Türkiye kararını verdi

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimleri tamamlandı. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 52.55 oy olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimin galibi olarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. 600 sandalyeli parlamentoyu ise 291 AK Parti, 147 CHP, 67 HDP,49 MHP, 46 İYİ Parti milletvekilleri oluşturdu.

Türkiye kararını verdi

Çerkezköy Bakış- Cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında aday yarıştı. Kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.52, CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 30.81, HDP’nin cezaevinde tutuklu bulunan adayı Selahattin Demirtaş yüzde 8.12, İYİ Parti’nin adayı yüzde 7.45, Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0.90 ve Vatan Partisi’nin adayı Doğu Perinçek ise yüzde 0.20 oy aldı. Bu sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı oldu.  

CUMHUR İTTİFAKI KAZANDI

Milletvekili seçimlerinin de galibi de AK Parti, MHP ve BBP’den oluşan Cumhur ittifakı oldu. 600 sandalyeli TBMM’de Cumhur ittifakında yer alan ve yüzde 42,36 oy alan AK Parti 291, yüzde 11.21 oy alan MHP 49 milletvekili olmak üzere toplam 340 milletvekili çıkartarak çoğunluğu oluşturdu. Millet ittifakında yer alan ve yüzde 1.37 oy alan Saadet Partisi parlamento dışında kalırken, aynı ittifakta bulunan CHP  yüzde 22.79 oy ile 147 milletvekili,yüzde 10.14 oy alan İYİ Parti ise 46 milletvekili çıkartı. Millet ittifakı mecliste 193 sandalyenin sahibi oldu. HDP ise 67 milletvekili çıkarttı.

ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA

banner287
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hiç kimsenin kendi başarısızlığını gizlemek için seçim sistemine ve sonuçlarına gölge düşürerek ülkemiz demokrasisinin bu büyük gücüne zarar vermeyeceğini ümit ediyorum." dedi. 
Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde düzenlendiği basın toplantısında sözlerine, "Aziz milletim, dünyanın neresinde olursa olsun kalbi bizimle çarpan değerli vatandaşlarım, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. 24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum." diyerek başladı. 
Seçimlerin gayriresmi sonuçlarının belli olduğunu dile getiren Erdoğan, "Buna göre milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti. Aynı şekilde Cumhur İttifakı'na ve AK Parti'ye Meclis çoğunluğunu vermek suretiyle yasama görevi konusunda da çok büyük bir sorumluluk yükledi." ifadelerini kullandı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu önemli günde sandık başına giderek oyunu kullanan ve vatandaşlık vazifesini yerine getiren herkese teşekkür ederek, şunları kaydetti: "Şahsıma, partime ve ittifakımıza oy veren kardeşlere hassaten şükranlarımı sunuyorum. Tabii yurt içinde ve yurt dışında tüm oy kullanma hakkına sahip olan kardeşlerime, özellikle bu demokratik görevlerini yerine getirdikleri için şükranlarımı ifade ediyorum. Sandık güvenliği ve oy kullanma özgürlüğü, Türk demokrasisinin gücünün ifadesidir. Bugün Türkiye'nin tamamında milletimiz özgür iradesiyle sandığa gitmiş, oyunu kullanmış, kendisi ve ülkesi için tercihini yapmıştır. Seçimlerin ülkemizin her yerinde büyük bir olgunlukla tamamlanmış olmasından ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Demokrasilerde seçimler, bizzatihi varlıklarıyla herkesin kazandığı günlerdir. Bu sebeple seçime katılan tüm cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarını ayrıca tebrik ediyorum. Hiç kimsenin kendi başarısızlığını gizlemek için seçim sistemine ve sonuçlarına gölge düşürerek ülkemiz demokrasisinin bu büyük gücüne zarar vermeyeceğini ümit ediyorum."
"Türkiye demokrasi dersi vermiştir"
Erdoğan, seçimlerin rekor bir katılımla sonuçlanmış olmasını, milletin kendilerine ve tüm dünyaya çok önemli bir mesajı olarak gördüğünü aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mesaj gayet açıktır; Türkiye yüzde 90'lara yaklaşan seçimlere katılım oranıyla tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Bugün dünyada yüzde 30, 40, 50 bu civarlarda katılımlarla seçimlerin yapıldığı ülkeler kendilerini demokrat olarak tanıtırken, Türkiye yüzde 90'lara varan bir katılımla bu demokrasi dersini icra etmiştir. Kendi ülkelerindeki seçimlerde yüzde 50'yi bulmayan katılım oranlarıyla ortaya çıkan sonuçları demokratik kabul edip ülkemize hala şaşı bakanları, bu sonuçları çok iyi okumaya davet ediyorum.

Milletimin 24 Haziran demokrasi zaferini bir kez daha tebrik ediyorum. Türkiye'nin bir demokrasi sınavından daha başarıyla çıkması için üstün gayret gösteren Yüksek Seçim Kurulun'ndan il, ilçe seçim kurullarına, sandık başlarında görev yapan heyetlerden partilerin müşahitlerine kadar herkese teşekkür ediyorum. Seçim sonuçları dolayısıyla bizleri arayan, aramak için haber gönderen dost ve kardeş ülkelerin tüm devlet başkanlarına, onların nezdinde dost ve kardeş halkların tamamına şükranlarımı sunuyorum."

VATANDAŞLARA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü'ndeki basın açıklamasının ardından, otobüsten burada bekleyen vatandaşlara hitap etti.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
TRAKYALI..
TRAKYALI.. - 1 yıl Önce

REİSLE YOLA DEVAM..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510