banner265

banner579

banner578

Eğitimde dolu dolu geçen 6 ay

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2019 yılı 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyetler yayımlandı. Çerkezköy’ün eğitim kurumları, akademik başarının yanı sıra spor, sanat ve sosyal sorumluluk gibi birçok alanda örnek alınacak başarılara imza attı.

Eğitim 09.07.2019, 19:13 Bakış Haber Merkezi
Eğitimde dolu dolu geçen 6 ay

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 1 Ocak-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen faaliyet raporu açıklandı. Açıklanan rapora göre; Milli Eğitim Bakanlığı’nın yakın, orta ve uzun vadeli hedeflerini ortaya koyduğu 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı toplantısı Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlendi. Trakya Kalkınma Ajansı 2018 yılı Destek Programı kapsamında okul öncesi öğretmenlerine yönelik düzenlenen yaratıcı drama eğitici eğitimine katılan öğretmenlere katılım belgeleri verildi. Masa tenisi Tekirdağ il birincisi olan ve Tekirdağ’ı Çanakkale’de bölge maçlarında temsil eden Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi Masa Tenisi Takımı bölge ikincisi oldu, 16- Ocak-18 Ocak tarihleri arasında Kastamonu’da yapılan Türkiye Şampiyonası’na katıldı. Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi’nin ‘Mesleğimde ustalaşıyorum, engelleri aşıyorum’ adlı projeleri ile Avrupa’ya staj eğitimine gitti. 125. Yıl Ortaokulu Yıldız Erkek Futsal Takımı Çerkezköy’de düzenlenen turnuvada namağlup şampiyon oldu, Tekirdağ’da düzenlenen il turnuvasında da Çerkezköy’ü en iyi şekilde temsil ederek, namağlup Tekirdağ şampiyonu oldu. Evde eğitim alan Şehit Mustafa Baykuş İlkokulu öğrencisi Sedanur Tüfek’e karnesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, öğretmen Filiz Sed ve Okul Müdürü Mustafa Gündüz tarafından teslim edildi. Adalet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim yarıyıl tatilinde denetimli serbestlik hükümleri tarafından Türkiye genelinde bin 909 eğitim kurumu güzelleştirildi. Bu kapsamda Çerkezköy’de de boya yapılacak okullara malzemeleri teslim edildi.

390 BİN TL YATIRIMLA 4 ATÖLYENİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

2019 yılı YKS sonuçları değerlendirme toplantısı Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş başkanlığında, okul müdürleri, müdür yardımcıları ve rehber öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti. YKS başarısı Türkiye genelinde il il değerlendirilirken Çerkezköy’de de okul ve ders bazında değerlendirmeler yapıldı. Okullara ihtiyaç duyulan malzemeleri elden teslim edildi. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında organize edilen spor şenlikleri çerçevesinde; ilkokul, ortaokul öğrencilerine yönelik geleneksel çocuk oyunları ilçe birinciliği müsabakaları başladı. Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Merkezi’ne toplam maliyeti 390 bin lira olan ve tamamı bakanlık tarafından finanse edilen 4 atölyenin açılışı gerçekleşti. Veliköy Belediyesi Ortaokulu Kız Futbol Takımı, il genelinde yapılan turnuvada Tekirdağ birincisi olarak Türkiye Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Anadolu Vakfı işbirliğinde Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Çerkezköy’deki öğretmenlere sosyal girişimcilik eğitimi verildi. Rehberlik branş öğretmenlerine ‘Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uygulamaları’ paneli gerçekleştirildi. Erasmus+ Öğrenci Değişimi projesi kapsamında Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanı öğrencilerine Ulusal Ajans tarafından 47 bin 663 euro hibe bedeliyle ‘Enstrümantal Analiz ve Cihaz Kullanımının Mesleki Eğitime Entegrasyonu’ başlığıyla yurtdışına gittiler. 1. Dönem ortak sınavlarının değerlendirilmesi ve akademik başarıyı arttırma toplantısı düzenlendi. Mevlana Ortaokulu öğrencileri yıldız kız ve erkek kategorilerinde masa tenisi turnuvasında Tekirdağ İl Birincisi olarak bölge şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

ZİYA SELÇUK İLÇEYE GELDİ

Seval-Ahmet Çetin Fen Lisesi’nde STEM Kodlama Sınıfı, Biyoloji Laboratuvarı ve Z Kütüphane açıldı. İstiklal Marşı’nın en güzel okuma yarışması düzenlendi. Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu Şehit Köşesi ve donatılan sınıfların açılışı yapıldı. ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller Tırı’ Çerkezköy’deki okullara ulaştı. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, ilçedeki öğretmenlerle buluştu. İdareci ve öğretmenlere yönetişim becerileri eğitim semineri düzenlendi. 10. Arapça Etkinlikleri Tekirdağ finallerinde Çerkezköy İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri dereceler elde etti. Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Erasmus+ projesi kapsamında Portekiz’deki stajlarına başladı. Projem Türkiye yarışmasında ilk 3’e giren ‘Bir Sınıf Donat Adın ı Yaşat’ projesi için İçişleri Bakanlığından davetiye alındı. İstiklal Marşı’nın Güzel Okuma yarışmasında Metin Seçkin Ortaokulu öğrencisi birinci oldu. 12 Mart İstiklal Marşı Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü töreni düzenlendi. Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Sadık Gültekin tarafından 12. Sınıf öğrencilerine ‘Doğru Tercih ve Motivasyon’ konulu konferans verildi. 75. Yıl Ortaokulu STEM ve Kodlama Atölyesi açılışı yapıldı. Yarına Umut Ol resim yarışmasında Metin Seçkin Ortaokulu öğrencisi Türkiye birincisi oldu. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Töreni düzenlendi. Öğretmenler arası düzenlenen voleybol turnuvasına Nurullah Narin Ortaokulu birinci olarak Çerkezköy’ü Tekirdağ’da temsil etmeye hak kazandı. Veliköy Belediyesi STEM ve Kodlama Atölyesi açılışı yapıldı. MEB Temel Eğitim Yatırım Programı kapsamında Nurullah Narin Ortaokulu Ek binası eğitim öğretime açıldı. Bin 772 öğrenci ikili eğitimden normal eğitime döndü. 2 yıl önce ortaokullarda yüzde 76 olan ikili eğitim oranı yüzde 14’e düştü. Bir Sınıf donat Adını Yaşat projesi Ankara’da ödül aldı. Kızılay Kök Hücre ve Kan Bağışı otobüsü Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’ne geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çerkezköy’deki hayırseverler ile buluştu. 

NİSAN AYINDA EĞİTİMDE YAŞANANLAR

2019 yılının Nisan ayı da milli eğitim camiası için oldukça hareketli geçti. Bu ayda birbirinden güzel haberler de Çerkezköylü ile buluştu. Bu ayda; “Bir Fikrim Var” kodlama ve Robotik Yarışmasına katılan 46 projeden 16’sı Çerkezköy’den oldu. Sergilenmeye değer 10, finale kalan 8 projeden ikisi Çerkezköy’den oldu. Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması TIMSS, Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu dört yıllık aralıklarla düzenlemiş olduğu, 4 ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin matematik ve fen bilimleri alanlarında kazandıkları bilgi ve becerilerin değerlendirilmesine yönelik bir tarama araştırması, Tekirdağ’da da yapıldı. Kızılpınar 125. Yıl Ortaokulu bu üç okul arasında girdi ve burada da TIMSS sınavı gerçekleştirildi.
Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi de sınavla öğrenci alacak ve proje uygulayan okullar arasında yerini aldı.
Eğitimde elde edilen başarıların yanı sıra öğrencilerin spora olan eğilimlerine de destek veren Çerkezköy Nurullah Narin Ortaokulu öğrencisi Alperen Ayaz, Türkiye Taekwando şampiyonu oldu. Yine aynı okul, çocuk oyunları müsabakalarında Yakan Top, il birincisi oldu.
İl’de yapılan yarışmalarda adından söz ettirmeye devam eden Çerkezköy okulları, bir başarı da “Değerler Eğitimi Münazara Yarışması”nda elde etti. Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi, bu yarışmadan birincilik elde etti. 
75. Yıl Ortaokulu “Eğitimde İyi Örnekler” projesinde il birinciliği elde etti. Hayırseverler ile iş birliği içerisinde birçok eğitim yatırımına imzanın atıldığı senede, Çerkezköy esnaflarından Fikri Güner ile “Fikri Güner Anaokulu” ile 10. Hayırsever protokolü imzalandı.
Vatandaşlara birçok kurs olanağı sağlayan Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nin Giyim Üretim Teknolojileri kursiyerleri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırladıkları giysileri, ihtiyaç sahibi 350 çocuğa hediye etti.
Öte yandan “Ben Okurum Geleceğim Aydınlanır” kitap okuma yarışması 4 sınav merkezinde yaklaşık 2 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. 
İnternational İstanbul Culinary Cup 2019 yarışmasında Hacı Fahri Zümbül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri dereceler elde etti.
Konya Selçuklu Milli Eğitim Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitei tarafından “Değerlerimi Anlatıyorum” konulu afiş ve slogan yarışmasında Metin Seçkin Ortaokulu öğrencisi Efdal Nehir Bilgin, Türkiye derecesi elde etti. 
Yapılan birçok faaliyetin yanı sıra üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler de unutulmadı. TRT Eğitim Editörü Süleyman Beledioğlu, 12. Sınıf öğrencilerine “Sınav Başarısı ve Motivasyon” konulu seminer verdi.  
Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan “Meslek Lisesi Öğrencileri Aileleriyle Buluşuyor” projesi kapsamında Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, dar gelirli ailelerin yardımına koşarak evlerinde bakım, onarım ve tadilat işlerini gönüllü olarak yaptı.
Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi, “Sabit Kanatlı Uçuklarda Uçuş Dinamikleri ve Kompozit Malzemeler” adlı projelerini 3. Ulusal Fen Liseleri Öğrenci Kongresinde sergiledi. Öğrenciler, buradaki başarısı ile 81 ilden seçilen 18 proje arasına girerek Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. Tesislerinde yapılan uygulamaları eğitimine katılmaya hak kazandı.

10 GÜNDE 13 BİN PLASTİK DOĞADAN ÇEKİLDİ

2019 yılı Mayıs ayında da eğitim camiasının her alanda yürüttüğü çalışmalar devam etti. “Plastiği Veriyoruz, Doğayı Alıyoruz” sloganıyla başlatılan, “Plastiği Şişeyi Getir Bez Torbayı Götür” projesi ile 10 günde 13 bin plastik doğadan çekildi. Geri dönüşüm yoluyla ekonomiye kazandırıldığı proje okullarında öğrenciler tarafından benimsenerek büyük başarı elde edildi.
Veliköy Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Z – Kütüphane, Fevzipaşa İlkokulunda isse Stem ve Kodlama Atölyesi’nin açılışı gerçekleştirildi. Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu 2. Sınıf öğretmeni Sevcan Yılmaz, öğrencilerinin yazdığı hikaye ve resimleri derleyerek “Minik Yüreklerin Sihirli Kalemleri” adlı bir kitap haline getirdi. 
Sporda başarısını sürdüren Nurullah Narin Ortaokulu, taekwando da bir başarı daha elde etti. Okul öğrencisi Beyza Duman, Anadolu Yıldızları Taekwando Şampiyonası’nda Türkiye 2’incisi oldu.
Okuma oranını artırmak ve daha fazla öğrenciye ulaşmak amacıyla okulöncesi eğitimi yaygınlaştırılması projesi kapsamında anaokulları tarafından okulöncesi şenliği yapıldı.
Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi, Pakize Narin Anadolu Lisesi, Veliköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları açıldı.
Türkiye’de 50 kurum ve 2 Meslek Liselerinden biri olarak TÜBİTAK tarafından 98 bin 700 lira olarak desteklenen Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Çerkezköy Endüstriyel Fuarı yapıldı. Farklı alanlarda 43 atölyede 59 aktivite planlanarak, katılımcılara yaparak- yaşayarak öğrenme imkanı sağlandı. Atölye çalışmalarının 16 tanesi 700 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisinin katılımıyla yapıldı. 

500 TAM PUAN ALDILAR

Haziran ayında ise yapılan Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) Çerkezköy Tepe Ortaokulu öğrencilerinde İsmail Arda Ergene ve Utku Asutay, büyük bir başarıya imza attı. Ergene ve Asutay, LGS’de tüm sorulara doğru cevap vererek 500 tam puan aldı.
Çerkezköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Çerkezköy’ün En’leri” yarışmasında “Plastik Şişeyi Getir, Bez Torbayı Götür” projesi ile Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “En Çevreci Proje” ödülünü aldı. Recep Arif Gabralı İlkokulu öğrencisi Nazar Korkmaz, senede 120 öğrenci alan Darüşşafaka Ortaokulunu kazanarak tam burslu okumaya hak kazandı ve büyük bir başarıya imza attı. Hayırsever Fikri Güner’in Cumhuriyet Mahallesi’nde yaptıracağı anaokulunun temeli atıldı. Engelsiz Eğitim konulu kısa film yarışmasında Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Derya Kele, “Efsunkar” adlı çalışması ile Türkiye birincisi oldu. Yapılan sınavlar sonunda YKS Tercih Komisyonları kurularak öğrencilere destek sağlandı. 
İlçede, Çerkezköy Ticaret Sanayi Odası Trakya Anadolu Lisesi eğitim öğretime açıldı. Okul, mahallinden 6 şube, 204 öğrenci alacak. 


 
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:29
Güneş 06:08
Öğle 13:20
İkindi 17:11
Akşam 20:23
Yatsı 21:55
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
31°
parçalı az bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577