Türk Metal grev için geri sayıma başladı

Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler, Türk Metal Sanayicileri Sendikası ( MESS) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyumsuzluk sürecini dördüncü kez protesto etti. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan işçilere seslenen Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak “Biz, içinde insanca yaşama koşullarının olmadığı bir sözleşmeye hayır diyoruz. Biz, bugüne kadar bunun için meydanlardayız. Biz de artık MESS’in anlayacağı dilden konuşacağız. Bu bizim için, ya hep ya hiç davasıdır” dedi.

Türk Metal grev için geri sayıma başladı
ÇerkezköyBakış - Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler, Türk Metal Sanayicileri Sendikası ( MESS) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyumsuzluk sürecini bu sefer greve gitme kararıyla protesto etti.
DÜDÜKLERLE MESS’İ PROTESTO ETTİLER
Arçelik, B/S/H ve HEMA Fabrikalarında çalışan Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler dün dördüncü kez Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Saat 17.00’da başlayan miting ilk olarak saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal marşı ile başladı. Diğer üç mitingin yanı sıra dördüncü miting de işçiler düdüklerle ve TMS Genel Başkanı Pervül Kavlak resimleriyle slogan atarak Başkan Murat Koçak’a tam destek verdiler. Koçak konuşmasına, ‘Bir insan için en büyük değer, yaşama hakkıdır’ diyerek, “insanlar, ayakta durabilmek ve yaşamak için çalışırlar. Alın teri, göz nuru dökerek emek harcarlar. Bunların karşılığında tek bir şey isterler. Buda insanca yaşamaktır. Bizler, metal işçileri olarak, yıllardan beri çalışıyoruz ama adam gibi çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
“BU HAKTAN VAZGEÇMEDİK GEÇMEYECEĞİZ’’
 Severek tezgahlarını koruduklarını kaydeden Murat Koçak, “Bizler işimizi, işyerimizi sevdik. İşimiz için, işyerimiz için her şeyi yaptık. Yaptıklarımıza karşılık patronlar, fabrikalar ve Türkiye kazandı. Ama biz hakkımızı alamadık, şimdi alacağız. Şimdi biz kazanacağız. Hakkımızı da, ekmeğimizi de söke söke alacağız. Bize sosyete enflasyonu ile gelmeyin. Yüzde 1.14 yalan, inkar, kölelik ve insafsızlık demektir. MESS bize köleliği işaret etmektedir. Filler gibi çalışın, ama karıncalar kadar yiyin diyor. Bizim isyanımız işte bunadır.’’ dedi.banner287
“MESS GERÇEKLERE ŞAŞI BAKMASIN’’
Asla oyuna gelmeyeceklerini belirten Koçak şöyle devam etti; “Biz, işte ve ücrette adalet istiyoruz. Ey MESS patronları, gerçekten kaçmayın. TÜİK’in peşine takılıp, bizi harcamaya kalkmayın. Hayatın gerçeklerinden korkmayın ve kaçmayın. Gerçeklere bakın ama şaşı bakmayın, erkekçe bakın! Biz bunun için diyoruz ki, MESS şaşırma ve sabrımızı taşırma”
“DAYATMACI BİR MESS GÖRDÜK’’
Koçak şöyle devam etti: “Biz görüşmelere 9 ocak’ta başladık, 4 mart’ta ise masadan kalktık. Uyuşmazlıktan bugüne kadar, masada diyalog ve uzlaşma yanlısı bir tavır göremedik. İşte biz bunun için eylemlere başladık. Biz, içinde insanca yaşama koşullarının olmadığı bir sözleşmeye hayır diyoruz. Biz, bugüne kadar bunun için meydanlardayız. Biz de artık MESS’in anlayacağı dilden konuşacağız. Bu bizim için, ya hep ya hiç davasıdır”
“ARTIK GERİ SAYIM BAŞLADI’’
TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak konuşmasının “Maceranın değil, hakkın peşindeyiz. Biz, bunun için bir olduk, iri olduk, diri olduk. Hep beraber başladık, hep beraber kazanacak, hep beraber bitireceğiz. Biz, haklıyız ve haklı olduğumuz için 2 aydır meydanlardayız. Hakkımızı alana kadar da meydanlarda olacağız. 6 Mayıs’ta grev kararımızı aldık, çünkü, biz MESS’ten karşılık alamadık. Biz hakkın, hukukun, adaletin ve demokrasinin sendikasıyız. Bunun için, bundan sonra bütün meydanlar, bütün salonlar bizim. Adalet, onurlu yaşamaktır, adalet, herkese hakkı olanı vermektir. MESS tutumundan vazgeçmese, inada, dayatmaya devam ederse, insanca yaşamaya, insanca çalışmaya evet demezse, biz adaleti aramayı da bulmayı da biliriz. Bu mücadele, bizim var olma mücadelemizdir. Artık geri sayım başladı ve çok yakında grevde olacağız. Biz, ne gerekiyorsa onu yaptık. Bizden buraya kadar. Gerisini artık onlar düşünsün. Gazamız mübarek, yolumuz açık olsun” diye konuştu. Miting, Türk Metal İş sendikasına bağlı işçilerin eylemi olaysız şeklide dağılmalarının ardından son buldu.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510