8 saate 1 serebral palsili bebek dünyaya geliyor

Özel Çorlu Reyap Hastanesi Çorlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Aliye Yıldırım Güzelant, Çorlu’da özel aileler ile bir araya geldi. Doç. Dr. Güzelant, Türkiye'de 8 saate 1 serebral palsili bir bebeğin dünyaya gözlerini açtığını söyledi.

8 saate 1 serebral palsili bebek dünyaya geliyor

Çerkezköy Bakış - Havuzlar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen etkinliğe aileler ve kurum öğrencileri katılım sağlarken gösterdikleri ilgi ve alaka göz doldurdu. Yapılan sağlık seminerine katılan aileler ve kurum öğrencileri merak ettikleri sorulara yanıt bulurken, günlük hayatta kullanabilecekleri bilgilerle de donatılmış oldular.
Doç. Dr. Aliye Yıldırım Güzelant, özellikle ülkemizde ve dünyada sıklıkla görülen “serebral palsi” ye dikkat çekerek, serebral palsi, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan bir engellilik durumu. Beynin tramvaya uğramış kısımlarına erken müdahale edilerek, hayat boyu rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabiliyor. Serebral palsi çoğunlukla başka bir fiziksel ya da zihinsel engellilik durumu da eşlik edebiliyor. Dünya genelinde 17 milyonu aşkın serebral palsili birey bulunuyor. Türkiye'de ise her 8 saate 1 serebral palsili bebek, ömür boyu özel eğitim ve rehabilitasyon ihtiyacı ile dünyaya gözlerini açıyor. serebral palsili çocuklar çoğunlukla yürüyemiyor, koşamıyor, zıplayamıyorlar.

banner287
HER BİN BEBEKTEN 4’Ü CEREBRALPALSY'Lİ DOĞUYOR

Dünyada 17 milyon kişide görülen serebral palsi; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumudur. Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan serebral palsi bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor. Türkiye'de her 8 saatte bir serebral palsili bebek dünyaya geliyor. Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği serebral palsili bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1'i konuşamıyor, 3 çocuktan 1'i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1'i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1'inin epilepsisi olduğu gözlemleniyor” dedi.
Sağlık seminerinin sonunda Doç. Dr. Aliye Yıldırım Güzelant’a öğrencilerin kendi elleriyle yapıp boyadıkları Mustafa Kemal Atatürk portresi kurum yöneticileri tarafından hediye edildi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510