Enesler İmam Hatip dünya ile yarışıyor

Ülkelerin eğitim sıralamasını belirleyen ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) uygulamasında Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi Tekirdağ adına katıldı.

Enesler İmam Hatip dünya ile yarışıyor

Çerkezköy BakışÜlke genelinde toplam 189 okul, İmam Hatipler içinde ise toplam 25 okul Türkiye adına PISA’ya katılırken, Tekirdağ’ı Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi temsil etti.

42 ÖĞRENCİ KATILDI

2002 doğumluların girebildiği PISA sınavına Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden kurayla belirlenen 42 öğrenci katıldı. Okul Müdürü İsa Çetin, “Hem öğretmenlerinin hem de öğrencilerinin aylardır büyük emek sarf ettiği Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bütün bireylerine ülkemize verdiği bu büyük katkıdan dolayı teşekkürü bir borç biliyoruz.” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’te PISA sınavı esnasında öğrencileri ziyaret etti.Sınav sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanacağı öğrenildi.

banner287

PISA NEDİR?

PISA’nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır. PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.
PISA araştırmasında kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
VELİ..
VELİ.. - 12 ay Önce

KIZILPINAR FATİH SULTAN MEHMET İMAMHATİP ORTA OKULU TAM BİR REZİLLİK..YANINA İNŞAAT BAŞLAMIŞ..ÇOCUKLAR DÜŞSE HİÇBİR ÖNLEM YOK..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306