YGS öncesi en önemli kural ‘SAKİN OLMAK’

Önümüzdeki hafta Türkiye’de birçok öğrenciye üniversite kapılarını açacak olan sınavlardan ilki olan YGS sınavında, uzmanlar öğrencileri sınav öncesi ve sırasında rahat ve sakin olmaları konusunda uyardı. Sınavın her şeyin bittiği anlamına gelmeyeceğini belirten Çerkezköy FEM Dershanesi Rehber Öğretmeni Fatih Solmaz “Bu sınav, öğrencilerin olmak istedikleri yerle oldukları yeri görecekleri bir sınavdır. Dolayısıyla bizler öğrencilerimizden bu süreç içerisinde uyguladıkları rutin davranışlar dışına çıkmalarını istemiyoruz. Her şeyden önce sakin olmak durumundayız’’ dedi.

YGS öncesi en önemli kural ‘SAKİN OLMAK’
ÇerkezköyBakış - YGS sınavı yaklaşıyor. Öğrenciler sınav öncesi, esnası ve sonrasında ne yapmalı, velilere bu zor dönemde ne gibi görevler düşüyor?
“RUTİN PROGRAMLAR DIŞINA ÇIKMAYIN’’
Türkiye’de üniversite okumanın ilk aşaması YGS için sınav günü yaklaşırken, öğrencilerde yaşanan sınav heyecanı ise artmaya başladı. Sınav öncesi dikkat edilmesi gereken birkaç önemli ayrıntı olduğunu belirten Çerkezköy FEM Dershanesi Rehber Öğretmeni Fatih Solmaz, ”Bu sınav, öğrencilerin olmak istedikleri yerle oldukları yeri görecekleri bir sınav. Dolayısıyla bizler öğrencilerimizden bu süreç içerisinde uyguladıkları rutin davranışlar dışına çıkmalarını istemiyoruz. Öncelikle stres ile başa çıkabilmek gerektiğini düşünüyorum. Sınav günü yaklaştıkça ‘ya yapamazsam ya olmazsa’ gibi korkular yaşamak öğrencinin psikolojisinde olumsuz etki oluşturabilir.” Dedi.
“AŞIRI ÖZGÜVEN YANLIŞ GETİRİR’’
Öğrencilerden sınav esnasında, çalışma süresi içerisinde uyguladıkları soru çözme tekniği dışında farklı bir soru çözme tarzı denememelerini isteyen Solmaz “En çok hangi dersten iyi olduğumuzu düşünüyorsak o dersten başlamalıyız. Bu hem bizi motive eder hem de diğer sorulara daha özgüvenli yaklaşmamamızı sağlar. Ancak aşırı özgüvenli olmak sıkıntı oluşturabilir. Her şeyden önce tedbirli davranıp zamanı en uygun şekilde tüketmek gerekir. Özellikle sözel derslerde soruyu çözme süresi okuma süresi kadardır. Cevaplarından emin olmadığımız soruları öncelik sırasına göre boş bırakırsak test bitimi bu soruları çözme fırsatı bulabiliriz.” İfadelerini kullandı.
“SINAV SONUCU NE OLURSA OLSUN UMUDUNU KAYBETME’’
banner287
Sınav sonrasında ailelere büyük işler düştüğünü belirten Solmaz şunları söyledi: “Öğrenciler bu süreçte çok hassas ve duygusal olur. Öğrencilerin sınavı kötü geçse bile sonraki sınavlar içi umut aşılama çocuğun ayakta durabilmesini ve önündeki diğer sınavlara hazırlıklı girmesini sağlayacaktır. Şüphesiz ki iki aşamalı bir üniversite süreci öğrencilerin üzerinde büyük bir olumsuz etki oluşturuyor.. Ama LYS öncesi öğrencilere her türlü desteği sunmak velilerden beklediğimiz en büyük unsur. Onları diğer öğrencilerle kıyaslamamak gerekir. Bu bir çalışma sınavıdır. Bir öğrenci gerçekten çalışmışsa sınavda da hak ettiği puanı dereceyi alacaktır.”
“SINAV SABAHI GÜZEL BİR KAHVALTI’’
Sınav akşamı erken uyumanın ve sabah erken kalkmanın zihin için olumlu olacağına dikkat çeken Çerkezköy FEM Dershanesi Müdür Yardımcısı Necdet Köçek “Sabah yapılacak verimli bir kahvaltı öğrencilerin dinç olmalarını sağlayabilir. Sınav gününü herhangi bir günmüş gibi düşünmeleri öğrencilerin yararına olur. Sınav günü, sınav için ekstra hiçbir şey yapılmasına sıcak bakmıyoruz. Sınava çalışma süresince uygulamış olduğumuz düzen neyse onu devam ettirmeliyiz.’’ İfadelerini kullandı.
“SINAVA VELİNİZLE GİTMEYİN’’
Köçek, öğrencilerin sınava velilerle gitmesinin yanlış bir uygulama olduğunu ifade ederek “Öğrencilerin her biri olgunluk çağına gelmiş, kendi başlarına hareket edebilecek bireyler. Öğrenciler, velileri ile birlikte bu sınavlara gittikleri zaman kendilerini baskı altında hissediyorlar.” tavsiyesinde bulundu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306