Süloğlu ilçesine bağlı Keramettin köyünde yaşayan 15 yaşındaki Engin, antrenman günlerinde Edirne'deki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezine (TOHM) gelerek çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul'da düzenlenen 17 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası'nda 57 kilo kadınlarda dünya ikincisi olan Ergin, organizasyonun ardından döndüğü memleketinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

‘’BENİM DE FAVORİM BAŞPEHLİVAN İSMAİL BALABAN. ONUNLA BÜYÜDÜM DİYEBİLİRİM’’

Milli güreşçi Eylem Engin, 5 yaşından bu yana her yıl dedesiyle köyden Edirne'ye gelerek Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlediklerini anlattı.

Kırkpınar atmosferinin çok heyecanlı olduğunu belirten Engin, "Sabah erken saatte dedemle köyden çıkarak Edirne'ye Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemeye geliyorduk. O atmosfer beni çok heyecanlandırdı. Güreşe bu şekilde ilgi duydum. Benim de favorim başpehlivan İsmail Balaban. Onunla büyüdüm diyebilirim." ifadelerini kullandı.

Kadınlar yağlı güreş yapamadığı için minder güreşine yöneldiğini dile getiren Engin, "Başta dedem olmak üzere ailem çok destek oldu. Dedemi geçen yıl kaybettik. Onun emeği üzerimde çok. Rahmetle anıyorum. Dünya Güreş Şampiyonası'nda aldığım madalyamı da dedeme adıyorum. Şampiyonanın ardından çalışmalarıma başladım. Gelecek yıl yapılacak Dünya Şampiyonası'nda ve 2028'de yapılacak olimpiyatlarda şampiyonluk hedefliyorum." dedi.

 "KÖYDEN ÇIKAN BİR BAŞARI HİKAYESİ"

Antrenör Tamer Ergül, sporcusunun ilkokulda güreşe başladığını dile getirdi.

Milli güreşçi Eylem Engin'in köyden çıkan bir başarı hikayesinin olduğunu ifade eden Ergül, "Eylem'in güreşe başlamasında dedesinin büyük emeği var. Antrenmanı olduğu gün köyden getiriyor, antrenman bitene kadar torununu bekliyordu. Allah razı olsun ondan. Onun sayesinde Eylem güreşe tutundu. Dedesi geçen yıl yaşamını yitirdi ve hepimiz çok üzüldük."  diye konuştu.

Ergül, milli sporcunun olimpiyat hedefiyle çalışmalarına azimle devam ettiğini söyledi.

AA-20230821-31961007-31961005-KIRKPINAR_SEVGISIYLE_BASLADIGI_GURESTE_DUNYA_IKINCISI_OLAN_EYLEMIN_HEDEFI_OLIMPIYAT_SAMPIYONLUGU