YKS tercihleri nasıl yapılır?

Çerkezköy Açı Özel Eğitim Kursu Rehber Öğretmeni Türker Küçükkısa, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercihleri sırasında öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

YKS tercihleri nasıl yapılır?

Çerkezköy Bakış - Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ardından sonuçlar henüz açıklanmamış olsa da öğrencilerde tercih telaşı başladı. Çerkezköy Açı Özel Eğitim Kursu Rehber Öğretmeni Türker Küçükkısa, tercih konusunda öğrencilere önerilerde bulundu. Küçükkısa, “Türkiye Geneli Sıralaması en önemli unsurdur. Puan sistemi değişse bile bir üniversitenin kaçıncı sırada öğrenci aldığı çok az değişime uğramaktadır. Bu nedenle tercih yaparken hedeflediğiniz üniversitenin son 3 yıldaki başarı sıralaması en önemli ölçütlerden biridir. Kılavuz iyi okunmalıdır. Okul türü, alanı, yaş, sağlık, cinsiyet gibi koşullardan dolayı oluşabilecek sorunlarda ÖSYM tarafından hiçbir düzeltme yapılmaz. Eğer bölüme yerleşmiş dahi olsanız kaydınız kabul edilmez. Mutlaka istenen bölüm tercihi yapılmalıdır. Aksi halde tercih sonucunda istemediğimiz bir bölüme başlasakta başlamasakta ya da herhangi bir sebeple bırakırsak okul puanımız bir sonraki yıl üniversite tercihimizde yarı yarıya düşecektir.” dedi.

banner287
“ÖĞRENCİ MERKEZLİ KARAR ALINMASINI TAVSİYE EDERİZ”

Açıklamalarını sürdüren Küçükkısa, “Devlet veya Vakıf Üniversiteleri birbirinden ayırt edilmelidir. Yanlış olarak Vakıf Üniversitesi tercih edildiğinde maddi olarak soruna yol açabilir. Aile ile müzakere yürütüp her iki tarafın ortak noktada karar vermesi daha sağlıklı bir ilerleme olacaktır. Hatta biraz öğrenci merkezli karar alınmasını tavsiye ederiz.Öğrenciler pek çok üniversiteyi internet üzerinden detaylı olarak araştırabilir. Özellikle eğitim kalitesini ve öğretim görevlisini ders çalışır gibi not alarak bir liste oluştursunlar. Standart bölümlere bağlı kalmadan farklı bölüm ve meslekleri araştırarak fikir sahibi olun. Düşündüğünüz meslek sahipleriyle sohbet edin. Mutlaka ek planlar yapılmalı, tek bir hedefe odaklanılmamalıdır.  Büyükşehir üniversitelerinden mezun olunduktan sonrasında iş bulma imkânı daha yüksektir. Bu sebeple sadece bölüme bağlı kalınmadan kişisel gelişim ve kalite standartlarını da düşünmeliyiz. Bulunduğumuz bölgede mi bir üniversite istiyoruz yoksa bölge dışında mı? Eğer bölge dışı bir okul tercihi yapacaksak yurt ve ekonomik şartları incelemeliyiz. Seçilen üniversitenin aktiviteleri, yurt dışı bağlantıları, yatırımları, kulüpleri ve burs olanakları araştırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510