Robotik Kodlama Atölyesi açıldı

Çerkezköy’de “Bir Sınıf Donat Adını Yaşat” projesi kapsamında gerçekleştirilen atölye ve sınıf düzenlemelerine bir yenisi daha eklendi. 75. Yıl Ortaokulu bünyesinde oluşturulan “Robotik Kodlama Atölyesi”nin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan ve ilçedeki eğitim kalitesinin kötü olmasından yakınarak öğretmenlere seslenen Kaymakam Atilla Selami Abban, “İlçe Milli Eğitim yöneticileri, okul müdürleri ve özellikle öğretmenlerimizin çok çalışmasını istiyorum. Yani biz bu seviyeye layık değiliz. Önümüzdeki sene çıtanın çok daha yüksek olmasını istiyorum” dedi.

Robotik Kodlama Atölyesi açıldı

Çerkezköy Bakış - 75. Yıl Ortaokulu’nda gerçekleştirilen programa Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, İl Milli Eğitim Müdürü Ensar Ulusan, YKK Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hirohisa Saida, YKK Genel Müdürü Cezmi Baykal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, İlçe Milli Eğitim Şube müdürleri, ilçede bulunan diğer okulların müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından başlayan programda konuşan YKK Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hirohisa Saida, “İşletmeler, toplumun önemli bir parçasıdır ve bu nedenle de toplumdaki diğer unsurlarla bir arada var olmak zorundadır. İşletmelerin değeri, toplumda paylaştıkları faydalar çerçevesinde anlaşılacaktır. YKK’nın kurucusu Tadao Yoshida ticari girişimlerini yaparken, bu karşılıklı başarı ihtiyacını dikkatli bir biçimde değerlendirmiş ve topluma katkı sağlamanın en iyi yolunun yenilikçi fikir ve buluşlarla sürekli olarak değer yaratmak olduğuna karar vermiştir. Bugün burada okulumuzun robotik kodlama sınıfının açılışı için toplanmış bulunmaktayız. İnanıyorum ki burada eğitim görecek olan öğrenciler yarınların yaratıcı fikirlerini keşfeden mucitler olacaklardır. Bu vesile ile Milli Eğitim Müdürümüze, okul yönetimine ve öğretmenlerine bu projenin gerçekleşmesinden dolayı çok teşekkür ederim. Hiç şüphemiz yok ki bu projenin gerçekleşmesi uzun dönemde topluma büyük kazançlar sağlayacaktır.” dedi.

OKULLAR SOSYAL ORTAMLARA DÖNÜŞMELİ

Kısa bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “Yaparak, yaşayarak öğrenme konusunda bizler bu yatırımları fazlasıyla önemsiyoruz. Bir de okulların sosyal ortam olarak çocukların ilgisini çekmek anlamında onların kendilerinin gerçekleştirecekleri ortamlar konusunda da bu tarz projeleri fazlasıyla önemsiyoruz. Fabrika yetkililerimiz ile okulumuzu ziyaret ettiğimizde de okul yönetimimiz fazlasıyla heyecanlandılar. Hemen gerekli maddi desteği sağlayıp işlemlerin hızlanıp sonuç vermesini sağladıkları için YKK yönetimine de ayrıca teşekkür ediyorum.”

GÜNÜMÜZÜN ALFABESİ KODLAMA

banner287
Kodlamanın 21. yüzyılın dili olarak adlandırıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, “Bizler için son derece mutlu bir gün. Okullarımızın eğitim anlamında büyüdüğünü gösteren anlamlı bir gün. Hayırseverlerimizin desteği ve katkılarıyla eğitim alt yapımızın güçlenmesi ile yapılan atölyeler Z kütüphane ve okullarımızın konferans salonlarının düzenlenmesi hususunda hayırseverlerimizin desteğini fazlasıyla hissetmekteyiz. Bizler öğrencilerimizi hem hayata hem de bir üst öğrenime en üst seviyede hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Bu anlamda da öğrencilerimizi içerisinde bulunduğumuz dönemin becerileri ile donatmak ve özellikle artık günümüzün alfabesi olarak nitelendirilen kodlama dil ile onları en erken yaşta buluşturmak için arkadaşlarım ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yapılan kodlama atölyelerinin bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu projeleri ile örtüşmesi de bizleri ayrıca mutlu etmekte. Bakanlığımız da bu yapılan çalışları önemsiyor ve çocuklarımızın kanatlarının açılmasına vesile olarak görüyor. Bizler de ilimizdeki eğitimciler ile öğrencilerinize elimizden gelen yardımı ve desteği sağlıyoruz.” diye konuştu.

EĞİTİMDE KALİTEMİZ ÇOK KÖTÜ

Son olarak kısa bir konuşma yapan Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy’de eğitim durumunun beklenilenden daha kötü olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Öncelikle yaklaşık 2 yıl önce 1 proje ile yola çıktık. Projelerde en büyük pay ise hayırseverlerimizin. Okullarımız eksikti ve bunun eksikliğini de yavaş yavaş tamamladık. Fazlasını da devlet yatırım planları arasına aldı. Ancak eğitimde kalitemiz çok kötü. Eğitim kalitemizi arttırmamız gerekiyor. Eğitimde kalitemizi yükseltmek adına çalışmalar yapmış olabiliriz ancak bu yeterli değil. Eğitimde kalitemizi biraz daha arttırmalıyız. Beklediğimiz seviyede olmadığımızı üzülerek belirtmek istiyorum. Bundan sonra en büyük çabamız İlçe Milli Eğitim yöneticileri, okul müdürleri ve özellikle öğretmenlerimizin çok çalışmasını istiyorum. Yani biz bu seviyeye layık değiliz. Böyle olmamamız gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda büyük bir çaba sarf etmenizi istiyorum ve önümüzdeki sene çıtanın çok daha yüksek olmasını istiyorum. İlçemize her zaman destek ve yardımcı oldukları için İl Milli Eğitim Müdürümüze ayrıca teşekkür ediyorum.”
Konuşmaların ardından Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selamı Abban tarafından, YKK Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hirohisa Saida’ya plaket takdim edildi. Gerçekleştirilen açılış programının ardından atölyenin açılışı yapıldı ve katılımcılara öğrenciler tarafından atölye ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 09:02

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510