Azmetti ve Dünya devlerinden, okuluna destek sağladı

Veliköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi elektrik öğretmeni İrfan Kırlıoğlu, yaklaşık 4 yıl süren şahsi girişimleri ile okuluna Siemens ve Omron gibi Dünya devi firmalardan okuluna yaklaşık 15 bin TL değerinde materyal kazandırılmasını sağladı.

Azmetti ve Dünya devlerinden, okuluna destek sağladı

Çerkezköy Bakış - Yaklaşık 5 senedir Veliköy MTAL’de elektrik öğretmeni olarak görev yapan İrfan Kırlıoğlu, yaklaşık 3 yıl süren yazışmaların ardından geçtiğimiz dönemde Omron, bu dönemde ise Siemens firmalarından okulun ihtiyaçlarına yönelik yaklaşık 15 bin TL değerinde eğitim materyali desteği yapılmasını sağladı.

“FUAR FUAR GEZDİM”
Yapılan desteğin uzun süren uğraşlar sonucu geldiğini belirten Kırlıoğlu, “Ben yapılan fuarları gezmeyi çok seven bir insanım. Bizim istediğimiz teknoloji fuarları da genellikle İstanbul’da yapılıyor. Bu yüzden teknolojiyi geriden takip etmemek için sürekli gidip geziyorum. Okulumuzun imkanlarının yetmeyeceği bazı ihtiyaçlarımız oluyor. Bu yüzden ben gezdiğim firmalardan materyal desteği talep ediyorum. Bu doğrultuda biraz yardımlar oluyor firma yetkilileri tarafından. Burada bizim öğrencilerimizi dışarıya, dışarıdaki hayata hazırlamamız için görsellik gerçekten çok önemli konumdadır. Bu doğrultuda bizler görsel eğitim kendileri test ederek deneyerek öğrenmelerinin kendileri için daha faydalı olacağı kanısındayız. Bunun için de eğitim materyallerine ihtiyaçlarımız oluyor.” dedi.

banner287
“YANIT GELMEDİKÇE DAHA ÇOK MAİL ATTIM”
Fuarları gezdiğim günlerden birinde bir firma yetkilisi ile karşılaştım. Bu firma yetkilisi bana destek sağlayabileceğini hatta bu durumdan çok memnun olacaklarını belirtti. Sonrasında ise iletişim bilgilerini aldım. Bu sayede kendilerine birkaç kez mail attım. Bu maillere başlarda yanıt gelmedi. Yanıt gelmedikçe ben daha çok mail atmaya başladım. Sonrasında ise sanırım artık bunaldılar ve cevap verdiler. Cevapta ise ‘bizden ne istiyorsunuz?’ dediler. Çok şaşırdım ve isteklerimi belirttim. Aradan biraz daha zaman geçti istediğimiz birkaç şey geldi. Fakat gelen materyaller elbette bizim için yeterli olmadı. Daha çok istemeye başladık. İsteklerimiz doğrultusunda Omron ve Siemens firmalarından bize yaklaşık 15 bin TL civarında bir eğitim materyali geldi.” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ UYGULAMA EĞİTİMİNE DAHİL ETMEYİ AMAÇLIYORUZ”
Bölümün yaklaşık 100 öğrenciye eğitim verdiğini belirten Kırlıoğlu, “Bizler için teknik eğitimde öncelikli amaç uygulamalı eğitimdir. Bir çocuk ne kadar uygulamalı eğitimin içerisinde olursa o kadar hafızasında kalır. İlk olarak kendi deney setimizi oluşturmaya başladık. Sonrasında ise geçtiğimiz dönemde güzel bir çalışma yaptık. Uygulamalı eğitim öğrencilerimizin daha çok ilgisini çekti. Geçtiğimiz dönemde uygulama olarak yaptığımız hazırlıklar bu sene yapacağımız çalışmanın bir altyapısıydı. Bizim öğrencilerimize verdiğimiz ilk eğitim temel düzeyde kalıyordu. Çocukların işin içine girmesi programlama yapması gerekli öğrenmenin asıl yolu budur. Öğrencilerin motoru istediği gibi çalıştırması kendisi programlaması gereklidir. Klasikleşmiş eğitimin dışında çocuğun kendi yazdığı programlarla yaşadığı sorunlara kendilerinin çözüm bulması gerekli bu sayede daha akılda kalıcı bir eğitim sistemi olabilir. Bunlar için altyapı oluşturulması gerekiyordu. Bu ihtiyaçlar içinde sağ olsunlar Omron ve Siemens firmaları bize destek verdi. Tabi kolay olmadı bu 3-4 yıllık bir uğraş sonucunda oldu. Amacımız çocukları işin uygulamasına daha fazla dahil etmek. Ne kadar çok kendine özgü uygulama yaptırabilirsek onların öğrenme istekleri doğrultusunda başarılı olacaklarına inanıyorum.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306