Vergide yapılandırma başladı: Son gün 31 Temmuz

7143 sayılı kanun kapsamında başlayan vergide yapılandırmalar sürüyor. Peşin ödeme seçeneğinin tercih eden mükelleflere yüzde 90 Yİ-ÜFE indirimi yapılacağını açıklanırken, yapılandırmadan faydalanmak için son günün 31 Temmuz olduğu açıklandı.

Çerkezköy Bakış
Vergide yapılandırma başladı: Son gün 31 Temmuz

Çerkezköy Bakış - 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırma çalışmaları ile ilgili olarak Tekirdağ Vergi Dairesi Başkanlığı’nda, Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Yıldırım Bozbıyık başkanlığında Vergi Dairesi Başkanı, Gelir idaresi Grup Müdürü, birim amirleri merkez ve ilçe vergi dairesi müdürlerinin de katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

ÖDEME KOLAYLIKLARI SAĞLANACAK


Toplantıda: kanunun önemi, yapılandırma kanunu kapsamında yapılacak faaliyetler konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, ihtilafların sulh yoluyla yapılandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi. Geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi, yurt içi ve yurt dışı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, 6552,6736 ve 7020 sayılı kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkanlar getirilmiş olduğu belirtildi ve bu imkanlardan mükelleflerin faydalanması için azami gayret gösterilmesi gerektiği tüm birim amirlerine bildirildi.

PEŞİN ÖDEMELERDE YÜZDE 90 İNDİRİM


Toplantıda, özellikle peşin ödeme seçeneğinin tercih eden mükelleflere yüzde 90 Yİ-ÜFE indirimi sağlanacağının, matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflerin, artırımda bulundukları dönemler için vergi incelenmesine tabi tutulmayacakları hususlarında mükelleflere detaylı bilgi verilmesi gerektiği hususları konuşuldu.

MOBİL ÖDEMELER DE YAPILABİLECEK


Başvuranların kanun kapsamında alacaklar için 31 Temmuz 2018; matrah ve vergi artırımı için 31 Ağustos 2018 ve varlık barışı için 30 Kasım 2018 tarihine kadar www.gib.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda veya dairelerine giderek kağıt ortamında yapılabileceği belirtildi. Mükellefler, yapılandırma kapsamında ödemelerini www.gib.gov.tr internet sayfası ve interaktik vergi dairesi üzerinden; GİB mobil uygulamasından; anlaşmalı bankalardan ve vergi dairelerinden yapabilmektedir.

ÖRNEKLER VERİLDİ


Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden bin TL ödemesi olan kişinin gecikme zammı ile bin 512 TL olan borcu; başvuru yaparsa 136 TL düşecek ve peşin ödemeyi de tercih ederse bin 13 TL ödeyecek; iki taksit halinde ödemek isterse bu para bin 68 TL olacak.
Trafik para cezası bin TL olan kişinin gecikme zammı ile birlikte ödeyeceği tutar 2 bin 850 TL ise; başvuru yaptığı takdirde bu mebla 139 TL düşecek, peşin ödemeyi tercih ederse 764 TL, iki taksitle ödemeyi tercih ederse 944 TL, daha fazla taksit ile ödemek isterse bu fiyat bin 310 TL olacak.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510