Edirne felaketi yaşıyor

Edirne'de son 1 haftadır etkili olan yağmur ve dolu hayatı neredeyse durma noktasına getirdi. Dün yağan dolu sonrası birçok tarım alanı ve ağaçlar zarar gördü. Tunca Nehri'nin ardından Meriç Nehrinde de taşkın alarmı verildi. Nehir kenarındaki birçok işletme ise taşkın nedeniyle kapılarına kilit vurdu. Nehir kenarındaki bazı köylerde ise büyük panik yaşanıyor.

Edirne felaketi yaşıyor

Çerkezköy Bakış-Taşkın halindeki Tunca Nehri, kent merkezinin yanı sıra, nehir yatağına yakın köylerde de hayatı olumsuz etkiliyor. Değirmenyeni köyünde nehirle köy arasına yapılan toprak set patladı, Devlet Su İşleri (DSİ) ekipleri suyun köye girmesini engellemek için köy girişine yeni set oluşturdu.

Köyde yaşayan vatandaşlardan Gürkan Ezer, yaptığı açıklamada, nehrin yükselmeye devam ettiğini bazı noktalardan toprak seti patlatan taşkın sularının köye girmeye başladığını belirtti. Köyde yaşayan herkesin büyük tedirginlik yaşadığını vurgulayan Ezer, "Bir kaç günden beri Tunca sürekli yükseliyor, nehir suları yataktan çıkınca çevreye yayıldı, şimdi de hızla köye yaklaşıyor." dedi. Daha önce köyle nehir arasına yapılan toprak setin patladığını aktaran Ezer, böyle giderse tüm köyü su basacağını sözlerine ekledi. Adil Ezer ise köyde taşkın nedeniyle tedirginliğin devam ettiğini belirterek, yağışların devam etmesi halinde çok zor durumda kalacaklarını ifade etti.

DOLU YAĞIŞI

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, dün Edirne'de yaşanan şiddetli dolu yağışının meyve ağaçlarına zarar verdiğini bildirdi.DSİ ölçümlerine göre, Tunca Nehri'nin debisi 24 saatte 38 metreküp/saniye artışla 308 metreküp/saniyeye yükseldi.

TUNCA NEHRİ

Debinin yükselmesi nedeniyle taşkından etkilenen alanlar da arttı. İki Köprüarası mevkisinde, nehir kenarındaki iki tesise su girdi. Gözleri kapanan Tunca Köprüsü'nün kent merkezindeki girişine de nehir suyu ulaştı. Özellikle küçük araçların köprüden geçişte zorlandığı, bazı araçlar ise suda mahsur kaldığı görüldü.

TARİHİ KÖPRÜLER SU ALTINDA

Taşkının etkilerinin en net gözlemlendiği yerlerden bir olan Sarayiçi adasında da nehrin yayılım alanı genişledi. Nehir suyu çevreye yayılmaya devam ediyor.Adalet Kasrı, Balkan Şehitliği, Saray Mutfağı, Kırkpınar Er Meydanı ve Tavuk Ormanı su altında bulunuyor. Tarihi taş köprülerden Adalet Kasrı'nın önündeki Fatih Köprüsü ve Yalnızgöz Köprüsü gözlerinin dolması ve çevresinden akan suyun köprü içine girmesi nedeniyle su altında kaldı. Köprüler suyla dolmaları nedeniyle trafiğe kapalı tutuluyor.

Nehir kenarındaki yerleşim yerlerinden Değirmenyeni köy sakinlerinin de DSİ'nin aldığı set önlemlerine rağmen debinin yükselmesi nedeniyle tedirgin bekleyişi sürüyor.

Değirmenyeni köyüne giden yolun 3 noktasında, nehir suyu yoldan akışını sürdürüyor. Köye alternatif yollardan ulaşılırken, DSİ'nin dün sedde yaptığı alanlara nehir suyu baskı yapmaya devam ediyor.

MERİÇ'TEKİ DURUM

Tunca'nın karıştığı Meriç Nehri'nin debisi de 24 saatte 327 metreküp/saniye yükselerek 1327 metreküp/saniye seviyesine yükseldi. Nehir kenarındaki işletmelerden bazıları önlem aldı. DSİ, Meriç Köprüsü'nün gözlerini tıkayan kütük ve dal parçalarını ara ara temizliyor.En son 3 yıl önce taşan Meriç'in debisi, 2015 yılında 31 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 2 bin 149 metreküp/saniye ölçülmüştü. Artışa bağlı olarak yaşanan taşkında, Yunanistan ve Karaağaç Mahallesi'ne giden yollar kapanmış, askeri araçlarla taşınan vatandaşların şehir merkeziyle bağlantısı kesilmiş ve acil durumlarda askeri helikopterler devreye girmişti.
Meriç Nehri'nin tabanındaki kum seviyesinin artması nedeniyle önceki yıllardaki su seviyesine ulaşmadan da taşkın yaşanabileceği belirtiliyor.AA