Türk Metal işçileri yine meydandaydı

Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler, Türk Metal Sanayicileri Sendikası ( MESS) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyumsuzluk sürecini beşinci kez protesto etti. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan işçilere seslenen Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak sözleşme döneminin kendileri için bir ayna olduğunu ifade ederek, “Artık bu aynada güzel ile çirkin, doğru ile yanlış ortaya çıkmıştır. Kimin ne olduğu belli olmuştur” dedi.

Türk Metal işçileri yine meydandaydı
ÇerkezköyBakış - Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler, Türk Metal Sanayicileri Sendikası ( MESS) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyumsuzluk sürecini beşinci kez protesto ettiler.
“BU SÜRECİ CİDDİYE ALDIĞIMIZ İÇİN 120 GÜNDÜR MEYDANLARDAYIZ’’
Arçelik, B/S/H ve HEMA Fabrikalarında çalışan Türk Metal Sendikası’na bağlı işçiler önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Saat 17.00’da başlayan miting ilk olarak saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal marşı ile başladı. Düzenlenen beşinci mitingde işçiler düdüklerle MESS’i protesto ederken, 3 kişi de davul ve zurna çalarak işçilere destek oldular. Hem Türk Metal hem de Metal işçileri olarak ciddi bir süreçten geçtiklerini belirten Murat Koçak, “Bu süreç bizim ve metal işçileri için çok önemlidir. Karşımızda metal işçisini mağdur etmek isteyenler var. Emek için, ekmek için başlattığımız mücadeleyi anlamayanlar var. Bu süreci, bizim dayanışmamız zafere taşıyacak. Biz, bu süreci ciddiye aldığımız için 120 gündür meydanlardayız. Bu sürece, bu kadar önem vermemizin neden bu süreç sadece bir sözleşme süreci değildir, bu süreç, aynı zamanda bir onur mücadelesidir. Biz, insanca yaşamak ve insanca çalışmak için mücadele veriyoruz. Biz, sendikamıza inandık, sendikamız da bize inandı” diye konuştu.BAYRAĞIMIZ HER ZAMAN DALGALANMAYA DEVAM EDECEK
Kenetlenerek tek yürek ve tek yumruk olduklarını kaydeden Koçak, “İnsanca yaşamak, insanca çalışmak için mücadele bayrağımızı açtık. Bayrağımız her yerde her zaman dalgalanacak. MESS patronları, insanca yaşamaya, insanca çalışmaya evet diyene kadar bayrağımız dalgalanacak. Bu sözleşme dönemi, bizim için bir aynadır. Artık bu aynada güzel ile çirkin, doğru ile yanlış ortaya çıkmıştır. Kimin ne olduğu belli olmuştur. Güzel olanlar, yıllardır her türlü zorluğa rağmen üretenlerdir. Çirkin olanlar ise, metal işçilerinin çalışma şartlarına gözlerini kapayanlardır. Bu dönemde doğrular ve yanlışlar da vardır. Doğru olan, zor zamanlarda elini taşın altına koyanlardır, fedakârlığın kralını yapanlardır. Yanlış ise, samimiyetsiz olan, iyilikten anlamayanlardır. Metal işçilerinin kıymetini bilmeyenlerdir. İşte hem yanlışlara hem de çirkinliklere karşı mücadele veriyoruz” dedi.“BU SÜREÇTE SONUCU BİZ TAYİN EDERİZ’’
Pazara kadar değil, mezara kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Koçak şöyle devam etti; “MESS patronları işçi değil, köle istiyor. Herkes haddini bilecek, kimse, bizi yüzde 1.14’e ikna etmeye çalışmasın. 9 Ocak’tan bu yana bunun mücadelesini veriyoruz ve pazara kadar değil, mezara kadar devam diyoruz. Biz, kibrit kutusundan yapılmış bir sendika değiliz. Biz, başkaları gibi böylesine önemli bir sürece seyirci kalmayız. Provokasyon çeteleri kurup, emekçilerin emek ve ekmek davasını sabote edenlerden değiliz. Biz Türk metaliz, biz metal işçileriyiz. Biz adam gibi bir sendika, adam gibi emekçileriz. Bu süreçte sonucu biz tayin ederiz. Bugüne kadar, işçilerin ve sendikaların her türlü demokratik ve haklı mücadelesinde yanında olduk. Nerede ezilen varsa, aslanlar gibi ezenin karşısında durduk. Yarım asırlık bir çınarız ve bu çınarın yaprakları, birlikle beraberlik ile beslendi”
“PİLAVDAN DÖNENİN KAŞIĞI KIRILSIN’’
6 Mayıs’ta grev kararı aldıklarını belirten Murat Koçak, bir süre daha bekleyeceklerini ifade ederek, “Daha da kenetlenerek bekleyeceğiz. Bakalım MESS patronları nereye kadar inatlaşacak? Barış istiyorlarsa, işte elimizi uzatıyoruz. Biz barış diyoruz, ama kavga diyorlarsa ona da varız. Biz de hepsi var, biz hepsine varız. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Masada görüşsek de kazanmadan dönmek yok. Grev olsa da kazanmadan bitirmek yok. Biz, bu yolun yolcusuyuz, biz bunun için bu yola çıktık. Ölmek var dönmek yok. Kazanmadan ölmek de yok, dönmek de yok. Gazamız mübarek, yolumuz açık olsun” dedi. Miting, Türk Metal İş sendikasına bağlı işçilerin eylemi olaysız şeklide dağılmalarının ardından son buldu.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510