Uluslararası kukla festivali başladı

5’nci Uluslar arası Trakya Kukla Festivali kapsamında uluslar arası kukla sanatçıları Çerkezköy’de çeşitli gösteriler sundu. Festivalin Çerkezköy ayağı Mevlana İlkokulu ile Özel İdare İlkokulu’nda yarın yapılacak gösterilerin ardından sona erecek.

Uluslararası kukla festivali başladı
ÇerkezköyBakış - 5’nci Uluslararası kukla festivali Atatürk İlkokulu, Gazi Osman Paşa İlkokulu ile Halk Eğitim Merkezi’ndeki gösterilerle başladı.
İLK GÖSTERİ HALK EĞİTİM’DE SERGİLENDİ
Festival çerçevesinde toplam 26 ülkeden gelen kukla ustaları Trakya’nın birçok noktasında okullarda ve halk eğitim merkezlerinde gösteriler sunarken Çerkezköy’de toplam 6 ülkeden kukla ustaları okullarda öğrencilerle buluştu. Brezilya, Almanya, Fransa, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Kosova ülkelerinden gelen kukla ustalarının katıldığı gösteriler ilk olarak Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nde dün saat 11.00’de başladı. Festivale öğrenciler yoğun ilgi gösterirken ‘Dizeler Üzerinde Kabere’ isimli oyun büyük beğeni topladı. Aynı saatte Gazi Osman Paşa İlkokulunda Fransa ekibi ise öğrencilere ‘Mario’ isimli kukla şovunu sergiledi
ÖĞRENCİLER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ
Saat 13.00’te ise Brezilyalı kukla ustalarının sergilediği ‘Masal Sandığı’ isimli kukla oyunu Atatürk İlkokulu öğrencileri ile buluşurken öğrencilerin keyifli anlar yaşadığı gözlerden kaçmadı. Yöresel müziklerin ve çalgıların da seslendirildiği oyunda kukla ustalarının Türkçe konuşarak sunum yapmaya çalıştığı görüldü. Saat 14.00’te ise yine aynı okulda ‘Mario’ isimli gösterisi sunuldu.
GÖSTERİLER CUMARTESİ SONA ERECEK
banner287
Gösterilere bugün 75. Yıl ortaokulu, İnci Narin Yerlici İlkokulu ve Gazi Osman Paşa İlkokulunda  Rusya, Avustralya ve Çek Cumhuriyeti’nden katılan kukla ustalarının şovlarıyla devam edilecek. Cumartesi ise Özel İdare İlkokulu gösteri salonu ve Mevlana İlkokulu’nda Kosova ve Türk kukla ustalarının gösterileriyle programlar sona erecek.“BÜYÜK BİR ŞÖLEN”
Festivalin Trakya’nın incisi olan bir ilçede olmasının kendisine büyük onur verdiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem ‘’Çerkezköy Belediyesi olarak ülkemizin en büyük kukla festivalinde yer almak ve dünyanın birçok noktasından gelen kukla ustalarını halkımızla buluşturmaktan büyük bir onur ve sevinç duyuyoruz. Bu büyük şölene öğrencilerimizin ve halkımızın alkışlarıyla katkı sağlayacağına eminiz.” Dedi.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306