşlarımıza eşit mesafede davranışta bulunarak, mesleğimizin güvenilirlik ve saygınlığını sağlamak temel hedefimizdir. Bizleri derneğimize katkı sağlayarak desteklediğinize inanıyor, en kısa sürede üyelik başvurusunda bulunacağınızı arzu ediyoruz. Derneğimizin mesleğimize, meslektaşlarımıza, bölgemize ve devletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

KURT: BÜYÜK KATKILAR SUNACAKTIR

Programda Tekirdağ Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası eski Başkanı Şerafettin Kurt da bir konuşma yaptı. TRAMDED programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti anlatarak konuşmasına başlayan Şerafettin Kurt “Çalışmalarınızda engellerle karşılaşabilirsiniz. Asla vazgeçmeyin. Ülkemiz adına mücadelenizi sürdürmelisiniz. TRAMDED’in bölgeye büyük katkılar sunacağına inanıyorum” dedi. Konuşmaların tamamlanması sonrasında davetliler canlı müzik eşliğinde hoş vakit geçirdiler.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
Hepsi boş laf 6 yıl önce
Hepsi boş laf
banner683
Namaz Vakti 03 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31