Ustasından ücretsiz ebru kursu

El Sanatları Öğreticisi Gülhis Başaran, atölyesinde öğrencilere yönelik ücretsiz ebru sanatı kursu düzenleyecek. Dersler sonunda kursa katılan öğrencilere birinci aşama katılım sertifikası verileceğini söyleyen Gülhis Başaran, “kurslarımız sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 farklı grup şeklinde gerçekleşecek. Bu kursta 15 adet ebru çalışması yapılacak ve yapılan ebru sanatları da öğrencilerimizin olacaktır.’’ dedi.

Ustasından ücretsiz ebru kursu
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Halk Eğitim Merkezi Eski El Sanatları Öğreticisi Gülhis Başaran 5-15 Aralık tarihleri arasında öğrencilere yönelik ücretsiz ebru kursu düzenleyecek.
“ÇOCUKLARA BİR FIRSAT VERMEK İSTEDİM’’
Ebruli kravat üretimi ile KOSGEB’in Çerkezköy’deki ilk kadın girişimcisi olan El Sanatları Öğretici Gülhis Başaran, sağlığı el verdiği sürece Geleneksel Türk Ebrusunu öğreteceğini belirterek, “Uzun zamandan beri üstatlarımdan eğitimini aldığım ebru sanatını atölyemde düzenlediğim kurslarla öğretmeye devam ediyorum. Bilhassa çocukların çok ilgi duyduğu ebru yapımını kendimde bir fikir olarak tasarladım. Bu fikrimle de kendi atölyemde çocuklara bir fırsat vermek istedim” dedi.
“ÜCRETSİZ DÜZENLENECEK’’
Ücretsiz olarak 10 dersli bir program hazırladığını ifade eden Başaran, “5-15 Aralık tarihleri arasında merak eden ve öğrenmek isteyen bütün öğrencileri uygulamalı ebru kursuna bekliyorum. Bu kursta uygulamalı olarak ebru sanatının ilk aşamasını öğreteceğim. Dersler sonunda da kursa katılan çocuklarımıza 1.aşama katılım sertifikası verilecek. Temennim ve arzum, Çerkezköy ve bölgede özel olarak hazırlanmış ebru sanat evi yok. Ben ebru sanatının eğitimin halen coğrafya medresesinde almaya devam ediyorum. Yaşadığım bölgemde bütün çocukların ve yetişkinlerin bu ata sanatımız olan ebru sanatını öğretmek için atölyemin kapılarını sonuna kadar açıyorum.” şeklinde konuştu.
Tüm öğrencileri kursa davet eden Gülhis Başaran, “İlahi huzuru ata sanatımız olan Ebru sanatında bulduğum için rabbime hamd ediyorum. Sağlığım elverdiği sürece ebru sanatını öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğim. Ben eğitimciyim ve benim işim bir taraftan öğrenmek ve öğretmektir.” açıklamasında bulundu.
banner287Ücretsiz kursta 300 öğrenciye kurs vermeyi hedeflediğini söyleyen Gülhis Başaran, “sabah gruplarımız doldu ve aşırı derece de rağbet gördüm. Aylarca devam etsem bile Çerkezköy’de yaşayan çocuklara eğitim vermeyi bitiremem. Bu kursa belli aralıklarla devam edeceğim. Kurslarımız sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 seanstan oluşacak. Gruplarımız 15 kişiden oluşacak ve öğrencilerimiz 5 teknede çalışacaklar. Bu kursta 15 adet ebru çalışması yapılacak ve yapılan ebru sanatları da öğrencilerimizin olacaktır. Bir hafta süre ile kendilerini ifade edebilecekleri özel ortamında geleneksel Türk Ebru Sanatı yapmaya tüm öğrencilerimizi bekliyorum” diye konuştu.   
“ÖZEL KURSLAR 6 KİŞİLİK GRUPLARDAN OLUŞUYOR’’
Öğrenciler dışında diğer yaş gruplarına yönelik çeşitli kursla düzenlediğini ifade eden Başaran şunları söyledi: “bire bir özel kursumuzda var. Haftanın bazı günlerinde gündüz ve akşam olmak üzere 2 grup olarak kurs veriyorum. Bu kursumuz tüm yaş seviyelerine hitap ediyor. Gruplarımız 6 kişiden oluşuyor ve bu kursumuz yaklaşık iki ay önce başladı. Özel kursumuz haziran sonuna kadar devam edecek, ardından da 3 aylık bir aramız olacak. Ondan sonra yeniden kurslarımıza başlayacağız”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306