Edirne tarihi ve kültürel yapılarıyla "açık hava müzesi" özelliği taşıyor

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne'nin tarihi ve kültürel yapılarıyla açık hava müzesi özelliğini taşıdığını söyledi.

Edirne tarihi ve kültürel yapılarıyla &quotaçık hava müzesi" özelliği taşıyor

Çerkezköy Bakış - Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında öğrenciler Hıdırlık Tabya'daki Balkan Tarihi Müzesi'ni ziyaret etti.

Türklerin Balkanlar'daki 600 yıllık tarihinin anlatıldığı müzeyi gezen öğrenciler, tiyatrocu yazar Özgür Özgülgün tarafından yazılan Açık Hava Müzesi Edirne kitabının performans etkinliğine de katıldı.

Özgülgün, çocuklara kitap hakkında bilgi verip kentin kültürel değerlerini tanıttı, kitabı hediye edip çocuklar için imzaladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Soytürk, Edirne'nin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

Kentin Osmanlı'ya yüz yıla yakın başkentlik yaptığını anımsatan Soytürk, "İstanbul'un fethi sonrası Edirne hiçbir zaman değerini yitirmemiş, sanat, kültür ve bilimde her zaman kendine saha bulmuştur." dedi.

Soytürk, Edirne'de yaşayan çocuklara kenti tanıtmak ve müzeleri anlatmak için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Çocukların yaşadıkları şehirleri sevebilmesi için öncelikle tanıması gerektiğini aktaran Soytürk, şunları kaydetti: "Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, Osmanlı'ya yüz yıla yakın başkentlik yapmış şehir Edirne, bir açık hava müzesi gibi. Tiyatro oyuncusu ve yazar Özgür Özgülgün 'Açık Hava Müzesi Edirne' kitabını yazdı. Kitabı hem dijital platformalar da sergiliyoruz hem de çocuklara dağıtıyoruz. Bir yandan Özgür Özgülgün çocuklarla buluşuyor ve çocuklara Edirne'yi anlatıyor. Kültürüyle, müzeleriyle, tescilli yapılarıyla kısacası bütün unsurlarıyla kenti anlatıyor. 'Çocuklar tanırsa sever, severse korur' anlayışıyla hareket ediyoruz."