Panelde Çerkezköy konuşuldu

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen ‘Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara’ konulu panelde Trakya’nın sanayide parlayan yıldızı olan Çerkezköy konuşuldu.

Panelde Çerkezköy konuşuldu

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda Konferans Salonunda düzenlenen ‘Kobilerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara’ panele Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Danyeli, Faktoring Sektör Temsil Kurulu Başkanı Çağatay Baydar, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin ve çok sayıda davetli katıldı.

ANADOLU’YU DOLAŞIYOR

Gelişen ekonomilerde finansal sıkıntıya düşen ve nakit akışında aksaklık yaşayan Kobi’lerin, finansmana erişim ve yararlanabilecekleri destek programları, kaynak alternatifleri, krediler ve borçlanma araçları gibi hayati konularda en doğru bilgiyi aldığı ve Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde düzenlenen “KOBİ’lerle Güçlü ve Güvenli Yarınlara" buluşmasının yeni durağı Trakya’nın sanayi merkezi Çerkezköy oldu.  Rekabet ve üretim güçlerini artırmak için küçük işletmeler çözüm yolları arayışında. Bu noktada Türkiye’nin birçok noktasında Kobi’lere ulaşmak ve onlara destek olacak finansman yöntemlerini anlatmak için Finansal Kurumlar Birliği öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, BDDK, TİM ve Türk Eximbank desteği ile Türkiye'nin üreten kentlerinde yaklaşık 2 yıldır düzenlenen paneller devam ediyor.  Geçtiğimiz aylarda Denizli, Bursa, Samsun, Adana, İzmir, Eskişehir ve Kocaeli ’de düzenlenen organizasyonlarda binlerce Kobi’ye faktöring anlatılırken, finansmanda bu aracı nasıl kullanacakları detaylıca bu panellerde anlatılırken üreticilerin tüm soruları da bu panellerde yanıtını buldu. 

YENİ DURAK ÇERKEZKÖY    

Organizasyonun yeni durağı 2017 yılını yaklaşık 905 milyon Dolarlık ihracat rakamıyla kapatan Çerkezköy oldu.  Finansal Kurumlar Birliği, çatısında bulunan faktöring sektörü bünyesinde hizmet veren 60 faktöring şirketi ile her geçen gün genişleyen ve bugün 110 bine ulaşan müşteriye hizmet veriyor. 11 yıldır BDDK gözetiminde olan sektörün bu yılın 2017 yılı sonu rakamlarında işlem hacmi 145 milyar TL. Sektörün aktif büyüklüğü geçen yıla oranla yüzde 32’lik artışla 43 milyar TL seviyelerinde gerçekleşti. Öz kaynakları ise yüzde 14 büyüme ile 6 milyar TL seviyelerinde gerçekleşti. Faktöring sektörü 5 bine yaklaşan çalışanıyla bankacılıktan sonra reel sektöre en fazla finansman sağlayan sektör. Ancak Kobi’ler henüz faktöring hizmetlerinden yeterli düzeyde faydalanamıyor, ürünleri tanımıyor. Finansal Kurumlar Birliği Türkiye’deki finansman kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve üyelerince sağlanan alternatif finansman olanaklarının kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

AKAY: VERGİDEN MUAF OLUYORUZ

Panelistler Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Danyeli, Faktoring Sektör Temsil Kurulu Başkanı Çağatay Baydar, Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, sanayi ve ticareti ele aldı. 
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ün dünden bugününü kısa bir şekilde anlatarak Türkiye ortalamasında çok ciddi bir göç aldığını ifade etti. Hem sanayi anlamında hem de ticaret anlamında hızlı büyüyen bir ilçe olduklarına da dikkat çeken Başkan Akay, özellikle sanayi kuruluşlarının merkezlerinin İstanbul’da olmasından dolayı vergiden muaf olduklarını vurguladı.

“4 BİN’DEN FAZLA ÜYEMİZ VAR”

Habertürk kanalında da yayınlanacak olan panelde konuşan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Danyeli, oda ile ilgili geniş bilgi aktardı. Yeni bir seçimden çıktıklarını kaydeden Danyeli, Ticaret ve Sanayi Odası’nın 4 binden fazla üyelerinin olduklarını ve Çerkezköy, Kapaklı ile beraber Saray ilçesinde ki üyelere de hizmet verdiklerini söyledi. 

SANAYİ İLE İLGİLİ KONUŞTU

Panelde Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler de, Türkiye’de sayılı OSB’lerinden olan Çerkezköy OSB ile geniş bilgi aktardı. Başkan Sözdinler, doğalgaz kullanarak elektrik santralleri aracılığı ile elektrik üreten bir OSB olduklarını ifade etti. Düzenlenen panel, karşılıklı konuşmaların arıdndan sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510