YGS’ye Çerkezköy’den 2 bin 500 öğrenci girecek

ÖSYM tarafından her yıl milyonlarca öğrenciye üniversite kapısını açmak için düzenlenen üniversite sınavlarının ilk aşaması Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) yarın tüm yurtta gerçekleştirilecek. Sınava Çerkezköy, Kapaklı ve beldelerden toplam yaklaşık 2 bin 500 aday girecek.

YGS’ye Çerkezköy’den 2 bin 500 öğrenci girecek
ÇerkezköyBakış - Üniversite’ye girişte ilk aşama olan YGS sınavı yarın sabah 10.00’da başlayacak ve 12.40’ta sona erecek.
ÇERKEZKÖY’DEN 2500 ADAY
Sınava Çerkezköy ve beldelerdeki liseler arasında Çerkezköy Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinden 403, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Lisesi’nden 293, Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden 48, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden 211, Hacı Fahri Zümbül Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nden 87, Kapaklı Çok Programlı Lisesi’nden 267, Pakize Narin Anadolu Lisesi’nden 165, Veliköy Çok Programlı Lisesi’nden 135 olmak üzere toplam 1609 öğrencinin sınava girmesi beklenirken bunun yanında mezun olan adaylardan ise yaklaşık 900 aday sınavda ter dökecek.
ÇORLU VE TEKİRDAĞ’DA SINAVA GİRİLECEK
Çerkezköy ve bağlı bulunan beldelerdeki öğrenciler geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Çorlu ve Tekirdağ’da sınava girerken, ÖSYM’ den yapılan açıklamaya göre sınavlarda kullanılacak olan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, temizlik, aydınlatma ve mevsim koşullarına göre ısınma işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.
banner287
OKULLAR CUMARTESİ AÇIK TUTULACAK
Adayların sınava girilecek okulları, binayı, çevreyi, trafiği, adres bilgilerini ve sınıfları önceden görmelerinin kendileri için yararlı olunacağı belirtilirken bu amaçla bugün 10.00-15.00 saatleri arasında açık tutulacak. Çerkezköy ve bağlı beldelerden sınav yerlerine ek toplu taşıma araçları da konulurken, adayların her ihtimale karşı en az bir saat önceden sınav yerlerinde olması istendi.
SINAV GÜNÜ NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK
ÖSYM’den Yarın yapılacak sınavla ilgili yapılan açıklamada ”2013-Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) katılacak adaylardan, nüfus cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava katılamayacak durumda olan adaylar için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri 24 Mart 2013 Pazar günü saat 07.00 - 10.15 arası açık tutulacaktır.  Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan 2013-YGS adaylarının, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda; kayıp veya değiştirme nedeniyle nüfus cüzdanı almak için nüfus müdürlüğüne başvuran adaylar, nüfus müdürlüğü personeli ile birlikte ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yer alan 2013-ÖSYS başvuru bilgilerine T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile erişeceklerdir. Nüfus cüzdanı talep eden aday ile MERNİS Veri tabanındaki kişi kaydı ve ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminde başvuru bilgileri bulunan adayın kimlik bilgilerinin ve fotoğrafın karşılaştırılması sonucunda bilgilerin bire bir tutması, fotoğrafın aynı kişiye ait olduğunun tespiti ve müdürlük personeli tarafından sorulacak sorulara olumlu cevap verilmesi halinde ilgiliye nüfus cüzdanı tanzim edilecektir. ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminden alınan belge dökümü ile ilgilinin ehliyet, pasaport, uluslararası aile cüzdanı ve memur kimlik kartı gibi belgelerden birisini ibraz etmesi halinde ibraz edilen belge fotokopisi sistemden alınan Nüfus Cüzdanı Talep Belgesine eklenerek dosyasında saklanacaktır. Adayın yanında, üzerinde T.C. Kimlik Numarası ile fotoğrafı bulunan ve resmî onay olan özel bir kimlik belgesinin ve 2 fotoğrafının olması işlemlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlayacaktır.” Şeklinde oldu.
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ SORULARI İLK KEZ SORULACAK
Geçtiğimiz yıl alınan kararla YGS’de Din Kültürü ve Ahlak bilgisi alanından toplam 5 soru ilk kez bu sınavda sorulacak.  
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306