banner265

banner579

banner578

Zenginal’dan öğrencilere LGS ve YKS uyarısı

Çerkezköy Özel Uğur Okulları Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Reis Zenginal, Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin bünyesinde bulunan Bakış TV’de “Eğitime Bakış” programının konuğu oldu. Zenginal, Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili merak edilen konulara değindi. Zenginal, öğrencileri stres yapmamaları konusunda uyardı.

Eğitim 29.05.2019, 13:09 Bakış Haber Merkezi
Zenginal’dan öğrencilere LGS ve YKS uyarısı

Çerkezöky Bakış - Gazeteci Mehmet Akif Aldoğan ve Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu “Eğitime Bakış” programının konuğu Uğur Okulları Anadolu Lisesi Müdürü Kadir Reis Zenginal oldu. Öncelikle okuldan kısaca bahsederek konuşmasına başlayan Zenginal, “Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları olarak öğrencileri sadece sınava hazırlamak istemiyoruz. Sınavın yanında öğrencilerin, sosyal ekonomik, akademik, fiziksel yönden de gelişimini sağlamak zorundayız. Bu anlamda ASDF dediğimiz Akademik, Sosyal, Fiziksel gelişimi yakından takip ediyoruz. Bunun yanı sıra dünyada ve ülkemizde revaçta olan kodlama ve stem kodlamanın gelişimi takip ediliyor. Sadece tüketen değil üreten bireyler olmasını istiyoruz öğrencilerimizin.” dedi.

SINAV HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Konuşmalarını sürdüren Zenginal, sınav hakkında bilgiler de verdi. Zenginal, “LGS ve YKS var. LGS’de geçen sene bir değişiklik oldu. Sadece 8. sınıf konularından sorumlu olacak öğrenciler. 1 Haziran’da gerçekleştirilecek. Sonuçları ise 24 Haziranda açıklanacak. Sınav, 2 oturumda oluşuyor. Birincisi sözel oturum. Toplam 50 soruluk bir sınav ve 75 dakikalık bir süre verilmiş. 75 dakika sonra bir ara verilecek ve öğrenciler sayısal sınavına girecek. Burada toplam 40 soru var süre ise 80 dakika. Derslerin katsayıları aynı değil. Türkçe, Matematik ve Fen soruları 4 ile geri kalan ise 1 ile çarpılacak. 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Çerkezköy’de geçen sene 2 bin civarında öğrenci girdi sınava. Bu seneki öğrencilerin şöyle bir avantajı var. Geçen sene bu sınav ilk kez yapılmıştı ve öğrencilerin önünde bir örnek yoktu. Gerek soru tarzı, gerek sınav anlamında. Bu sene Milli Eğitim Bakanlığı her ay örnek soru da yayınladı. Geçmişe dönük sistemde hep ezberci sistem vardı. Şu anda sadece ezbere dayalı değil, daha çok fikir yürütme, yoruma dayalı sorular olacak. Tercih döneminde Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler ve Meslek Liselerinin bazıları tercihle öğrenci alacak, diğer okullar ise adrese dayalı sistemle olacak. Geçen sene Türkiye genelinde yaklaşık 79 bin öğrenci Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Liselerine yerleşti. Bu sene Çerkezköy Fen Lisesi 120 öğrenci alacak. Hacı Fahri Zümbül’e 180 kontenjan açıldı. Şu an Çerkezköy’de sınavla yerleşecek yaklaşık 420 öğrenci var. Diğerleri adrese dayalı olarak yerleşecek.” ifadelerini kullandı.

“OLUMLU DÜŞÜNMELERİ GEREKİYOR”

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Zenginal, “Sınav hayatın sonu değil bu kabullenilmeli. Aileler ibraz daha rahat bir ortam sağlamalı. Motive edecek cümleler bazen baskı haline geliyor. O yüzden olabildiğince son dönemlerde çocuklara sınav ile ilgili fazla bir şey söylemesinler. Onun haricinde hayatını bir düzene sokmuş olması lazım öğrencilerin. 9.30’da sınav başlıyor, 9.00’da okulda olmaları gerekiyor. Önceden sınavlar Çerkezköy’de yapılmıyordu. Şimdi yapılıyor bunda da emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum. Lise gruplarında sınav saat 10:15’de başlayacak, öğrencilerinde saat 10.00’da okulda hazır bulunmaları gerekiyor. Bizim tavsiyemiz en az bir saat önce sınav yerinde olsunlar. Bir de kafalarındaki birçok olumsuz düşünceleri bırakmalılar. Olumlu düşünmeleri gerekiyor.” diye konuştu.

ÜNİVERSİTE SINAVI

Üniversite sınavı hakkında da kısaca bilgiler veren Zenginal, “Sınav iki günden olacak. 15 ve 16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. 15 Haziran tarihindeki sınav, TYT dediğimiz, daha çok fikir yürütmeye yönelik bir sınav. 16 Haziran’da ise Alan Yeterlilik Sınavına girecek. AYT ile sınava giren öğrenciler çok alanlarına göre derslerden sorumlu olacaklar. Bir de bunun yanında yabancı dil sınavı var.” dedi. Zenginal, sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diledi ve stres yapmamaları tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:34
Öğle 13:13
İkindi 17:11
Akşam 20:41
Yatsı 22:27
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
14°
açık
banner573
banner575
banner576
banner577