Daha dün gibi...

Büyük bir heyecanla isim belirlemeye çalışıyorduk gazetemize… Bir yönüyle, bizi cezbeden 127 isim arasından seçtik BAKIŞ’ı…
Evet daha dün gibi geldi bana…
Fakat gazetenin arşivini karıştırınca fark ediyorum aradan geçen koca 18 ayı…
Gerçekten de ne manşetler, ne haberler sığdırmışız bu bir buçuk yıla…
Ve bugün yeni bir sayfa açıyoruz…
Gazeteniz BAKIŞ, vasıf kazanarak resmi ilan yayınlama hakkını kazanmış bulunuyor. Artık kurum ve kuruluşların resmi duyuruları da bu sayfalarda sizlere ulaşacak.
Resmi ilanın maddi katkısı elbetteki olacak, ama bizi asıl heyecanlandıran mesele bu değil. Doğrudur, gazetelerin, özellikle de yerel gazetelerin özgürlük alanını daraltan hususların başında gelir ekonomik sorunlar veya kaygılar. Ama çok şükür, bizim en başından beri ne böyle bir sorunumuz ne de böyle kaygımız oldu.
Çünkü, Çerkezköy BAKIŞ, daha yayın hayatına başlamadan rüştünü ispatlayan bir gazete oldu. Sahi hangi gazete, daha yayın hayatına girmeden firmalar, reklam vermek için sıraya girer, ya da, hangi gazete daha ismini netleştirmeden yüzlerce aboneye ulaşır. BAKIŞ, daha yayınlanmadan, bu onuru bir madalya gibi boynuna astı.
BAKIŞ’a daha yayınlanmadan rüştünü ispatlama kıvancını veren, hiç şüphesiz kuruluşundaki çekirdek ekipti. Abdullah Öğe, Hüseyin Çolak, Gökhan Babayiğit, Mehmet Akif Aldoğan ve Taha Aslanlı’yı bir masa etrafında buluşturan gazete, elbetteki başarılı bir gazete olacaktı, objektif bir gazete olacaktı, cesur bir gazete olacaktı. Ve çok şükür, okuyucularımızı, bu hüsnüniyetlerinde hiç mi hiç yanıltmadık. Kurulduğumuz günden beri sizin BAKIŞ’ınız olduk. Görmeniz gereken hiçbir şeyden gözlerimizi sakınmadık. Gördüğümüz sıkıntı, problem, ihmal ve suistimali ‘irrite’ etmeden ama yüksek perdeden dile getirmekten hiç kaçınmadık. Ama bunu yaparken, hakkı savunmak ile kimsenin avukatlığına soyunmama arasındaki ince çizgiden de hiç sapmadık.
Gazetemizde, seçim dönemi boyunca ve halen seçim iddiası bulunan AK Parti, CHP ile MHP adaylarının tamamının reklam ve ilanlarının aynı sayfada yan yana bulunması, objektif yayınımızın bir yansıması olarak, bizi gururlandırıyor. Hatta ve hatta bazı aday adaylarının BAKIŞ’ın 1. Sayfası’nda yerini alabilmek için, daha önceden, yıllık bazda alan rezervasyonu yapan firmaları ikna etmek durumunda kalması, kaliteli yayıncılığımızın somut bir göstergesidir.
Şu hususu da vurgulamadan geçemeyeceğim: Teknolojinin herkesin kullanımına açılmasıyla yeni gazetecilik refleksleri de gelişmeye başladı. Bu kapsamda, bugünün haberini yarın oku dönemi de sona erdi, artık şuanın haberini az sonra oku dönemi var. Mesela İrfan Mandalı’nın CHP’ye geçtiğini daha Mandalı Genel Merkez’den ayrılmadan siz Bakış’ın internet sitesinden okudunuz. Koray Önsel’in Belediye Başkan Adayı gösterildiğini, Önsel daha Bahçeli’nin makamından ayrılmadan bu sayfalarda okudunuz. CHP Parti Meclisi’nden Çerkezköy Belediye Başkan Adayı’nın önseçimle belirlenmesi yönündeki kararını, Meclis dağılmadan BAKIŞ farkıyla ilk siz okudunuz. Önseçim sonuçlarını, sayım memurun elindeki son oy sandığa düşmeden siz okudunuz. Muhtemelen AK Parti adayının kesinleşmesi de an itibariyle bu sayfalarda sizlerin bilgisine sunulacak. Ama bu hızı yakalamak isterken, teknolojinin değiştiremediği ve asla değiştiremeyeceği gazetecilik ilkelerini de çiğnetmemek gibi bir mesuliyetimiz var. Dolayısıyla bizzat haber takibimiz altında bulunmayan veya kaynağına doğrulatılmayan hiçbir haberi de bu sayfalarda bulamayacaksanız.
Gazeteyi çıkaran tecrübeli arkadaşlarımız için ‘Meslekten gelen’ tabirlerini kullanmak istemiyorum, çünkü Gazetecilik özü itibariyle ne meslektir ne de iştir. Gazetecilik, hakkıyla yapılması gereken bir görevdir. Bildiğin, gördüğün veya belgelediğin ne varsa, bir başka deyişle Halkın bilmesi gereken ne varsa, gazete üzerinden paylaşmak zorundasın. Bilmiyorsan mesul değilsin ama biliyorsan ve yazmıyorsan o vebalin altındasın. Bu yüzden bildiklerimizi, korkmadan, eğmeden, bükmeden ve hatıra sığınmadan, ucu ilçenin en büyük mülki amirine dokunsa dahi, herkesin duyacağı şekilde yazdık, bundan sonra da yazmaya devam edeceğiz.

  

  

  


YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih gül
Melih gül - 5 yıl Önce

başarılarınızın devamını dilerim...

EDİP NURETTİN AKIN
EDİP NURETTİN AKIN - 5 yıl Önce

abi yaziyosan ya devamli yaz yada birak sen bu işi ezberledim iki aydır aynı köşe yazısı sende o cevher var görebiliyorum ama azıcık emek ver bizde birşeyler kapalım

ayhan demirhan
ayhan demirhan - 5 yıl Önce

başarilarinizin devamini dilerrim bakiş aylesi

eğitim bir sen ç.köy
eğitim bir sen ç.köy - 5 yıl Önce

tarafsız haber anlayışınızın devamını dileriz

Tebrikler
Tebrikler - 5 yıl Önce

artik sadece bakış gazetesini takip ediyorum.tum çalışanlara teşekkürler.

banner265

banner479

banner306

banner510