Ve yeterli imza toplandı. Heyet Ankara’ya gidiyor

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu'nun Müteşebbis Heyeti Başkanlığı’nı yürüttüğü Tekirdağ Sanayi Odası kurulma çalışmalarında en kritik eşik dün aşıldı. 1371 kayıtlı sanayicinin bulunduğu Tekirdağ’da, Oda’nın kurulması için aranan 685 imzanın aşıldığını söyleyen Sarıoğlu “Bugün itibariyle 715 imzaya ulaştık. Artık resmi başvuru yapacağız.” Derken, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya da, sanayi kenti Tekirdağ’da sanayi odası olmamasının büyük tezat oluşturduğunu söyledi.

Ve yeterli imza toplandı. Heyet Ankara’ya gidiyor
ÇerkezköyBakış - ÇerkezköyBakış - Geçtiğimiz aylarda kurulma çalışmaları başlanan Tekirdağ Sanayi Odası için, dün istişare toplantısı düzenlendi.
GENİŞ KATILIM
Çorlu Divan Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu ve Çerkezköy Sanayiciler Derneği Başkanı Yıldırım Ulkat’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanayici katıldı.
715 İMZA TOPLANDI
Toplantıda yapılan çalışmalar ve gelinen nokta konusunda bilgi veren Başkan Ömer Sarıoğlu, Tekirdağ’da sanayi odası kurulması için ilk etapta 685 imzanın gerekli olduğunu, ancak kendilerinin 715 imza toplayarak bu sayıyı aştıklarını ifade etti. Tekirdağ’da 11 tane organize sanayi bölgesi olduğunu, büyükşehir olunmasıyla birlikte bu bölgelerin bir çatı altında toplanması gerektiğinin şart olduğunu belirten Sarıoğlu, “2012 yılı kasım ayında kurulan müteşebbis heyeti olarak kısa zamanda büyük bir özveri göstererek bu sayıya ulaştık. Büyük ihtimalle, artık bir sanayi odamız olacak.” Dedi.ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ANKARAYA GİDİYORUZ
Toplantıdan çıktıktan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden randevu talep edeceklerini söyleyen Sarıoğlu “Bölge milletvekilleri de bizlere destek olarak Ankara'da lobi çalışmalarını yapıyorlar. Ümit ediyorum ki sayın bakan bu heyecanımızı ve özverimizi gördükten sonra gerekeni yapacaktır” ifadelerini kullandı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sanayi yoğunluğu olan illerde sanayi odası kurulması gerektiğini ifade ettiğini hatırlatan Sarıoğlu,”Milletvekillerimizden ve bürokratlarımızdan geç bile kaldığımız yönünde tepkiler aldık. Biz de gerekli noktalara başvurumuzu yaparak bu eksikliğimizi gidereceğiz.” Şeklinde konuştu.

banner287


“1371 KAYITLI SANAYİCİMİZ VAR”
Tekirdağ’da sanayi ve ticaret odalarının olduğunu ancak 1371 kayıtlı sanayicinin olmasına rağmen bir sanayi odasının olmadığını hatırlatan Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya da bunun çok büyük bir tezat olduğunu belirtti. Türkiye'de bu sayı ile 10’uncu büyük sanayi kenti olduklarını açıklayan Vali Yerlikaya,”Göreve geldiğimizde bu eksikliğimizi gördük. Sanayicilerimizle gerekli görüşmeleri yaptık artık biz büyükşehiriz ve yapacağımız ödevler arasında Tekirdağ'da kurmak istediğimiz sanayi odası da var.” dedi.
SANAYİ ALANINDA 230 BİN ÇALIŞAN VAR
Vali Yerlikaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tekirdağ göç alan bir şehir. Yaklaşık olarak 230 bin kişi sanayi alanında hizmet veriyor. 150 milyar dolarlık dış ticaret hacminin 10 milyar dolarını bu il ülkemize sağlıyor.  Artık bu rakamlara bakınca oyalanmak istemiyoruz heyecanımız dorukta. Hep beraber Ankara'ya gidip müracaatımızı yapacağız. Bu süreci en kısa zamanda tamamlayarak hayata geçirmek istiyoruz. İş bittiği zaman da inşallah Tekirdağ sanayi odasının kuruluş gününe hepinizi davet edeceğiz.”  TEŞEKKÜR ETTİ
Son olarak müteşebbis heyetini ve bu heyetin başkanlığını yürüten Ömer Sarıoğlu'na teşekkür eden Vali Yerlikaya, “Yoğun işlerine rağmen, zaman ayırıp bu işi yapmak için uğraşan, çabalayan herkesi kutluyorum.” Diyerek, Başkan Sarıoğlu ve Müteşebbis Heyet’te yer alana sanayicileri kutladı. Heyet, resmi başvuru için gelecek hafta Ankara’ya gidiyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306