Anlayarak Hızlı Okuma Egzersizleri ve Faydaları

Sıradan insanların belirli bir süre zarfında okudukları kelime sayısından daha fazlasını okuyup daha çabuk kavrayabilme durumuna hızlı okuma denir. Hızlı okuma sadece okuma hızıyla değil, kavrama hızıyla da ilgilidir. 

Anlayarak Hızlı Okuma Egzersizleri ve Faydaları

Yavaş okuma yapan kişilerde hızlı okumanın anlaşılır olmayacağına dair oluşan bir tabu vardır. Bu gibi tabular da, kişilerin kısa sürede daha çok kelime okuma avantajı elde etmelerinin önüne geçmektedir. Tek başına hızlı okuma yaparak, okuduğundan bir şey anlamadığını söyleyen kişilerin en büyük eksikleri hızlı okuma teknikleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Çünkü hızlı okurken anlamanın güçlenmesi ve artması geliştirilebilen bir özelliktir. Bunu tıpkı spor yaparken vücudun gelişen kasları gibi düşünmek mümkündür. Sürekli kol kısmını çalıştıran bir sporcunun, kol kasları daha çabuk gelişir. Hızlı okuma gerçekleştirecek olan kişiler de göz ve görme açılarını egzersizlerle geliştirdikçe kısa sürede daha fazla kelime okuyarak okuduklarını anlayabilir hale gelecekler. Dolayısıyla hızlı okuyup hızlı anlamak bir kas gibidir. Çalıştıkça gelişir ve güçlenir.

banner287
Anlayarak hızlı okuma gözün ve zihnin koordineli bir şekilde hızlandırılmasıyla gerçekleşir. Kişilerin kendilerini bu alanda geliştirebilmeleri için günümüzde her ne kadar uzun makaleler ve kitaplar mevcut olsa da, en etkili anlama şekli konuyu uzmanından öğrenmektir. Hızlı okuma kursları hızlı okuma teknikleri hakkında detaylı bilgi vererek kişilerin seviyelerine göre egzersiz programları hazırlamaktadır. Genel olarak değerlendirildiğinde hızlı okuma tekniklerinin temel amacı kelimeyi değil satırı görmeye yöneliktir. Göz açısının genişletilmesine böylelikle de metnin ana temasını daha hızlı kavramaya yardımcı olmaktadır. Kişi normal okuma hızında 3-4 kelimeyi bir anda görebiliyorsa, hızlı okuma tekniklerini iyice kavradıktan sonra uzun cümleleri tek bakışla kavrayabilecek konuma gelir. Okuma teknikleri sayesinde kişiler bir haftada okudukları kitabı iki günde bitirebilecek hızı yakalamayı başarırlar. Böylelikle hem zamandan kazanılmış olur hem de kitap okumak daha eğlenceli hale gelmiş olur.

Okumanın asıl amacı anlamak ve öğrenmektir. Okuyucular her ne okurlarsa okusunlar kavramak ve bilgi edinmek için okuma ihtiyacı duyarlar. Aktif bir okuma gerçekleştirmek de işin tekniğini kavramakla mümkün olabilmektedir. Hızlı okuma kursları, kişilerin okuma ve anlama hızlarını artırabilmeleri için seviyelerine uygun olan yöntemleri profesyonel ekibiyle öğretmektedir. Superhizliokuma.com, kişilerin kısa sürede daha fazla kelime okuyarak, okuduklarını anlamalarına yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. Okuyucuların görsel algılama kapasitelerini artırması çok önemlidir. Böylelikle okuma yaparken sadece kelime odaklı değil, cümle odaklı ve daha anlaşılır bir okuma gerçekleştirilir. Bunu başarmak da hızlı okuma egzersizleri ile mümkün olabilmektedir. Kişilerin okuma hızları göz önünde bulundurularak uygun egzersiz programı düzenlenir ve görüş açıları genişletilerek daha kısa sürede daha fazla kelime okumalarına ağırlık verilir.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510