Baysan Engelliler Günü’nü kutladı

Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, 3 Aralık Engelliler Gününü kutladı.

Baysan Engelliler Günü’nü kutladı
Çerkezköy Bakış - Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, 3 Aralık Engelliler Gününü kutladı.
ENGELLİLER İSTİHDAM EDİLMELİ
“Türkiye nüfusunun %13'ünün engelli olması başta aileleri olmak üzere tüm halkımızı ilgilendiren önemli ve hassas bir konudur” diyen Başkan Baysan “Dolayısıyla sakatların sorunları yalnızca bir gün gündeme alınıp yılın geri kalan bölümünde gözardı edilemez. Engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltmeye ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamaya yönelik önemli adımlar atılması gerekiyor. Bu kapsamda engelli vatandaşlarımız sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlandırılmalı, ulaşım imkanları geliştirilmeli, iyi eğitim kurumlarında öğrenim görmeleri sağlanmalı ve gerek kamuda gerekse özel sektörde istihdam edilmelidirler. Çünkü sakatlık sadece engellilerin ve yakınlarının değil, toplumun tamamını ilgilendiren önemli bir sorundur. Unutulmamalıdır ki, her sağlam insan, aynı zamanda bir engelli adayıdır. Dolayısıyla toplumun her kesimindeki insanlar, empati duygularını geliştirerek bu konuda duyarlı olmalıdır. Sakat ve engelli vatandaşlarımıza acımak, onlara bakıp duygulanmak yerine, sahip çıkarak yardımcı olmalıyız.” İfadelerini kullandı.
ONLARIN İSTEK VE ŞİKAYETLERİNİ DİKKATE ALIYORUZ
banner287
Baysan, açıklamasına şöyle devam etti;
“Bizler de yerel yönetimler olarak, sakatlarımıza ve engelli vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz önem ve değeri, yapmış olduğumuz hizmetlerimizle ortaya koyduk. Görme engelli vatandaşlarımızın yararlanabileceği özellikte kaldırımlar yapmamız, halk otobüslerini alırken engelli rampası olan modelleri tercih etmemiz, belediye hizmet binamızda engelli rampası ve engelli asansörü yaptırmamız bunların birer örneğidir. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı daha ileri taşıyabilmek adına Çorlu Kent Konseyi ve Çorlu Sakatlar Derneği'nin istek ve şikayetlerini de dikkate alıyoruz. Çorlu Sakatlar Derneği ile kurulduğu tarihten bu yana ortak çalışmalar yürütüyoruz.  Belediye olarak Çorlu Sakatlar Derneği Özel Eğitim Okulu bünyesinde bulunan Kapalı Spor Salonunun yapımına katkıda bulunduk. Engellilere yönelik hizmetlerimiz bundan sonra da devam edecek.
Yapılan bu çalışmalar elbette yeterli değildir. Engelli vatandaşlarımızın refah seviyelerini yükseltmeye yönelik yapılması gereken çok fazla şey var. Devletin ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle, halkımızın da desteğiyle bu sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu düşüncelerle tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:39

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510