banner265

banner579

banner306

banner578

Ergene Nehri temiz suya kavuşacağı günleri bekliyor

Evsel ve endüstriyel atıklar, yer altı kaynaklarının bilinçsiz kullanımı, zirai ilaç atıkları nedeniyle kirlenen ve son olarak Çorlu Deresi'nin geri dönüşüm tesisinden salınan atıkla pembe ve kırmızı renklerde akmasıyla Çerkezköy Bakış Gazetesinin yaptığı haberin ardından gündeme gelen Ergene Havzası'nın temizlenmesi için çalışmalar yürütülüyor.

ÇEVRE 10.10.2018, 16:09 Bakış Haber Merkezi
Ergene Nehri temiz suya kavuşacağı günleri bekliyor

Çerkezköy Bakış - Istranca (Yıldız) Dağları'ndan doğup  283 kilometre boyunca Saray, Çerkezköy, Çorlu, Muratlı (Tekirdağ) Babaeski, Pehlivanköy (Kırklareli), Hayrabolu (Tekirdağ) Uzunköprü ve Meriç (Edirne) ilçelerinden geçerek İpsala'da Meriç'le birleşip Ege'ye dökülen Ergene Nehri, kaynağından döküldüğü yere kadar debisinin 4 katına çıkıyor.
İrili ufaklı 7 kolu olan ve büyük bölümü bölgede sanayileşmenin en fazla olduğu Tekirdağ sınırları içerisinden geçen Ergene Nehri, plansız sanayileşme, evsel ve endüstriyel atıklar, yer altı sularının bilinçsiz ve aşırı kullanılması, zirai kirlilik, arıtmaya tabi tutulmaksızın atık deşarjları nedeniyle kirleniyor.
Bazı firmaların ise özellikle gece ve yağmurlu günlerde atıklarını havzadaki akarsulara gizlice saldıkları iddia ediliyor. Bunlardan tespit edilenlere ilgili kanun maddesince ceza uygulanıyor, bazılarının faaliyetleri durduruluyor.

ÇORLU DERESİ ATIKLAR NEDENİYLE PEMBE VE KIRMIZI TONDA AKMIŞTI

Geçen hafta da Ergene Nehri'nin kollarından Çorlu Deresi, bir geri dönüşüm tesisinin, çektiği boru hattıyla dereye atıklarını salması nedeniyle kırmızı ve pembe tonlarında akarak gündeme gelmişti. Bu skandalı tüm Türkiye’ye Çerkezköy Bakış Gazetesi duyurmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu kapsamda kirliliğe sebep olduğu tespit edilen işletmenin faaliyetinin durdurulduğunu ve lisans kapsamı dışında atık alımı yapmasından dolayı 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun ilgili maddelerine göre cezai işlem uygulanacağını açıklamıştı.

TEMİZLENMESİ İÇİN PLANLI ADIM

Uzun süredir kirliliğiyle gündeme gelen Ergene Havzası için 2006 yılında Çevre Yönetim Master Planı, 2009'da Çevre Düzeni Planı hazırlandı. Ergene'nin kirlenmesinin önüne geçilmesi ve temizlenmesi için en büyük adım, 2011 yılında adına "Şafak Harekatı" da denilen Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'yla atıldı.   Dere yataklarının temizlenmesi, evsel atıkların arıtılması için tesislerin DSİ tarafından yapılması, Islah OSB'ler kurulması, sanayide daha az su kirletici ham madde kullanılması gibi önlemleri içeren planın büyük bölümü tamamlandı. Havzada 2011 yılında "Kimyasal oksijen ihtiyacı" parametresi 800 miligram/litre ölçülürken şu anda 200 - 250 miligram/ litre seviyelerine düştü, hedef 50 miligram/litre olarak belirlendi.
Eylem planı kapsamında dere yatakları temizlendi, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı, Malkara, Saray, Hayrabolu, Kırklareli, Pınarhisar, Vize, Babaeski, Uzunköprü, Keşan evsel atık arıtma tesisleri tamamlandı. Marmara Derin Deniz Deşarj Sistemi ile kıyıdan yaklaşık 4,5 kilometre uzaklıkta Marmara Denizi'nin yaklaşık 47,5 metre derinliğine deşarj sağlanarak havzadaki suların temiz akmasının sağlanması planlanıyor.

ÇALIŞMALARIN YÜZDE 84'Ü TAMAMLANDI

Tekirdağ Valiliği koordinesinde kurulu Ergene Derin Deniz Deşarj AŞ Genel Müdürü Mehmet Ceyhan,  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı" çerçevesinde yürütülen çalışmaların yüzde 84 tamamlandığını söyledi.  Ceyhan, şu ana kadar havzada yer alan belediyelere ait 12 atık su arıtma tesisinin tamamlandığını, bunun yanı sıra eylem planı çerçevesinde yapılması planlanan 5 sanayi atık su arıtma tesisinden üçünün de bittiğini belirtti.
Plan çerçevesinde yapımına devam edilen Velimeşe Atık Su Arıtma Tesisinin Türkiye'nin en büyük sanayi atık su arıtma tesisi olduğuna vurgu yapan Ceyhan, "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı hiçbir aksaklık olmadan devam ediyor. Belediyelerin atık su arıtma tesisleri de bu eylem planı ile birlikte çalışıyor. Bunlardan 12 tanesi belediye arıtması, 5 tanesi de sanayi arıtması. Bu sanayi arıtmalarından Velimeşe Atık Su Arıtma Tesisi, Türkiye'nin en büyük sanayi atık su arıtma tesisi olma özelliğine sahip. Beş sanayi atık su arıtma tesisinden 3 tanesi tamamlanmış bulunmaktadır. Ergene-1 Atık Su Arıtma Tesisi de yüzde 95 seviyesinde. 2018'in sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. DSİ marifetiyle yapıldı, tamamı bitti." diye konuştu.  Biten sanayi atık su arıtma tesislerinden güzel sonuçlar aldıklarını aktaran Ceyhan, "Beş sanayi atık su arıtma tesisinden 3 tanesi bitti. Bitenler arasında yer alan Muratlı Atık Su Arıtma Tesisi'nden çok güzel sonuçlar aldık. Burada arıtılan atık suların renk parametresinde ciddi azalmalar görüyoruz. Bu tesis yüzde 90'ının üzerinde bir verimle çalışmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"PROJE GELECEK YIL TAMAMLANACAK"

Eylem planı çerçevesinde yapılan çalışmalara değinen Ceyhan, şu bilgileri verdi:
"Projemizin normal süresi 2019'da bitiyor. Biz bunu daha erkene alabilmek için hızlı bir süreç yürüyoruz. Bizim burada en önemli sorunumuz mevsim değişiklikleri. Karada çalıştığımız gibi deniz altında çalışıyoruz. Deniz kazılıyor, boru döşeniyor ve üzeri kapatılıyor. Bu çok zor bir iş. Rüzgarın az olduğu havaya göre hareket ediyoruz. Projenin tamamı yüzde 84 seviyesinde tamamlandı. 16 tane büyük şantiyemiz var. Bunlardan yaklaşık 10'u bitmiş durumda. 2019'a geçişte 5-6 şantiyemiz kalmış olacak. Bu 5-6 şantiyemiz tamamlandığında da tüm projemiz 2019'un ortalarında bitmiş olacak. Bazı etaplarda yüzde 100 tamamlandı. Mesela Ergene-2 Atık Su Arıtma Tesisi, Çorlu-1 Atık Su Arıtma Tesisi ve Muratlı Atık Su Arıtma Tesisi yüzde 100 tamamlanmış bulunmaktadır. Deniz deşarjı kısmı da yüzde 90 tamamlanmış durumda."

"BİZ ARITMADAN HİÇBİR SUYU DENİZE VERMİYORUZ"

Ergene Nehri'nden gelen kirli suyun Marmara Denizi'nde arıtılarak deşarj edileceğinin altını çizen Ceyhan, denize hiçbir suyun arıtılmadan verilmeyeceğini vurguladı.
Ergene Nehri'nin kirlilik sorununun 40 yıllık bir sorun olduğunu ve bu soruna kendilerinin çözüm bulduğunu ifade eden Ceyhan, şunları kaydetti:  "Marmara Denizi'ne hiçbir su arıtılmadan verilmeyecek. Bu sular zaten denize akıyordu. Bu su karada kalmıyordu. Marmara Denizi'ne Akdeniz ve Karadeniz'den bir alt akıntı var. Biz Marmara'ya pırıl pırıl bir su versek bile bu su Marmara'yı temizleyemeyecek çünkü Marmara'nın esas kirlilik kaynağının biz Karadeniz olduğunu Karadeniz'de de sınırı aşan sulardan kaynaklandığını düşünüyoruz. Biz arıtmadan hiçbir suyu denize vermiyoruz.
Bizim şu anki tüm gayretimiz Ergene Nehri'nin temiz akması yönünde. Bu 40 yıllık bir sorun. Herkes burada sorun olduğunu söyledi. Çözüm üreten biziz. Çözümü sonuçlandıran da biziz. Bunun bir etabı kalıyor. İşletme süresinin doğru takip edilmesi gerekiyor. Onun dışında biz projeyi zamanında tamamlayacağız. 40 yıllık sorunu beş yıl içinde bitirmiş oluyoruz. Deniz deşarjı Avrupa'nın en büyük deşarj hattı. Dört buçuk kilometre açığa 46 metre derinliğe veriliyor ki bu en uzun deniz hattı projesi. Bunu gerçekleştirdiğimiz için kendimizi mutlu hissediyoruz."

"ERGENE'DE SULAMA SUYU KALİTESİNDE SU ELDE EDİLECEK"

Namık Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer de Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2011 yılında devreye girdiğini söyledi.  Planının Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük çevresel koruma planı olduğunu ifade eden Tecer, "Arıtma çalışmaları başladıktan sonra Ergene'de sulama standardında bir suya ulaşılacak. Bu suları arıtıp, yine bu suya ihtiyacı olan sanayinin kullanabilmesi için bu suyun geri kazanılması gerektiği düşünüldü. Gerekli çalışmalar yapıldı. Belki zor, pahalı, uzun bir süreç ama bu sular arıtılıp tekrar sanayide kullanılacak. Yapılan çalışmalardan sonra Ergene'de sulama suyu kalitesinde su elde edilecek. Üretim açısından bu sulara ihtiyaç var. Bu bölgede kullanılan suların birinci kalite suya ulaşması gerekiyor." dedi.
Tecer, Cumhurbaşkanlığının açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı içerisine Ergene Havzası Koruma Eylem Planı'nın da alındığını anımsatarak, çalışmaların tamamlanması için büyük çaba sarf edildiğini dile getirdi.
Tekirdağ'ın büyük bir sanayi potansiyeline sahip olduğunu hatırlatan Tecer, şöyle devam etti:
"Çorlu ve Çerkezköy'de 7 tane Organize Sanayi Bölgesi var. Binlerce tesis var ve bunların yüzde 70'i tekstil faaliyeti yürütüyor. Muazzam derecede su kullanımı mevcut. Bunun yanında atık su oluşumu da söz konusu. Ergene ve Çorlu nehirlerinin debisi normalden birkaç kat fazla akıyor. Bu da derelere deşarjların olduğu anlamına geliyor. Ortak arıtma tesisleri yapıldıktan sonra hiçbir firmanın atık sularını derelere deşarj etmesi mümkün değil çünkü yeni sistemle online olarak takip edilecek. Bütün sanayi kuruluşları sularını ortak arıtma tesisine vermek zorunda. Tesislere giren suyun miktarıyla, çıkan suyun miktarı Çevre Bakanlığı online sistemle izlenebilecek. Bu şekilde kaçak deşarjların önüne geçilmiş olacak."
Tecer, Ergene Eylem Planı kapsamında bu bölgedeki arıtılmış suların deşarj limitlerinin Türkiye'nin diğer bölgelerindeki deşarj limitlerinin yarısı kadar aşağı indirildiğini ifade ederek, "Bütün Türkiye'de endüstriyel tesisler atık sularını alıcı gölün, denizin arıtabileceği seviyeye düşürmek zorundalar. Buna da deşarj standartları diyoruz. Türkiye'nin herhangi bir yerinde kimyasal oksijen ihtiyacını 400 miligrama indirmek gerekiyorsa, bunun Tekirdağ'da 200 miligrama indirilmesi gerekiyor." diye konuştu.

"SULARIN BÜTÜN DEĞERLERİ ONLİNE OLARAK TAKİP EDİLECEK"

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı çerçevesinde özverili bir çalışma yapıldığını aktaran Tecer, "Buralar yıllardır kirlendi ve buranın bir an önce temizlenmesi için atık suları diğer bölgelerden daha fazla arıtılmak zorunda. Bu da bu bölgenin geleceği açısından sevindirici bir durum. Ortak arıtma tesislerinin tamamlanıp atık suların arıtılmaya başlamasıyla hedeflenen değerler yakalanmış olacak. Bu değerler dışında zaten deşarj yapılması mümkün değil. Arıtılıp tesisten çıkan suların bütün değerleri online olarak takip edilecek." ifadelerini kullandı.
Tecer, özellikle Ergene ve Çorlu nehirlerine bırakılan atık su probleminin çözülmesi ve derin deşarja boşaltılması amacıyla eylem planının başlatıldığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Çok ciddi, Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayan bir çalışma yürüyor burada. Şu anda 5 tane ortak arıtma tesisinin inşaatı tamamlanmak üzere. Bunlardan yüzde 70-80 oranında tamamlananlar var. Burada sadece arıtma değil, arıtılan suyun Marmara Denizine deşarjı da söz konusu. Bununla ilgili kilometrelerce hem kara hemde deniz hattı bulunuyor. Bunların çalışmaları son sürat devam ediyor. Bundan sonra organize sanayilerdeki işletmelerin tali boru deşarj hatlarının inşası yapılıyor. Ergene Havzası Koruma Eylem Planının da sona yaklaştık diyebiliriz."

Kaynak: Çerkezköy Bakış

Yorumlar (1)
Canan Daş 1 yıl önce
Merak edilen bır soruyu ben sormak istiyorum sayın gazete yetkilileri daha firmadan numune alınırken firmanın adını yazdınız ne kadar güvenilir bir haber kaynağı olduğunuzu düşünüyorum yıllrdır bu kirlilik ve nehir siyah akarken sesinizi çıkarmadınızda bu defa bu kadar gundeme tasımanızdaki neden nedir soru işareti bunlarla ilgilide acıklama yaparsanız iyi olur
Namaz Vakti 22 Şubat 2020
İmsak 06:56
Güneş 08:28
Öğle 13:18
İkindi 15:37
Akşam 17:58
Yatsı 19:24
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 23 45
2. Trabzonspor 21 44
3. Başakşehir 22 43
4. Galatasaray 22 42
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 22 38
7. Beşiktaş 22 36
8. Göztepe 21 33
9. Gaziantep FK 22 30
10. Malatyaspor 21 24
11. Gençlerbirliği 22 24
12. Denizlispor 22 24
13. Çaykur Rizespor 21 24
14. Antalyaspor 22 22
15. Konyaspor 22 20
16. Ankaragücü 22 20
17. Kasımpaşa 22 16
18. Kayserispor 22 15
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 22 39
3. Bursaspor 22 39
4. Adana Demirspor 22 34
5. Keçiörengücü 22 32
6. Akhisar Bld.Spor 22 32
7. Menemen Belediyespor 23 32
8. Altay 22 31
9. Fatih Karagümrük 22 31
10. Ümraniye 22 29
11. Giresunspor 21 28
12. Balıkesirspor 22 28
13. İstanbulspor 21 26
14. Altınordu 22 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 22 18
17. Eskişehirspor 23 16
18. Boluspor 22 16
Takımlar O P
1. Liverpool 26 76
2. Man City 26 54
3. Leicester City 26 50
4. Chelsea 26 41
5. Tottenham 26 40
6. Sheffield United 26 39
7. M. United 26 38
8. Wolverhampton 26 36
9. Everton 26 36
10. Arsenal 26 34
11. Burnley 26 34
12. Southampton 26 31
13. Newcastle 26 31
14. Crystal Palace 26 30
15. Brighton 26 27
16. Bournemouth 26 26
17. Aston Villa 26 25
18. West Ham 26 24
19. Watford 26 24
20. Norwich City 26 18
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 25 30
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Mallorca 25 22
18. Celta de Vigo 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
banner573
banner575
banner576
banner577