Okul güvenliği toplantısı Çerkezköy’de yapıldı

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında, “Okul güvenliği ve Eğitim Toplantısı” Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Okul güvenliği toplantısı Çerkezköy’de yapıldı

Çerkezköy Bakış - Toplantıya Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çerkezköy Baymakamı Atilla Selami Abban, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sevgi, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Volkan Torun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, ilçedeki okul müdürleri, öğretmenler ve okul aile birliği başkanları katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün bilgilendirmesi ile toplantı başladı. 

GÜNLÜK HAFTALIK VE AYLIK RAPORLAR TUTULUYOR

Okullarda güvenlik görevlilerinin bulunması ile ilgili açıklamalarda bulunan Gümüş, “Milli Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan ‘İşbirliği Protokolü’ gereği çevresel riskler ve okulların fiziksel güvenlikleri göz önünde bulundurularak, risk analizine dayalı plan çerçevesinde okul kolluk görevlileri, güvenli eğitim koordinasyon görevlileri ve okul çıkış saatlerine göre ekipler belirlenmiş, 1. 2. öncelikli dereceli ilkokul, ortaokul ve liselerin tamamına ‘özel güvenlik görevlisi’ görevlendirilmiştir. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgi yazıları gereği öğrencilerin, okula gitmek için evlerinden ayrılmasından başlayarak, evlerine dönünceye kadar ki zamanda güvenli bir eğitim hayatı geçirmelerini, muhtemel şiddet olayları ile madde bağımlılığı ve diğer alışkanlıklardan korunmaları, çağın gereklerine uygun güvenli eğitim ortamları sağlanarak topluma yararlı, ruh ve beden sağlığı yerinde, kendine güvenen ülkemize yararlı bireyler olarak yetişmeleri için bütün paydaşların işbirliği ile okul güvenliği önlemleri alınmıştır. Polis bölgesindeki 1. derece riskli Raif Dinçkök Ortaokulu, Nurullah Narin Ortaokulu, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Mevlana İlk ve Ortaokullarında olmak üzere 5 polis görevlendirilmiştir. Ayrıca okullarımızda günlük, haftalık, 15 günde, ayda bir okul polisi, okul jandarması tarafından güvenlikle ilgili raporlar tutulmaktadır. 1. derece öncelikli okullarda her gün, 2. derece öncelikli okullarda haftada, 3. dereceli okullarda 15 günde, 4. dereceli okullarda ayda bir mutat denetimler ve okul yöneticileri ile görüşmeler yapılmaktadır.” dedi.

ASAYİŞ VE NARKOTİKLE KOORDİNELİ DENETİMLER YAPILIYOR

Madde bağımlılığı konusunda da sık sık denetimlerin yapıldığını belirten Gümüş, “Öğrencilerin madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı korunması amacı ile diğer kurumlarla koordineli bir şekilde okullar çevresinde kafe, internet salonu, market, büfe park, bahçe ve benzeri kamuya açık alanlarda çocuk, narkotim, asayiş ve ihtiyaç duyulan diğer ekiplerle genel asayiş uygulamaları ve denetimler yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

TOPYEKUN VE KOORDİNASYON İÇİNDE ÇALIŞILMALI

banner287
Gümüş’ün ardından kürsüye gelen İlçe Kaymakamı Atilla Selami Abban, “Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının yaptığı protokol ve talimatları gereğince biz geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizin huzurlu sağlıklı ve güvenli bir şekilde eğitim öğretime devam etmeleri için tüm tedbirleri almış bulunmaktayız. Bu tedbirleri planladık, duyurduk. Ancak bu faaliyet, topyekûn ve koordinasyon içerisinde çalışmayı gerektirmektedir. Şöyle ki biz ne kadar üzerine düşersek düşelim. Örneğin, madde bağımlılığını ele alalım, polisiye tedbirlerle bunu çözebilmemiz imkansız ve maalesef bu işe bulaşan çocuklarımızın realitesi de bir ölçüde imkansız. Bu konu da sizin de desteklerine ihtiyacımız var. Rehber öğretmenlerimizin, okul yöneticilerinin çok duyarlı olması gerekmekte. Ayrıca velilerin de çocuklarına ilgi duyması, şefkatle yaklaşması ve onları takip etmesi, eğer üstlerinde gelemiyorsa bizlere bildirmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

“HER YIL ÜÇ OKUL YAPMALIYIZ”

Çerkezköy’ün sanayi bölgesinde bulunmasından dolayı her yıl yaklaşık yüzde 10 oranın göç aldığını ve 2019 yılında tekli eğitime geçildikten sonra bile her yıl en az üç okul yapılması gerektiğini belirten Abban, “Yaklaşık 2 yıldır Çerkezköy Kaymakamı olarak görev yapmaktayım.  Göreve başladığımız zaman sayın Valim benden bir tane hayırsever bulmamı ve okul yapmasını istemişti. Bugün itibariyle 14 hayırsever bulduk ve bunların 9 tane okulun yapımı bitti ve eğitim öğretime açıldı. Yine yaklaşık 2 yıl içinde 13 tane de devlet yatırım programında okul ve eğitim birimi yatırımı başlamış bulunmakta. Ben bu 27 eğitim programını gündeme alan herkese şükranlarımı arz ediyorum. Bizler ilçe kaymakamlığı olarak önümüzdeki yıl normal eğitime geçmeyi planladık ve inşallah geçeceğiz.  İlçemiz sanayi kenti olmasından dolayı çok hızlı göç alıyor. İşsizlik oranımız Türkiye ortalamalarının hemen hemen yarısında dolayısıyla Anadolu’daki işsizler için biz bir cazibe merkeziyiz. Her yıl yüzde 10’a yakın nüfusumuz göç nedeniyle artmakta. Dolayısıyla bir normal eğitime geçtikten sonra da her yıl üç tane okul yapmalıyız ki normal eğitimi devam ettirebilelim.” dedi. 

GÜVENLİ, SAĞLIKLI VE EN İYİ EĞİTİMİ VERMEK

Öğrencilere güvenli, sağlıklı ve en iyi eğitimi verebilmek için çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Mehmet Ceylan,  “İçişleri Bakanlığı ve MEB in ortaklaşa düzenlediği protokol ve bizler verilen talimatlar doğrultusunda öncelikle okul güvenliği konusunda açılmadan önce ve bugüne kadar önemli tedbirler alındı. Alınmaya da devam ediyor. Burada önceliğimiz bize emanet edilen yavrularımızı güvenli, sağlıklı ve en iyi eğitimi vererek bu faaliyeti sürdürmek. Güvenlik birimleri, öğretmenler, idareciler, okul aile birliği ve veliler olarak bu süreci beraber yürüteceğiz. Eğitimdeki bu birlikteliği beraber sürdürerek başarılı olabiliriz. Çerkezköy, eğitimle ilgili çok değerli katkılarla 27 projenin birçoğu tamamlandı. Hem yatırımlarımızı hem de çalışmalarımızı sıkı bir şekilde sürdürüyoruz. Ben Çerkezköy’e bu açıdan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yılki eğitim öğretim yılının açılması ile birlikte hayırseverlerimizin yapmış olduğu 2 okulun açılışın ve bizim genel bütçemizden yapmış olduğumuz okulların da açılışlarını yaptık, hizmete girdiler ve peyderpey giymeye de devam edecekler. Bize emanet edilen çocuklarımızı ilk aşamada evlerinden okullarına gelene kadar, okuldaki eğitim öğretimi altından sonra ve tekrar ailelerine teslim edilene kadar onların güvenliği sorumluluğu bizlere ait. Gerek okul servislerinin denetimi gerek okul güvenliğinin sağlanması ve gerekse okullardaki birtakım okul çevrelerindeki olumsuzlukların bizler, emniyet teşkilatımızın çalışmaları ile gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Bu konuda da velilerimizin duyarlılığını bekliyoruz. Biz bu süreci hep birlikte yürüteceğiz. Ülkemiz ve geleceğimiz için çocuklarımızın yararlı bir vatandaş olarak yetişmesini sağlamalıyız.” ifadelerini kullandı. 

OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRILMALI

Çocuklara yönelik oluşturulan olumsuzluklara karşı hep beraber mücadele edilmesi gerektiği ve öğrencilere okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini belirten Ceylan, “Gençlerimizi sağlıklı ve en iyi şekilde yetiştirmeliyiz. Onlara yönelik olarak oluşturulan olumsuzlukları önceden alacağımız tedbirlerle bertaraf etmek. Özellikle uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığından korunması konusunda tedbirleri alıyoruz. Veliler olarak da tedbirler almalıyız. Daha yakından ilgilenmeliyiz. Çocuklarımızla sohbet ederek, sorunlarını birebir dinleyerek televizyon ve teknoloji bağımlılığına yönelik olarak onlarla birlikte hayatı yaşamak zorundayız. Okumak zorundayız. Birlikte okuma saatleri yapmak zorundayız. Türk toplumu olarak okumayı sevmeyen bir milletiz. Hep birlikte çocuklarımıza bu alışkanlığı ilkokuldan itibaren verebilir ve ailelerle bunu destekleyebilirsek biz gelecekte gerçekten sağlıklı ve ülkesi için düşünen nesiller yetiştirmek konusunda başarılı oluruz diye düşünüyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından, soru - cevap kısmına geçildi. Öğretmenler ve veliler okullar ve bölge ilgili problemleri aktardı. 
 

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306