banner265

banner579

banner571

banner578

“Türkiye’nin sanayi üssüyüz”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, gazetemiz BAKIŞ’a konuştu.

Çerkezköy 06.01.2016, 18:38 06.01.2016, 18:41 Bakış Haber Merkezi
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, gazetemiz BAKIŞ’a konuştu.

“KAYIT DIŞI EKONOMİNİN PANZEHİRİDİR”

OSB’lerin şeffaf ve denetlenebilir yapılarıyla kayıt dışı ekonominin en büyük panzehiri olduğunu ifade eden Sözdinler, “Sanayiciler olarak bizim sürekli olarak belirttiğimiz ve beklenti içinde olduğumuz konu, yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesidir. Üretimde büyük bir paya sahip enerji maliyetleri düşürülerek sanayinin rekabetçiliği güçlendirilmelidir” dedi.

1 MİLYON 550 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR

Küresel kırılmalara karşı önlemler alınması, dövizdeki ani dalgalanmalara karşı sanayiciyi koruyacak düzenlemeler yapılması gerektiğini belirten Sözdinler “Türkiye'de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sicil numarası verilerek tüzel kişilik kazanmış 295 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) var. Bu OSB’lerde üretim yapılan 47 bin 996 sanayi parselinde toplam 1 milyon 550 bin kişi istihdam ediliyor. Çarpık sanayileşmenin önüne geçerek tarım topraklarını koruyan OSB’ler planlı sanayileşmenin ve aynı zamanda planlı şehirleşmenin çevreci adresleridir. Devlet, OSB’lerin kuruluş ve işleyişinde kamunun görev ve etkisini minimuma indirerek sanayiciye ‘kendi kendini’ yönet demektedir. Çerkezköy OSB, sanayiciye ‘kendi kendini yönet’ uygulamasının en iyi örneklerinden bir tanesidir” dedi.

ÇEVRECİ OSB’LER ARASINDA İLK SIRADA

ÇOSB’nin, bugün Türkiye’nin örnek, öncü, çevreci OSB’ler içinde ilk sırada olduğunu vurgulayan Sözdinler “Bunu şeffaf yönetimi ve kurumsallaşmış yapısıyla gerçekleştirmiştir.” diye konuştu.

“63 BİN İŞÇİ İSTİHDAM EDİLİYOR”

ÇOSB’de 63 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Sözdinler “Bölgemizde 31’i uluslararası yatırımcı olmak üzere 240 fabrikada 63 bin çalışan istihdam edilmektedir. Bu anlamda bir istihdam üssü olan ÇOSB aynı zamanda bir ihracat üssüdür” dedi.“TEŞVİKLERİ DAHA ÇOK KULLANMALARINI İSTİYORUZ”

Bölgemizden gerçekleştirilen yıllık ihracat miktarının 3 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Sözdinler “ÇOSB bir ar-ge ve inovasyon üssüdür. Bir önceki yıl ÇOSB’de 290 patent ve faydalı buluşa imza atılmıştır. Tam donanımlı, kriterlere uygun 8 ar-ge tesisi bölgemizde faaliyet göstermektedir. Sanayicimizin inovasyon ve ar-ge teşviklerini daha çok kullanmasını istiyoruz” diye konuştu.

“ÇOSB’NİN İMKANLARI BİR KAT DAHA ARTACAK”

Çerkezköy OSB’nin, lojistik imkanlar açısından çoklu seçeneklere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Eyüp Sözdinler “Kara, deniz, hava ve demiryolu imkanlarına sahibiz. Limanlara yakınız. Burada Halkalı-Edirne Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın ve Çerkezköy-Tekirdağ demiryolu bağlantısının gerçekleşmesiyle ÇOSB’nin imkanları bir kat daha artacaktır.” ifadelerini kullandı.

“40 YILLIK DENEYİM”

ÇOSB’nin 40 yıllık deneyimi olduğunu da sözlerine ekleyen Sözdinler, “Çerkezköy OSB, 40 yıllık deneyimi ile özellikle 2003’ten sonra yaptığı yatırımlarla OSB’ler içinde yıldızı parlayan bir üretim, istihdam, ihracat üssüdür. Marka bir OSB’dir. İhtiyaçlar doğrultusunda gelişen teknolojiye paralel olarak sürekli yenilenen eksiksiz bir altyapıya sahiptir” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR”

Çerkezköy OSB’nin, bu kusursuz altyapısıyla katılımcılarının ileri teknoloji özellikleri taşıyan, katma değeri yüksek ürünlerin üretimine büyük bir katkıda bulunduğunu kaydeden Sözdinler “Avrupalı Çerkezköy OSB, katılımcılarına Avrupa standartlarının üzerinde imkanlar sağlamıştır. ÇOSB ihracat, inovasyon ve ar-ge üssüdür. Bölgemizdeki 240 fabrikada yılda 20 milyar dolar ciro gerçekleştirmektedir. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2014 rakamlarına göre yaptığı sıralamada Türkiye’nin en büyük 1000 firması arasında 35 firmamız yer almıştır. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) en büyük 1000 ihracatçı araştırmasında ise ÇOSB’den 26 firma yer aldı.” dedi.

“BUHAR SANTRALİ ÇALIŞMAMIZ SÜRÜYOR”

OSB’nin Çerkezköy’ün havasını kirlettiğine yönelik şikayet ve eleştirilere de değinen OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler “ÇOSB, çevreci bir OSB’dir derken boşuna demiyoruz. Bölgemizdeki hava kalitesini sürekli kontrol ediyoruz. TÜBİTAK’la yürüttüğümüz proje ile ‘hava ve koku kirliliği’ne ilişkin çalışmalar yürütüyoruz. Yeraltı su rezervlerini korumak amacıyla kendi kaynaklarımızla yapacağımız Yoncalı Barajı’nda temel atma aşamasına yaklaşıyoruz. Katılımcılarımızın enerji maliyetlerini düşürecek Buhar santrali çalışmalarımız sürüyor. Tekstil ağırlıklı bir sanayi var bu fabrikaların kazanları kömür ile çalışıyor. Buna önlem olarak OSB olarak buhar santrali ile daha temiz enerji ortaya çıkaracağız. Bu santrallerdeki karbonmonoksit ve kükürt emisyonları 0 denecek kadar aza indirgenmiş. Bunun için fizibilite çalışmaları yapıldı ve havaya deşarj edilen atık gazların önüne geçeceğiz. Fakat çevre kirliliğine karşın OSB olarak yeşillendirme çalışmaları yaptık ve yeşillik alanlarda dikilen ağaçların bakımları da yine bizim tarafımızdan yapılıyor. ‘OSB’nin etkisi yüzünden Çerkezköy’e kar yağmıyor’ ya da ‘Çerkezköy kirleniyor’ denilmesi yanlış. Ergene derin deşarj projesi yürütülmekte ve 3 sene içinde tamamlanacak. Elimizden geldiği kadar kendi sanayicimizi denetleyip seminerler verip, emisyonlarını kontrol ediyoruz. Sanayinin Çerkezköy’ü kirlettiği ve bu sebepten kar yağmadığı iddiaları yersiz ve geçersizdir.” dedi.

“HEDEF YÜKSEKOKUL VE ÜNİVERSİTE”

ÇOSB’nin sadece bir Organize Sanayi Bölgesi olmadığını ve eğitime de son derece önem verdiklerini ifade eden Sözdinler, fabrikalardaki kalifiye eleman ihtiyaçlarını en aza indirmek için ÇOSB Meslek Lisesi’nde eğitimlerin verildiğini kaydetti. Eyüp Sözdinler, “Sanayicilerimizin ara eleman sorununa çözüm bulmak amacıyla Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni kurduk. Hedefimizde yüksekokul ve üniversite var. Çerkezköy OSB sadece bir OSB değildir. Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde modern konferans salonumuzda birçok kültürel ve bilimsel faaliyete imza atıyoruz. Her yıl Çerkezköy ve Kapaklı’da okuyan öğrencileri kapsayan kompozisyon ve resim yarışmasının yanı sıra binlerce öğrenciye yangın ve çevre eğitimleri veriyoruz. Engelliler için ‘Güler Yüzler’ pikniğimizi de her yıl gerçekleştiriyoruz.” dedi.

“9 MERKEZDEN 8’İ ÇERKEZKÖY OSB’DE”

Ülkemizde halen sayıları 220’nin üzerinde olan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Arge Merkezlerinden Trakya’da bulunan 9 Ar-Ge merkezinden 8’inin Çerkezköy OSB’de olduğunu dile getiren Başkan Sözdinler “Bölgemizdeki bu merkezlerde 700’ü aşkın Ar-Ge personelinin çalışıyor olmasını çok önemli olarak görüyoruz. Ülkemizin gelişmesinin inovasyonun geliştirilmesine bağlı olduğunu ve yüksek teknolojili ürün üretmekten geçtiğini biliyoruz” dedi.

“5 YILDIR SANAYİCİLERE VE HALKA HİZMET VERİYOR”

Çerkezköy OSB olarak kurdukları Özel İstihdam Bürosu’nun, beş yılı aşkın zamandan bu yana sanayicilere ve çevre halkına istihdam olanakları kazandırmaya devam ettiğini ifade eden Sözdinler “Önümüzdeki günler açısından bölgemizde ihtiyaç olduğunu görerek projesini inşa ettiğimiz  Ticaret Bloklarında 14 adet dükkanı bölge insanının faydasına sunuyoruz. Gerek sanayi işletmelerine ve gerekse bölge insanımıza hizmet verecek bu Ticaret Blokları dükkanlarının ikinci etapta da yeni 14 tanesini ihtiyaca göre inşa etmeyi planlıyoruz. Çerkezköy OSB, 40 yıllık deneyimiyle bugün geldiği seviye ile katılımcılarına yüksek katma değerli üretim için her türlü olanağı sunmaktadır. Bundan sonra da bu imkanları geliştirip, çeşitlendirerek hizmet vermeye devam edecektir.” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRET SANAYİCİYİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEDİ”

Asgari ücretin 1300 TL’ye çıkarılmasına ilişkin de değerlendirmede bulunan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, “Biz devletin katkılarının daha fazla olacağını beklerken maalesef istediğimiz oranda bir katkı çıkmadı. Biz sırf asgari ücretin değerlendirmesi açısından bakamayız. Çünkü asgari ücret 1300 TL olunca yüzde 30’luk bir zam. Bu mecburen diğer ücretleri de etkileyecektir. 1300 TL maaş alan bir kişi, asgari ücret 1300 TL olunca aradaki farkı korumak zorundasınız. Mecburen bunlara da bir yansıması olacaktır. Yani toplam 5 milyon asgari ücretliyi değil, tüm politikayı ilgilendiren bir konudur. Sadece maaşlarla kalmayıp aynı zamanda sendikalı yerlerimiz var, dört ikramiye alan çalışanlarımız var. Bu tazminatlara yansıyacaktır. Mesailerine yansıyacaktır. Bu konunun tekrar ivedilikle ele alınmasını hükümetimizden talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

“TEKİRDAĞ’A SANAYİ ODASI YAKIŞIR”

Son olarak Tekirdağ Sanayi Odası ile ilgili konuşan Başkan Sözdinler, “Tekirdağ Sanayi Odası kurulması yönünde mahkeme tarafından bir karar çıktı. Bu odanın kurulması sanayicilerimiz açısından sevindirici bir olay. Sanayicilerin, kendilerinin kendi odalarında temsil edilmeleri en büyük arzularıydı. Bu gerçekleşmiş oldu. Ama yasal süreç ne kadar sürer onu bilemiyorum. Tekirdağ Sanayi Odası’nın hakikaten bu ile, bu sanayiye yakışacağını düşünüyorum.” dedi.
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:02
Öğle 13:02
İkindi 15:30
Akşam 17:52
Yatsı 19:16
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 8 16
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. M. United 8 13
10. Crystal Palace 9 13
11. Arsenal 9 13
12. Wolverhampton 8 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Valencia 10 12
9. Elche 8 12
10. Getafe 9 12
11. Real Betis 9 12
12. Barcelona 8 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 10 10
15. Eibar 10 10
16. Athletic Bilbao 8 9
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7
parçalı bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577