CHP'li Yüceer, 'Saray halkının hastanesi var, doktoru yok'

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Saray Devlet Hastanesinde doktor eksikliği olduğunu belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Yüceer 'Saray Devlet Hastanesi'nde birçok branşta doktor eksikliği var. 50 bin nüfuslu Saray ilçesinin vatandaşları kendi ilçelerinde yeterli sağlık hizmeti alamıyorlar. Yıllardır devam eden bu sorun Sağlık Bakanlığı tarafından bir an önce çözüme ulaştırılmalı' dedi.

CHP'li Yüceer, 'Saray halkının hastanesi var, doktoru yok'

Çerkezköy Bakış - CHP Parti Meclisi Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yapıtğı yazılı açıklamada Saray Devlet Hastanesi’ndeki doktor açığı bulunduğunu belirtti. Yüceer, Saray Devlet Hastanesi’nde doktor, ekipman ve cihaz açığı eksiklikleri ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemi ile soru önergesini TBMM Başkanlığına sunduğunu ifade etti.

Saray’ın nüfusunun 50 binden fazla olduğuna dikkat çeken Dr. Candan Yüceer “Saray Devlet Hastanesi ilçe nüfusunun 50 bini geçmesinin ardından D statüsünden C grubu hastane statüsüne geçti. Bunun üzerine ilçe halkı ve Saray Devlet Hastanesi eksik branşlardaki doktorların gelmesini ve yeni ünitelerin açılmasını beklerken bu gerçekleşmedi. Tekirdağ geneline atanan 30 hekimimiz içinden hiçbir uzman Saray Devlet Hastanesine atanmadı. Vatandaşlar, hastaneye gidiyor istenilen branşta doktorlar olmayınca çevre ilçelere gitmek zorunda kalıyorlar. Saraylıların kendi ilçelerinde tedavi olmaya hakkı var. Umarım Sağlık Bakanlığı, Saray halkına yapılan bu haksızlığı en kısa zamanda düzeltir” ifadelerini kullandı.

“HASTANEDE BİR ACİL SERVİS POLİKLİNİĞİ YOK”

Saray Devlet Hastanesi’ndeki eksikliklerin 50 bin nüfuslu bir ilçede olmaması gerektiğini vurgulayan Yüceer, “Hastanede bir acil servis polikliniği yok. Pandemi süreci devam ediyorken 10 binlerce insanın yaşadığı ilçede bu eksikliğin bunca zamandır giderilmemiş olması akıl almaz bir durum. Hastanede ortopedi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz gibi branşlarda hizmet veremediği için Saray halkı çevre ilçelere gitmek zorunda kalıyor. Bu durum pandemi sürecinde komşu ilçelerdeki hastanelerde yoğunluğu arttırmakla birlikte eksik ve yetersiz kalan hastaneden dolayı vatandaşların aldığı sağlık hizmetinin kalitesini düşürmektedir” dedi.

“SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN ÜZERİNE FAZLA YÜK BİNİYOR”

Saray Devlet Hastanesi’ndeki branş doktor eksikliğinin giderilmemesinin mevcut sağlık emekçilerinin yükünü arttırdığını ifade eden Yüceer, “Saray Devlet Hastanesi’nin sağlık emekçileri ellerinden gelenin en iyisini yaparak vatandaşa hizmet etmeye çalışıyor. Ancak hali hazırda zor şartlarda çalışan sağlık görevlilerinin üzerlerine yüklenen bu yük nedeniyle yaşadıkları sorunlar onların hayatını, hastalarını ve hasta yakınlarını olumsuz etkileyebiliyor. Devam eden bir pandemi süreci var. Bu süreçte şimdiye kadar hastanelerimizin ve tüm sağlık emekçilerinin eksiklikleri giderilmeliydi. Önümüzdeki süreçte bu eksikliklerin hızla giderilmesini umuyoruz” diye konuştu.

CHP’li Yüceer’in Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

1. Tekirdağ il merkezinde ve ilçe kamu hastanelerinde bulunan toplam doktor sayısı her bir hastane ayrı ayrı belirtilmek üzere kaçtır? Mevcut doktorların branşlara göre dağılımı nasıldır?

2. D statüsünden, C grubu hastane statüsüne geçen Saray Devlet Hastanesi’nde vatandaşların talep ettiği ve ihtiyaç duyulan branşlara ait uzman doktor atamasının yapılmamasının gerekçeleri nelerdir?

3. Saray Devlet Hastanesi’ne ihtiyaç duyulan acil servis, ortopedi, göz hastalıkları, kulak burun boğaz ve eksik olan diğer diğer branşlarda doktor ataması yapılacak mıdır? Eğer yapılacaksa, bu atamalar için hangi tarih öngörülmektedir?

4. 50 bin nüfuslu Saray ilçesinde bulunan Saray Devlet Hastanesi’ndeki Acil Servis Polikliniği eksikliğinin giderilmesi ile ilgili Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Varsa Acil Servis Polikliniği’nin açılması için öngörülen tarih nedir?

5. Bakanlığınızın, Saray Devlet Hastanesi’ndeki personel ve teçhizat eksikliğini tespit edebilecek imkanları var mıdır? Daha önce böyle bir çalışma yapılmış mıdır?

6.Saray Devlet Hastanesi’ndeki teçhizat ve personel eksikliklerinin Bakanlığınızın tarafından ne zaman giderileceği öngörülmektedir?