Covid-19 aşıları ve gebelik üzerine etkileri

İrmet Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurdan Tombalak, gebelik döneminde covid-19 aşıları ve yan etkileri hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Covid-19 aşıları ve gebelik üzerine etkileri

Çerkezköy Bakış-İrmet Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurdan Tombalak, anne adaylarının en çok merak ettiği konu hakkında açıklamalarda bulundu.


GEBELİK SIRASINDA AŞI YAPILMASININ ŞU ANA KADAR GEBELİĞE BİR ZARARI GÖSTERİLMİŞ MİDİR?

- ABD'de gönüllü olarak mRNA aşısı yaptıran 35 bin 691 gebenin içinden sonuçlarına ulaşılabilen 3 bin 958'inde aşının gebelikte güvenilirliği ile ilgili herhangi bir sorun görülmemiştir.

-  CDC ve İngiltere ilaç ve sağlık ürünleri düzenleme kurumu vb. kuruluşlar aşıyla ilgili yan etkileri yakın takip etmekte olup bu güne kadar gebelerin aşılanmasıyla ilgili kırmızı alarm vermemişlerdir.

- Aşı sonrası olabilecek yan etkilerin (kol ağrısı, baş ağrısı, halsizlik vb.) gebeliği etkilemesi beklenmemektedir.

ŞU ANDA GEBEYİM, COVİD-19 AŞISI OLMAM GEREKİR Mİ?

- Özellikle ileri yaşta gebe kalan, kronik akciğer hastalığı veya şeker hastalığı olan, bağışıklık sistemi baskılanmış, vücut ağırlığı fazla veya gebeliğinin son üç ayında olan kadınlar kötü sonuçlar açısından artmış risk altındadır.

- COVID-19'un kötü gebelik sonuçları ve anne sağlığıyla ilgili ilişkileri net bir şekilde gösterilmişken, aşının şu ana kadar herhangi bir zararlı etkisi gösterilmemiştir.

- Bugün için kar zarar dengesi, özellikle risk faktörü olan gebeler için aşı yapılması lehine gözükmektedir.

BEBEĞİMİ EMZİRİYORUM, COVİD-19 AŞISI OLABİLİR MİYİM?

- Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere uzmanlar, emziriyorsanız COVID-19 aşısı yaptırmanın güvenli olduğunu bildiriyor. Emzirirken aşı  olduğunuzda bağışıklık sisteminiz COVID-19’a karşı koruma sağlayan antikorlar geliştirir. Bu antikorlar da anne sütünden bebeğe geçer ve bebeğinizi enfeksiyondan korur. Bu nedenle aşılanma şansı elde edildiğinde aşı olmak sizi ve bebeğinizi korumanın bir yoludur. Bebeğini emziren annelere aşı yapılması için bir engel bulunmamaktadır.

GEBELİKTE COVID-19 GEÇİRMEMİN BANA VEYA BEBEĞİME ZARARLARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalar kadınların gebelikleri sırasında COVID-19 geçirmeleri halinde gebe olmayan kadınlara veya COVID-19 geçirmeyen gebelere kıyasla:

Erken doğum oranında 2 kat

Yoğun bakım yatışı oranında 5 kat

Gebelik tansiyonu görülmesinde 2 kat

Entübasyon, ileri yaşam desteği ihtiyacı ve ölümlerde 2 kat risk artışı olmaktadır.

TÜRKİYE'DE OLAN BİONTECH VE CORONAVAC AŞILARINDAN HANGİSİNİ OLMALIYIM?

CoronaVac ölü virüs aşısı olup gebelere uygulandığında risk taşıması beklenmemekle birlikte henüz yayınlanmış güvenlik verisi yoktur.

mRNA aşılarının kısıtlı sayıda gebede de olsa güvenli oldukları gösterilmiştir.

Gebeliğin ilk üç ayında aşılanan kadınların sonuçlarıyla ilgili veri oluşmamıştır.

mRNA aşılarının şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olan kişilerde tercih edilmemesi gerektiği belirtilmektedir.