Eğitim-Bir-Sen Tekirdağ Şubesi'nden "Öğretmenlik Meslek Kanunu" talebi

Eğitim Bir- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ferruh Topuz, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun TBMM gündemine getirilmesini istediklerini bildirdi.

Eğitim-Bir-Sen Tekirdağ Şubesi'nden "Öğretmenlik Meslek Kanunu" talebi

Çerkezköy Bakış - Eğitim Bir- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Ferruh Topuz, sendika binasında yaptığı açıklamada, eğitimin başaktörü öğretmen, insanlığın kadim ve vazgeçilmez mesleklerinden birinin de öğretmenlik olduğunu belirtti.
Öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir kanunun olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu aktaran Topuz, şunları kaydetti: "Eğitimde örnek gösterilen ülkelerde olduğu gibi, öğretmenliğin kamu sistemi içerisinde eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı kariyer mesleğine uygun bir kanuna kavuşturulması artık daha fazla ertelenmemelidir. Kanaatimizce öğretmenlerin itibarının daha da artması, haklarının korunması, yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan görev, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ivedilikle yürürlüğe konulması elzemdir. 24 Kasım'da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir."AA