Dünya Su Günü kutlandı

TESKİ’nin kurulması ile birlikte her yıl düzenli olarak kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü, bu yıl Çerkezköy İlçesinde kutlandı. 

Dünya Su Günü kutlandı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülferah Güral, TESKİ Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Uğur Erem, Çevre Gönüllüsü Hakan DEDEOĞLU, Çerkezköy Tepe İlköğretim Okulu, Çerkezköy Şehit Dinçer Ersoy İlköğretim Okulu, Çerkezköy Mevlana İlköğretim Okulu ve Çorlu Bahçeşehir Koleji öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören ve etkinliğin açılış konuşmasını, TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İ.Feyzi Ünal yaptı. Ünal, “Ülkemiz su zengini bir ülke değildir. Suyumuzu yer altı kaynaklarından temin ediyoruz. Coğrafyamızın çoğunluğu Sanayi Bölgesi olması sebebiyle çok fazla su tüketiliyor ve su kaynaklarımız azalıyor. Bu sebeple su kaynaklarımızı korumalıyız. TESKİ olarak artık yer altı kaynaklarından ziyade yüzeysel su kaynaklarından su temin etme yoluna gidiyoruz. İçme suyu havzalarımızı koruyoruz. Abonelerimize temin ettiğimiz suyu en sağlıklı şekilde onlara ulaştırıyoruz. Yaptığımız içme suyu altyapı çalışmaları sayesinde de bu kalitemizi ispatladık. Resmi verilere göre ülke genelinde Tekirdağ içme suyu kalitesinde ilk 3 sırada yer almaktadır.  TESKİ olarak abonelerimize temin ettiğimiz içme sularının kullanılması sonrasında oluşan evsel atık suları da atıksu arıtma tesislerimizde arıtıyoruz. Evsel atık sular il genelinde inşa ettiğimiz atıksu arıtma tesisleri ile standartlara uygun bir şekilde arıtılarak doğaya deşarj edilmektedir. 
Altyapı olmadan sağlam bir gelecek olamaz. Yaptığımız altyapı çalışmaları neticesinde kayıp kaçak oranımızı da azalttık. Suyumuzu koruyalım. Lütfen suyumuza sahip çıkalım, gelecek nesilleri susuz bırakmayalım.“ diyerek sözlerine son verdi.
Etkinlikte konuşan Çerkezköy Belediyesi Başkan Vekili Uğur Erem, “Bölgemizde bulunan organize sanayinin, özellikle tekstil sektörünün yıllardır yer altı su kaynaklarımızı hoyratça kullanmasından dolayı bugün su sıkıntısı yaşıyoruz. Dünya için değerli olan su, Tekirdağ için de oldukça değerlidir. Geleceğe bırakabileceğimiz suyun devamlılığı şarttır.”dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülferah Güral yaptığı konuşmasında, “Su dünyamız için, hepimiz için hayati önem taşımaktadır. Dünyamızdaki nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme ve küresel ısınma su kaynaklarını olumsuz etkilemektedir. Su kaynaklarımız giderek azalmaktadır. Bu da dünyamız için bir tehdittir. Suyun temini ve tüketimi süreci oldukça iyi planlanmalıdır.”dedi.

Konuşmaların ardından TESKİ Çevre Mühendisi Gülçin Doğan “Sağlıklı Su Temiz Çevre” konulu bilgilendirme sunumu yaptı.  TESKİ Su Çocuk Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Sıla Topaloğlu, meclisin çalışmaları ve yürütülen faaliyetler hakkında bazı bilgiler verdi.
Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, “Dünya Su Güvenliği” konusunda bilgilendirici bir anlatım gerçekleştirdi. Suyun dikkatli kullanılması gerekliliğine değinirken, bölgemizde yaşanan çevre sorunları ve sorunların nasıl aşılacağı hakkında bilgiler verdi. 
Etkinlik kapsamında katılımcı okul öğrencileri su temalı hazırladıkları oyun ve gösterileri sergilediler. Sergilenen gösteriler suyun önemi, su tasarrufu ve gelecekteki çevre üzerine konuları ele alındı. 
Tören sonunda katılımcı okulların öğretmenlerine ve konuşmacılara günün anısına plaket takdim edildi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510