Şubat ayında yaşanan Asrın Felaketi olarak anılan Kahramanmaraş Depremi ve geçen haftaya kadar yaşanan artçı sarsıntılar sonrası akıllarda “İstanbul Depremi yaklaşıyor mu?” korkusu oluşturdu.

6 Şubat depremini 1 buçuk yıl önceden tahmin eden Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı hesaplamayla beklenen İstanbul Depremi için de tarih verdi.

 “ARTÇI DEPREMLERİN 1-2 SENE DAHA DEVAM EDEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ“

Prof. Dr. Naci Görür son günlerde meydana gelen depremlerle ilgili, “O bölgede 2 büyük deprem oldu. Bölgedeki aktif fay sistemleri özellikle depremleri üreten fay sistemleri daha uzun zaman dengeyi bulmak için belirli ölçüde depremler oluşturacaktır. Genel anlamda, bunlara artçı diyebilirsiniz. Bunların 1-2 sene daha devam edebileceğini düşünüyoruz. Gittikçe daha küçülecek ve oluşum sıklıkları azalacaktır. O bölgedeki komşu ve deprem üreten faylarla ilişkili fayları da tetikledi bir anlamda onlara da stres yükledi. Stres transferi, o fayların stres alanlarında değişikliğe neden oldu” dedi.

Görür, “Zamanlama bence hiç önemli değil. Bu asıl hedeften uzaklaşmak anlamına geliyor. Ben desem ki; 50 sene sonra olacak bizim insanımız ölecek.” diye konuştu.

“30 SENE İÇERİSİNDE HER AN OLABİLİR”

Görür, “İlla merak ediliyorsa 99’dan sonra 30 sene içerisinde her an olmak kaydıyla Marmara Bölgesi’nde 7’nin üzerinde depremin beklendiği bilimsel verilerle ortaya konuldu. 30 sene desem bunun artı-eksi 13 senesi var tabii. 99’dan sonra 30 sene koysanız 2029 olur. Bunu 13 sene aşağı, 13 sene yukarı çekerseniz 2045 ile 2016 olabilir. Biz 2016’ları geçtiğimize göre sonlarındayız. Bu depremin mutlaka olacağı ve geleceği kesin. Biz depreme hala hazır değiliz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Hilal SAVTEKİN

Editör: Nursema İnan Salman