Uluslararası rekabet için enerji verimliliği şart

Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği (ÇESİAD) tarafından düzenlenen haftalık sertifika eğitimlerinde bu hafta ‘Sanayi Kuruluşlarında Enerji Verimliliği’ konusu işlendi. Eğitim salonunda gerçekleştirilen seminerin konuşmacı olarak katılan Özen Mensucat Enerji Müdürü Behçet Güven, sanayide enerji verimliliğinin uluslararası rekabet gücü açısından önemine değinerek enerji verimliliği için dikkat edilecek hususları sıraladı.

Uluslararası rekabet için enerji verimliliği şart
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği (ÇESİAD) tarafından düzenlenen haftalık sertifika eğitimlerinde bu hafta ‘Sanayi Kuruluşlarında Enerji Verimliliği’ konusu işlendi.
“ENERJİ VERİMLİLİĞİ REKABET İÇİN ÖNEMLİ’’
Sanayide enerji verimliliğinin uluslararası rekabet gücü açısından çok önemli olduğunu belirten Özen Mensucat Enerji Müdürü Behçet Güven,“Sanayide enerji verimliliğini artırmak için, enerji muhasebesi, kontrol sistemleri, yalıtım, yeni teknolojiler ve endüstriyel süreçler, hammadde özellikleri, ürün çeşitleri ve özellikleri, iklim şartları ve çevresel etkiler, kapasite kullanımı gibi alanlarda çalışmalar yapılmaktadır.” İfadelerini kullandı.
“BİRÇOK ÇALIŞMA YAPILIYOR’’
Enerji verimliliğini artırmak için birçok çalışma yapıldığını kaydeden Güven ”Elektrik tüketimini miktar ve zaman yönünden etkileyecek, uygulama ve değerlendirme çalışmaları da yürütülmektedir. Bu çalışmalar talep yönetimi olarak adlandırılmaktadır. Üç yöntemle yapılan talep yönetimi çalışmalarının herhangi biri veya birkaçı bir arada uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden birincisi olan teknik önlemler; yüksek verim sağlayan aydınlatma, yüksek verimli motorlar, soğutma sistemleri, bina yalıtımı gibi alanları içerir. İkinci yöntem bilgilendirme olup, hazırlanan teknik belgelerle tüketicilerin bilgi eksikliği giderilmektedir. Bilgilendirme; enerji verimlilik merkezlerinde enerji talebinin düşürülmesi ile ilgili çalışmaları yönlendirmek, danışmanlık yapmak, eğitim kursları ve seminerleri düzenlemek ve enerjiyi verimli tüketen donanım kullanımını özendirmek üzere tanıtım konularını içermektedir. Üçüncü ve en çok uygulanan yöntem ise, tarifelerde farklılığa gidip, tüketim yapısını değiştirmek kullanma zamanına veya kullanma miktarına göre fiyatlandırmalar yapmaktır.’’ İfadelerini kullandı.
VERİMLİLİK İÇİN ALINACAK TEDBİRLERİ SIRALADI
Güven, sanayi sektöründe enerji verimliliği için alınacak önlemleri “Proses aydınlatmasında florosan ve civa buharlı lambaları, yüksek basınçlı sodyum lambalarla değiştirin.  Gece de çalışan işletmelerde daha az insanın girip çıktığı bölümlerdeki iklimlendirme ünitelerini ayarlayın.  Gerekmediği zamanlarda egzos fanlarını, fırınları, motorları kapatın.  Kompresör hava girişlerinin sıcak ekipman odaları yerine daha soğuk yerlerden olmasını sağlayın. Verim iyileştirmeleri ve geri ödemeler ilgi çekicidir.  Buhar ve basınçlı hava kaçaklarının işletmeye maliyeti çok pahalıdır. Yanma havasının kalbi olan hava fazlalık katsayısının dikkatli kontrolü, önemli enerji tasarrufu sağlar.  İşletme tarife yapısına ve güç faktörüne göre güç faktörü iyileştirmesi ile büyük tasarruflara ulaşılabilir. Proses hatları ve tankların yalıtımı ile önemli tasarruflar elde edilebilir.’’ Şeklinde sıraladı.
ENERJİ VERİMLİLİĞİ SAĞLANABİLİR
Güven şunları söyledi: “Özellikle yeni uygulamalar söz konusu olduğu zaman enerji verimli motorların kullanılması, kendini kısa sürede amorti eder. Şayet basınçlar fazla tasarlanmışsa, basıncın azaltması prosesi ısıtmayacaktır ve büyük tasarruflar söz konusudur. Endüstriyel tesisler genellikle yetersiz olarak yalıtılır. Uygun yalıtım büyük kazanç demektir.  Büyük kompresörlerde hava veya su soğutmasıyla atılan ısıyı uygun tasarımla özellikle kışın mahal ısıtmalarında kullanmak mümkündür.  Plastik şeritler, kapı tamponları ve hava perdeleri büyük giriş kapılarından enfiltrasyonun bloke edilmesine yardımcı olur. Ekonomizerler, dış havanın optimum kullanımını sağlarlar. Kullanımları ile elde edilen tasarruflar büyüktür. Tüm alanları ısıtmak yerine kısmi ısıtma yapmak için kullanılan radyant ısıtıcıların geri ödemesi ilgi çekicidir. Isıtılan açık tankların kapatılması büyük enerji tasarruflarına yol açar. Ekipmanların zamanlamasında yapılabilecek küçük değişimler talep yüklerini önemli oranda azaltır.  Spot havalandırma, gerekli iklimlendirilmiş hava miktarını azaltır.”
Haber: Savaş Akyıldırım


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510