Türk Sağlık-Sen üyeleri yemekte bir araya geldi

Türk Sağlık-Sen Tekirdağ Şubesi tarafından yemekli istişare toplantısı düzenlendi. Çerkezköy, Çorlu ve Saray Sendika üyelerinin katıldığı yemekte konuşan Türk Sağlık Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ali Sinan Aksu, sağlık çalışanları olarak büyük mağduriyet yaşadıklarını söyleyerek ‘’ Özlük haklar, sosyal haklar yapılan mevcut değişikliklerle geriye götürüldüğü gibi çalışma şartlarında her geçen gün ağırlaşmaktadır. Bunlar kabul edilemez.’’ diye konuştu.

Türk Sağlık-Sen üyeleri yemekte bir araya geldi
ÇerkezköyBakış - Türk Sağlık-Sen üyeleri düzenlenen yemekli istişare toplantısında bir araya geldiler.
SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSTİŞARE TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ
Türk Sağlık Sendikası Tekirdağ Şube Başkanlığı tarafından önceki akşam Çerkezköy’de istişare toplantısı düzenledi. Güneşler Otel’de saat 18.30’da başlayan yemekli istişare toplantısına Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uysal, Tekirdağ Şube Başkanı Ali Sinan Aksu ile Çorlu, Çerkezköy ve Saray bölgesindeki sendika üyeleri katıldı.
“VERİLEN ZAMMI VERGİYLE GERİ ALIYORLAR’’
Programın açılış konuşmasını Türk Sağlık Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ali Sinan Aksu gerçekleştirdi. Türkiye’de kamu görevlilerinin haklarının her zaman gündemde bulunduğunu söyleyen Ali Sinan Aksu, yapılan zamları halka ve çalışanlara verilen ceza olarak nitelendirdi. Doğalgaza yüzde 13.9, elektriğe yüzde 20, mazota yüzde 13.5, benzine yüzde 12, kömüre yüzde 13.5 zam yapıldığını ifade eden Aksu, “Bu zamlara karşılık bizlere verilen zamlara ne demeli? 2012’de 4+4, 2013’te 3+3 oranında verilen zamma razı mıyız? Hayır. Zaten verdikleri zammı da Mayıs ayıdan itibaren vergiyle geri alıyorlar” dedi.
“BÖL PARÇALA YÖNET ANLAYIŞI İLE HAREKET EDİLİYOR’’
Ücret artış oranlarının altına imza atanları eleştirerek sözlerini sürdüren Ali Sinan Aksu “Kamu görevlilerine hak olarak görülen bu rakama sendikalar, konfederasyon temsilcisi sessiz kalmış, verilen bu zammın altına imza atmıştır. Özellikle kamu görevlilerinin özlük hakları, sosyal hakları yapılan mevcut değişikliklerle geriye götürüldüğü gibi çalışma şartlarında her geçen gün ağırlaşmaktadır. Bunlar kabul edilemez. ‘Ya bu deveyi güdersiniz ya da bu diyardan gidersiniz’ anlayışının devlet kültürümüzde yeri bulunmamaktadır. Sağlıkta böl, parçala, yönet anlayışı ile hareket edilmektedir.’’ İfadelerine yer verdi.  “GÜÇLÜ BİR DURUMA GELEREK DURUMA DUR DEMELİYİZ’’
banner287
Sağlık sektöründe yeni yapılanmaya dur demenin yolunun Türk Sağlık Sen çatısı altında birleşmekten geçtiğimi söyleyen Ali Sinan Aksu şöyle devam etti: “Bunu da ancak birlikte birbirimize destek vererek, üye olmayanı üye yaparak, diğer sendikalara üye olanları istifaya ikna edip, Türk Sağlık-Sen’e üye olmalarını sağlayarak gerçekleştirebiliriz.’’  
“İŞ GÜVENCESİNDEN YOKSUN OLARAK ÇALIŞMAYI İSTEMİYORUZ’’
Ali Sinan Aksu’nun ardından Türk Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Uysal da bir konuşma gerçekleştirdi. Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında 55 bin SSK hastanesi çalışanının 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na devredildiğini söyleyen Uysal “Yeni düzenlemeler yapılıyor. 55 bin sağlık çalışanı mağdur edildi. Halk sağlık müdürlükleri kurularak il sağlık müdürlüklerimiz bunlardan ayrıldı. Bu çalışmalar çalışanları özelleştirdi. Artık Yap-işlet-devret modeliyle şehir hastaneleri oluşturulacak. Bizler sağlık çalışanları olarak iş güvencesinden yoksun olarak çalışmayı istemiyoruz.” dedi.
“SON DERECE MAĞDURUZ’’
Sağlık çalışanlarının kamu sektöründe üvey evlat muamelesi gördüğünü söyleyen Abdurrahman Uysal şöyle devam etti: “Sağlık çalışanı üvey evlat. Sabit ek ödeme alıyor. Bu ek ödemeden gelir vergisi kesiliyor. Diğer kamu çalışanlarında bu uygulama yok. Sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerinden neden vergi kesiliyor? Emekliye ayrılacağımız zaman bizleri nasıl bir ücret dengesi bekliyor? Bugün emekliye ayrıldığımız zaman aldığımız maaşın yüzde 72’sini alacağız. Uzman bir hekim, hemşire emekliye ayrıldığı zaman uzman doktor bin 800 lira maaş alacak. 30 yıl çalışmış hemşire, ebe veya sağlık çalışanı bin 395 TL maaş alacak. Bunlar bizim maaşlarımız. 35 yılını doldurmuş bir işçi emekliye ayrıldığı zaman 105 bin lira emekli ikramiyesi alacak. Mağduriyet yaşıyoruz.’’“TAŞERON İŞÇİLERİN İŞ GÜVENCELERİ YOK’’
Özlük haklarında problemler olduğunu kaydeden Uysal, “Bugün maalesef kamu çalışanlarının elinden iş güvenliği alınmaya çalışılıyor. 2002 yılında kamudaki 387 bin olan taşeron sayısı 2011 yılında 1 milyon 611 bine yükseldi. Bunların iş güvencesi ve sahip çıkanı yok. Kamuda da 585 bin taşeron, sağlık sektöründe ise 120 bin taşeron çalışan var. Bunlar güvencesiz ve işten çıkarılanlardır. Kamuda hizmeti bu arkadaşlarla birlikte veriyoruz. Sağlık sektöründe hemşireyi, hekimi ve temizlik elamanını çıkartıp, alamazsınız. Biz sendika olarak tüm çalışanların iş güvencesi olması gerektiğine inanıyoruz.’’ İfadelerini kullandı. Sağlık çalışanlarının problemlerinden bahsederek sözlerini sürdüren Abdurrahman Uysal, sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Program soru cevap kısmının ardından tamamlandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306