Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde oluşturulan Yüksek İstişare Kurulu Toplantısını ÇTSO Meclis Salonu’nda yaptı. Toplantıya ÇTSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Yüksek İstişare Kurulu üyeleri katıldı.

“TİCARETİNDE DÖNDÜĞÜ BİR BÖLGEYİZ”

4 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda ilk olarak gündemin ilk maddesi olan, ekonomiye yönelik genel değelendirmeler hakkında Yüksek İstişare Kurulu'nun görüşleri alındı. Konu hakkında konuşan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Çetin, “Bölgemiz üretim üssü olması ile beraber ticaretin de döndüğü bir bölgeyiz. Sanayimizi geliştirmek için ekonomiyi bütün olarak ele almak bizim için önemli.” dedi.

ÇTSO1

“YÜKLERDEN BİR TANESİ DE EYT OLDU”

Çetin’nin konuşmasının ardından ilk değerlendirmede bulunan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Eyüp Sözdinler, “OSB olarak 195 sanayicimiz epey krizler geçirdi. Ama ben hiçbir kriz döneminde böyle bir düşüş görmedim. Biz her sene artış ile giderdik bu sene düşüş içerisindeyiz. İhracata düşüşler var. Rekabetin azalması da bunda bir etken. Bize bu yüklerden bir tanesi de EYT oldu. Kalifiye elemanlarımızdan olduk bu süreçte. Şuan organize sanayi bölgesinin en büyük sorunlarından biri budur. Biz işçi bulamıyoruz.” diye konuştu.

ÇTSO4

Diğer üyelerden Zafer Avcılar’da konu hakkındaki değerlendirmelerini dile getirdi.

“YETERLİ ALTYAPI YOK BURADA”

Ardından gündemin 2’nci maddesi olan bölgeye kurulacak olan Çerkezköy Özel Endüstri Bölgesi ile ilgili değerlendirmeler gerçekleşti. Gündem maddesi hakkında konuşan ve Özel Endüstri Bölgesinin asla bir avantaj olmayacağını belirten ÇOSB Başkanı Sözdinler, “Özel endüstri bölgesi olarak en ideal yer olarak Çerkezköy ve Kapaklı seçildi. Ardından yer temini gerçekleşti. Bizim bu endüstri bölgesinin özelliğini sordurduk. Biz alan genişletmek için girişimlerde bulunurken bir anda Özel Endüstri Bölgesi olması bizde kısıtladı. Cumhurbaşkanı kararı ile yapıldığı için bir şey diyemiyoruz. Yani Çerkezköy gibi eleman kısıtlı olduğu bir yerde yeni bir sanayinin kurulma işi çok zor. Yeterli altyapı yok burada.” diye belirtti.

“BU BİZİM İÇİN ASLA BİR AVANTAJ OLMAYACAKTIR”

Sözdinler, “Bir diğer etken de su. Bizim buradaki fabrikalarımız da yeterli su kullanımına onay yokken bu kadar su sıkıntısı varken yeni gelecek olan bir sanayiye nasıl su bulunacak. Bu bizim için asla bir avantaj olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

“GELECEKTE BÖLGEMİZDE BİZİ BEKLEYECEK SORUNLAR BUNLAR”

Devamında gündemin 2’nci maddesi hakkında ÇTSO Başkanı Çetin’de değerlendirmede bulundu. Çetin, “Yüksek teknoloji yapıların başımızın üstünde yeri var. Bu şekilde özel endüstri alanları yapılacak ise çok hızlı bir şekilde tuzlu suyu arıtmamız lazım. Bir diğer çözüm ise deniz suyunu tatlı suya çevirerek, çevrim santralleri ile üçte birini kullanabilir. Sonuç olarak gelecekte bölgemizde bizi bekleyecek sorunlar bunlar. Ama ne tür sorunlarla karşılaşacağımızı bilersek buna göre de çözümler bulabiliriz.” dedi.

ODA FAALİYETLERİ SUNUMU GERÇEKLEŞTİ

Ardından gündemin 3’ncü maddesinde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Seçkin Bayraktar tarafından, olan oda faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleşti.

Son olarak ise gündemin 4’ncü maddesi olan Çerkezköy Endüstriyel Fuarı hakkında Yüksek İstişare Kurulu'nun önerileri alındı.

Ardından toplantı son buldu.

Muhabir: Tuba SÜVEREKLİ