banner265

banner571

Çerkezköy ‘Yıldızlarıyla’ buluştu

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban’ın himayesinde “Çerkezköy Yıldızlarıyla Buluşuyor” programının beşincisi düzenlendi. Programda 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, ilçede uluslararası, ulusal yarışmalarda sosyal kültürel ve sportif alanlarda dereceye giren öğrenciler ve ‘Ben Okurum Geleceğim Aydınlanır’ adlı kitap okuma projesinde dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Eğitim 13.06.2019, 16:25
Çerkezköy ‘Yıldızlarıyla’ buluştu
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Şube Müdürü Yusuf Hayri, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mehmet Özdoğan, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, öğrenci velileri katıldı.


 

AÇILIŞ KONUŞMASINI GÜMÜŞ YAPTI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş gerçekleştirdi. Gümüş “Cuma günü karne alacak 38 bin 196 öğrencimize iyi tatiller dilerken, çocuklarımızın velilerine Milli Eğitim Bakanlığımızın diliyle ‘elinde karnesiyle size doğru koşmakta olan çocuk siz olsaydınız kendisini nasıl karşılardınız’ çocuklarınızı da öyle karşılayın. Cumartesi ve Pazar günleri YKS sınavına girecek 8 bin 260 öğrencimize başarılar diliyorum” dedi.

YENİ DÖNEMDE TEKLİ EĞİTİM

İki yıl önce yapılan Çerkezköy’ün Yıldızları programında yaptığı konuşmaya değinen Gümüş, “İki yıl önce bu kürsüden Çerkezköy Yıldızları konuşması yaparken ekrana Çerkezköy ve Kızılpınar mahalle haritalarını yansıtmış, o haritalarda eğitim yatırımlarının planlamasını sadece konum olarak göstermiştik. Konuşmamın sonunda da ‘Artan nüfus, göç nedeniyle yılda üç okul ilave etmek şartıyla bütün bunlardan sonra Çerkezköy için hayal bile edilemeyen kader görülen ikili eğitimden tekli eğitime geçmiş olacaktır’ dedim. Sayın Kaymakamımızın bu konudaki ‘müdahale etmezsek üçlü eğitime gidiliyordu’ tespiti vardı. Bugün o hayalin neredeyse tamamen gerçek olduğu bir anı yaşıyoruz. O günden bugüne ilçemizde üç ek bina olmak üzere 14 okul açıldı. Toplamda 320 derslik ilavesi yapıldı. Yüzde 76 olan ikili eğitim oranı ilkokullarda yüzde 25, ortaokullarda yüzde 14’e düştü. Önümüzde açılış aşamasında olan ve Eylül ayında öğrencileri ile buluşacak sekiz okulla birlikte kullanılabilir 176 derslik ilavesiyle ilçemiz inşallah normal eğitime tamamen geçmiş olacaktır. İki yıl önce bu programda yatırımlarımızı anlatmış, bu kadar yatırıma rağmen Mevlana İlk ve Ortaokulumuzun tekli eğitime geçemediğini söylemiştik. Çerkezköy OSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler sözü vererek 32 derslikli ortaokul müjdesini vermişti. O müjde, o hayal gerçek oluyor. O okulda Temmuz ayı itibariyle bize teslim ediliyor. Bu arada Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisemiz yeniden proje okulu statüsü alarak sınavla öğrenci alan kurumlar arasına girdi. Enesler Anadolu İmam Hatip Lisemiz Fen ve Sosyal Bilimler programı uygulayan okullar statüsüne alındı” diye konuştu.

“O SINIFLARDA OKUYAN YAVRULARIMIZIN GÖNÜLLERİNİ DE DONATTIK”

Konuşmasını sürdüren Gümüş “Bunun dışında bir okul ve bir spor salonu inşaatı devam etmekte Kızılpınar mahallemizde 24 derslikli bir okulun ve Ambardere kampus alanında 200 öğrencilik pansiyonun yer teslimleri yapılmıştır. Bu bir ekip çalışmasıdır. Bu çalışmada ilçede ekip liderimiz Kaymakamımız Atilla Selami Abban, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ersan Ulusan’dır. Ben huzurlarınızda Kaymakamımız, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Belediye Başkanımız ve hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Bu anlamda sadece okul inşa etmiyoruz, bir ilçenin, gençliğimizin çocuklarımızın geleceğini, geleceğimizi inşa ediyoruz. 18 Ocak 2017 tarihinde ilçemizde kurum ve kuruluşlarla protokol imzalayarak ‘Sırada biz varız’ sloganı ile ‘Bir sınıf donat adını yaşat’ adıyla bir proje başlattık. Projemizi Kaymakamımız olmak üzere hayırseverlerimiz çok sahiplendiler ve bugüne kadar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 261. proje kapsamında hayırseverlerimiz tarafından 168 sınıf, 3 Z kütüphane, 5 stem kodlama atölyesi, 2 müzik sınıfı, 3 laboratuvar ve bir özel eğitim sınıfı olmak üzere toplamda 443 sınıf donatılmıştır. Proje özgünlüğü, insan, eğitim ve sonuç odaklı yapısıyla sekiz farklı bakanlık yetkisinden oluşan jüri tarafından İşçileri Bakanlığı tarafından ‘Projem Türkiye’ yarışmasında ödüle layık görülmüş ve Türkiye’de ilk üçe girmiştir. Biz bu işi yaparken, sadece sınıfları donatmadık, o sınıflarda okuyan yavrularımızın gönüllerini de donattık. Projemiz halen devam etmektedir ve bu projeye desteğini hiç esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIMIZA ÇEVRE DOĞA BİLİNCİ VERDİK”

Ben Okurum Geleceğim Aydınlanır’ ortaokul ve lise düzeyinde kitap okuma yarışmasını bu yıl üçüncü kez düzenlediklerini ifade eden Gümüş “Okuma toplum olmayı unuttuğumuz bir zamanda daha çok öğrencimize okuma alışkanlığı kazandırmak için gayrettik ettik. Eşit puan alan öğrencilerimizi elemedik. Aynı hediyeyi tedarik ettik. Şimdiden öğrencilerimizi, ailelerini ve onları yetiştiren öğretmenlerimizi kutluyorum. Güvenli Okul Projesi hem İçişleri hem de Milli Eğitim Bakanlımızın önemsediği bir projedir. Biz de Kaymakamımız önderliğinde emniyet ve jandarma koordinesinde projeyi tamamen alanda uyguladık. Dört okulumuzda KGYS entegre kamera güvenlik sistemi, beş okulumuzda polis, 23 okulumuzda İŞKUR vasıtasıyla özel güvenlik görevlisi mevcuttur. Okullarımızda toplam 208 yardımcı hizmetli bulunmaktadır. Plastikten bez dik sloganı ile başlattığımız ‘Plastiği getir bez torbayı götür’ projemizde 2023 eğitim vizyonunda ifadesi bulan kendi tasarım beceri atölyelerimizde ürettiğimiz bez torba ile plastiğin değişimi sayesinde doğadan yaklaşık 25 bin plastik atığı geri dönüşüme kazandırdık. Çocuklarımıza çevre doğa bilinci verdik. Proje yine bir sınıf donat projesi gibi Çerkezköy Belediyesi tarafından Çerkezköy’ün enleri ödül töreninde en çevreci proje, projeye verdiği destekten ötürü Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Uygulama merkezimiz en çevreci okul seçildi” dedi.

“GELECEĞE BAKIYORUZ”

Gümüş “İlk defa TÜBİTAK 4007 Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz tarafından 43 atölye çalışması ile yapıldı. TÜBİTAK tarafından desteklenen 50 kurumdan biri iki meslek lisesinden biri oldu. 4 okulumuzda 4006, revize edilen TÜBİTAK 4006 projelerinden sonra TÜBİTAK tarafından ilimizde onaylanan on okuldan altısı ilçemizden olmuştur. AB ERASMUS hibe desteklerinde dört okulumuz 198 bin euro destek alarak öğretmen öğrencilerimizle birlikte beş farklı ülkede mesleki deneyimlerini artırdılar. Ama asıl işimiz eğitim öğretim, ortak paydamız çocuklarımız, sınıflarımız, öğretmenlerimiz, velilerimiz fiziki kapasite sorununu aştıktan sonra eğitimin mutfağı olan sınıflarımız, çocuklarımızın yürekleri, şahsiyeti, şahsiyet bina eder. 2023 Eğitim vizyonunda ifadesini bulan, vizyonumuzun ana aktörü olan öğretmenlerimiz anne şefkati gibi doğal öğrenme ekosistemini koruyarak, şefkatle insan yetiştirme anlayışıyla, kendi rehberlik ve ustalığında, bilgi beceriden önce çocuğa bir fidana su verircesine sevgi ve şefkatini gösteren, insan odaklı eğitim anlayışını ahlak terakkisi ile taçlandıran, insanı model alan, insana öykünen, insana bir bütün olarak eğilen, çocuğun içindeki cevheri mücevher yapan, yeniçağ becerisiyle onu donatan, insanlaşmaya doğru bir inşa eylemiyle, hepimiz olma bilinci ile aklı selim, kalbi selim ve zevki selim bireyler yetiştirme hedefiyle geleceğe bakıyoruz. Tasarım beceri atölyelerini çok önemsiyoruz. 2019 yılında 10 STEM kodlama atölyesi hedefimizin 7’si gerçekleşti. 5 beceri atölyesi özel eğitim okulumuz da kuruldu. Bu konuda hayırsever desteğini çok önemsiyoruz” dedi.

“ÇOK CİDDİ BİR EMEK VAR”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, eğitim ile ilgili yapılan çalışmalarda çok emek harcandığını dile getirerek, “Film şeridi gibi bir üç yıl geçirdik. Oradaki o dört dakikalık, beş dakikalık video içerisinde çok ciddi bir emek var. Üç yıl önce yine bu salonda öğrenci kardeşlerimizin güçlükle eğitim gördüğü, öğretmenlerimizin aynı şekilde aynı güçlükleri yaşadığı bir Çerkezköy’de geçmişin faturasını bugünkü nesillerin yaşamak zorunda kaldığı, ilgisiz olanların bu dönem içerisinde bu seviyelere geldiği durumu yaşayan Çerkezköy’de, bir değişimin başlangıcı oldu. Çerkezköy’de yeni bir kaymakam göreve başladı ve yeni kaymakamın göreve başlamasıyla beraber yeni İlçe Milli Eğitim Müdürü Çerkezköy’de 50-55’leri bulan sınıf mevcutlarını görmezden gelen bu nüfus yoğunluğu görerek bilerek bu noktadaki sıkıntılara göz yuman yönetimlerde net bir bakış açısıyla ‘Çerkezköy’ün geleceği bu olmamalı bunun çaresini bularak el birliğiyle üstesinden gelebiliriz’ bakış açısıyla göreve başlayan ve bugünleri büyük emek sarf eden sayın kaymakamım Atilla Selami Abban’a ben bir kere daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu emek bugünün çocuklarına Çerkezköy’ün çocuklarına, Çerkezköy’ün 167 bin nüfusunda yaşayan tüm çocuklarımıza, geleceğimizin teminatı olan kardeşlerimize olan bu sorumluluk duygusuyla ve bir ekip çalışmasıyla sadece ve sadece Çerkezköy’de yaşayan çocuklarımızın geleceğine katkı sağlamak, Çerkezköy’de okuyan kardeşlerimizin geleceğine, fiziki şartlarına imkan sağlanabilir diyen üçlü eğitim gerçeğini yaşayan ikili eğitim de yüksek nüfuslarda yaşan Çerkezköy’de 2019’un Haziran ayına gelmiş olduğu noktada tekli eğitime geçmek için fiziki şartları iyileştirmiş ve bir çok okulun temeli atılmış ekip çalışması yapılarak önü açılmış bir emekle bugünlere kadar geldik ve ben teşekkür ediyorum. Emek sarf eden kaymakamım Atilla Selami Abban’a, sayın il milli eğitim müdürüme, sayın ilçe milli eğitim müdürüme, sayın Organize Sanayi Bölgesi başkanıma, kıymetli hayırseverlerimize bir ekip çalışmasıyla top yekûn mücadele ile gözlerini her şeye kapatarak bütün emeklerle bu mücadeleyi gerçekleştiren herkese bir kere daha teşekkür ediyorum. Bundan sonrası Çerkezköy’de yaşayan kardeşlerimizin, eğitmen arkadaşlarımızın, velilerimizin bu noktaya kavuşmuş Çerkezköy’de şimdi o fiziki şartlar içerisinde eğitimin öğretimin daha mutlu bireyler yetiştirmek, memleket sevgisiyle, insan sevgisiyle bu çocuk ve bu gençlerimizi geleceğe yetiştirmek gibi bir sorumluluğu daha güzel bir ortamlarda yapacaklarına inanıyorum. Ben bir kere daha bunları sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“HEPSİ ASLINDA KAZANMIŞLARDIR”

Dönem boyunca düzenlenen faaliyetlerin önemine vurgu yapan Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, “İçerisinde bulunduğumuz zamanlar bizler için de adeta bir hasat mevsimi. Okullarımızda birbirinden güzel etkinliklerin sergilendiği, ilçelerimizde birbirinden güzel gösterilerin sergilendiği, ödül törenleri müsamerelerin gerçekleştirildiği çok güzel bir dönem. İlçe Müdürümüz ve Belediye Başkanımız ifade etti, geçirdiğimiz süreçte Çerkezköy eğitim anlamında yoğun bir ihtiyacı karşılamış oldu. Eğitim altyapımızı iyileştirmek hedefimiz. Öğrencilerimizi de geleceğe en iyi şekilde hazırlamak bizim için olmazsa olmaz. Bu anlamda bizler öğrencilerimizin başarısını sadece akademik başarı olarak görmüyoruz. Öğrencilerimizin hayata başarılı bireyler olarak hazırlanmaları için akademik başarıları ile bütünleşip birlikte sosyal, kültürel, sportif etkinliklerle birleştirerek aklı selim, zevki selim, kalbi selim iyi birer insan, mutlu birer insan olarak geleceğe yetişmek olmazsa olmazımız. Bunu içinde yıl içerisinde bilimsel, sosyal, sportif etkinliklerimizle öğrencilerimizin başarılarını desteklemek için gayret ediyoruz. Yarın itibariyle de 2018 – 2019 yılının karne heyecanı yaşanacak. Öğrencilerimiz için mutlu sağlıklı, huzurlu tatil dönemi diliyorum.  Sayın Bakanımızın ifade ettiği gibi ‘Karnemizi alıyormuşçasına öğrencilerimizi karşılayacağımız, onları anlayacağımız bir gün temennisinde bulunuyorum velilerimiz için.’ Öğretmen arkadaşlarımız için de seminer döneminin ardından güzel, huzurlu istirahat diliyorum. 2019 – 2020 yılında da her zamankinden daha enerjik ve yüksek verimle çalışacağımız eğitim öğretime de başlarız diye temenni ediyorum. Öğrencilerimizi mutlu ve başarılı bireyler olarak yetiştirme hususundaki sosyal, kültürel, bilimsel etkinlikleri sadece Milli Eğitim olarak değil aynı zamanda yönetişim anlayışı içerisinde tüm kurum ve kuruluşlarımızla sivil toplum kuruluşlarımızla, belediyemizle birlikte bir bütün içerisinde değerlendiriyoruz. Eğitimi bir dava, geleceğimizin teminatı olarak gören sayın Kaymakamımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlimiz genelinde Bakanlığımızın ilimize 500 Milyonluk bir eğitim altyapısı yatırımı ile beraber yanında da hayırsever desteği ile bunları gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda bizlere destek olan Çerkezköy OSB yönetim kurulu başkanımıza da teşekkür ediyoruz. Birazdan ödüllerini alacak öğrencilerimiz arasında da kaybeden yok, hepsi aslında kazanmışlardır. Bu tür etkinliklerin artarak devam edeceği inancıyla görev alan öğretmen arkadaşlarımıza ve katılan öğrencilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

“KALİTEMİZİ DE GÜN GEÇTİKÇE DAHA İYİ HALE GETİRMEK AMACIYLA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

Eğitimde kalitenin artması adına çalışmalarının sürdüklerini belirten Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban şunları ifade etti: “Bugün Çerkezköy’ün Yıldızları ödül töreninde buluştuk. Bugün burada uluslararası ve ulusal arenada dereceye giren öğrencilerimizi ödüllendireceğiz. Buradaki amacımız öğrencilerimizi motive edebilmek ve onları daha iyi yönlendirebilmek. Hepimizin çok iyi bildiği gibi çağımızın en büyük sorunlarından biri çocuklarımızı uyuşturucu bağımlılığından uzaklaştırmak. Bu hedefimizde de bizlere yardımcı olan velilerimize, öğretmenlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Uyuşturucu ile ilgili mücadele çalışmalarımız devam ediyor. Eğitimde kalitemizi de gün geçtikçe daha iyi hale getirmek amacıyla çalışmalarımız sürüyor. Öğretmenlerimizin de kalitemizi arttırmak için gerekli çabasını görmek istiyorum. Çerkezköy’ün Yıldızları programına 3’üncü kez katılıyorum ve bu güzel törende Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu başkanımızın okul vaadini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Okulu bizzat kendisinin yapacağını da bilmenizi istiyorum. Ayrıca gerekli koşulların iyileştirilmesi adına büyük bir ekip çalışması yapılıyor. Hayırseverlerimiz ve Sivil Toplum Örgütlerimiz büyük bir çalışma gösteriyor. Ben buradan ilçemizde eğitime katkıda bulunan değerli milletvekillerimize, il milli eğitim müdürlüklerimize teşekkür ediyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

YILDIZLARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmalarında ardından 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, ilçede uluslararası, ulusal yarışmalarda sosyal kültürel ve sportif alanlarda dereceye giren öğrencileri ve ‘Ben Okurum Geleceğim Aydınlanır’ adlı kitap okuma projesinde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Antalyaspor 38 61
6. Alanyaspor 37 61
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 38 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31