Dolandırıcılığa dikkat!

Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, iletişim yoluyla dolandırıcılık konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Dolandırıcılığa dikkat!

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, iletişim yoluyla dolandırıcılık konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu.
KONTÖR/PARA DOLANDIRICILIĞI
Dolandırıcılık suçunun en genel anlamıyla, bir kişiye çeşitli hilelerle aldatarak, kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan kasıtlı eylemler olduğunu belirten yetkililer “Dolandırıcılık suçu, türlerine göre farklılık göstermektedir. Ülkemiz genelinde en yaygın olarak karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi ‘kontör/para dolandırıcılığı’ şeklinde gerçekleştirilen ve telefon yoluyla yapılan dolandırıcılıktır. Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında, şüpheliler, gelişen teknolojik imkanları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis, asker veya savcı olarak tanıtmaktadır. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadır” dedi.
SENARYOLARLA VATANDAŞLARI DOLANDIRIYORLAR
Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcıların telefonla aradıkları şahıslara, ‘terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltıldığı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı, ikamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği, banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği, operasyon bitiminde parayı iade edecekleri’ gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşları dolandırdığını ifade eden yetkililer “Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis İmdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar” dedi.
PARA HAVALE ETMELERİNİ İSTİYORLAR
Dolandırıcıların daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına vatandaşların parayı havale etmesini ya da para ve altınları çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmalarını istediğini kaydeden yetkililer “Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına ‘hediye kazandınız’ ya da ‘çekiliş kazandınız’ gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedir” dedi.
ASLA İNANMAYIN
Vatandaşlara, telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamaları için uyarılarda da bulunan Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri “Polis, jandarma, cumhuriyet savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanız isteyenlere asla inanmayın. Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 polis imdat hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edin” dedi.