Mesleki eğitimde “Montessori” modeli

Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (TÜTEV) Müdürü Murat Kıroğlu, hazırladığı proje ile meslek liselerinde meslek derslerinin yanı sıra diğer derslerde de öğrencilerin kavram kabiliyetini arttırmak ve farkındalık oluşturup derslerin daha da somutlaştırılarak işlenmesi adına bir proje hazırladı. İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban’ın da onayını alan proje, Trakya Kalkınma Ajansına da sunuldu. Ajansın da desteği alınarak projenin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Mesleki eğitimde “Montessori” modeli

Çerkezköy Bakış - Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Özel Proje Uygulama Okulları arasında yer alan, 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ve Türk Tekstil Vakfı arasında yapılan protokol ile açılmış, mesleki eğitimin uygulamalı olarak verildiği tekstil okullarının ilki konumunda bulunuyor. Okul Müdürü Murat Kıroğlu, ilk olarak “Hayatın Kendisi Eğitimi” projesi hazırladı. Projenin amacı ise Mesleki eğitimde yeni eğitim yaklaşımları kullanarak öğrenciye tüm derslerde uygulamalı eğitim vererek yetiştirmek, sonuçların tüm mesleki eğitime yaygınlaşmasını sağlamak.
TOPLAM 30 ÖĞRETMENİN EĞİTİM ALMASI HEDEFLENİYOR

banner287
Projede ilk aşamada sadece TÜTEV üzerine yoğunlaşılsa da daha da geliştirilerek tüm meslek liselerini kapsaması kararlaştırıldı. Fen Liseleri ve Anadolu Liselerine göre daha dezavantajlı görülen Meslek Liseleri’nde bu yöntem ile farkındalık oluşturmak amaçlanıyor. Meslek derslerini daha yoğun bir şekilde alan ve diğer derslerde de aynı şekilde kavram kabiliyetini arttırmak adına “Montessori" (çocukların kendi yönettikleri etkinlikleri, yaşayarak öğrenmeyi ve işbirliğine dayalı oyunu temel alan bir eğitim sistemi) modeli ile derslerin daha da somutlaştırılarak, uygulamalı bir şekilde, materyallerin sıklıkla kullanıldığı görsel, sayısal ve tasarımsal nesnelerle öğrencilerin daha kolay ve akılda kalıcı şekilde konuları kavraması amaçlanıyor. Proje hayata geçtiği takdirde ilçedeki her meslek okulunda 3 meslek, 3’te kültür dersi öğretmenleri olmak üzere 30 öğretmen alanında uzman kişiler tarafından eğitim alacak.
TRAKYA KALKINMA AJANSINA İLETİLDİ
Projeyi, eğitime verdiği destek ile herkesi takdirini toplayan İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban’a da ileten Kırkoğlu, Kaymakam Abban’ın da onayını aldı. Proje Trakya Kalkınma Ajansı’na da sunuldu. Ajans’tan da gelecek maddi destek ile projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ESİN TUFAN
ESİN TUFAN - 4 ay Önce

Tebrik ederim. Gurur verici.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306