'Engelliler olarak ayrıcalıklar değil, eşitlik istiyoruz'

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Gülnur Kocaçınar, 'Engelliler olarak ayrıcalıklar değil, eşitlik istiyoruz. Engelsiz bir dünyada herkes gibi eşit insanlar olarak yasamak istiyoruz, bunu hak ettiğimize inanıyoruz' dedi. 

'Engelliler olarak ayrıcalıklar değil, eşitlik istiyoruz'

Çerkezköu Bakış - Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Gülnur Kocaçınar, Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.

Kocaçınar yaptığı açıklamada, “10 Mayıs Engelliler Haftası’na yine sorunlarla çözümsüzlüklerle başlıyoruz. Henüz etkisi sona ermemiş küresel covid salgınının yarattığı güçlüklere şimdi yüksek enflasyon, işsizlik, ekonomik kriz eklendi.  Hayat pahalılığı bizlerin yaşamını cehenneme çevirdi. Engelliler ve süreğen hastalar olarak yıllardır bir adım ileri gidemediğimiz gibi her geçen yıl içinde kayıplarımız, sorunlarımız daha da boyutlanıyor. Yapılan her yeni düzenlemeyle rapor sistemi, engelliler aleyhine, hak kaybı yaratacak, telafi edilmeyecek hasarlar yaratarak biçimlendiriliyor ve uygulanıyor. Rapor sisteminde Dünya Sağlık Örgütü’nün ölçütlerinden hızla uzaklaşıldığı ve giderek keyfiyete dönüldüğü için birçok engelli, kâğıt üzerinde engelsiz görünüyor. Birçok engelli bozulan rapor sistemi nedeniyle sağlık desteği, engelli aylığı, bakım yardımı alamıyor ve hatta emeklilik haklarını yitirip, kendilerine borç çıkarılıyor. Engellilerin, süreğen hastaların yaşamının sağlıklı ve güvenli sürdürebilmeleri için gerekli, hayati öneme sahip ortez, protez, tekerlekli sandalye, işitme cihazı, ilaçlar, hasta bezi vb. araç ve malzemeler için SGK tarafından verilen destekler artık hiçbir değer ifade etmiyor. Zaten açlık sınırının altında olan engelli aylıkları, bakim yardımlarıyla, bu malzemelerin farklarını ödemek mümkün değil. Özetle, yemesek, içmesek dahi yaşantımızı sürdürebilmemiz için gerekli araçlara, malzemelere, ilaçlara erişemez durumdayız. Gelirimiz artmıyor, artsa bile temel harcamalara; elektriğe, doğalgaza, kiraya, ulaşıma, bile yetmiyor. Eğitim hakkımız ise daha evimizin kapısından itibaren engellerle dolu bir dünyayı aşma imkânımız olmadığı, yeterli okul ve eğitmen bulunmadığı için hiç kalmadı” ifadelerine yer verdi.

“RAPOR SİSTEMİ MUTLAKA DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN ÖLÇÜTLERİNE GÖRE BELİRLENMELİDİR”

Sürekli ertelenen yasa düzenlemeleriyle binaların, yolların, ulaşım araçlarının dönüşümünün yapılmadığını ifade eden Kocaçınar, “Engellilerin yaşama katılımının önündeki setler, bariyerler, engeller kaldırılmıyor. Böylece engelliler evlerinde hapis bırakılıyor. İstihdam için konulan kotalara devlet uymuyor, birileri kamuda işe alınacaksa da eğitiminin, bilgisinin becerisinin ve yeterliliğine bakılmıyor. Mülakat adı altında önceden iktidar partilerinden gönderilen listelere göre ise alımlar yapılıyor. Liyakat değil, sadakat aranıyor. Devletin uymadığı kotaları özel kesim ise hiç umursamıyor, biliyor ki ne denetleyen var ne de verilecek cezanın caydırıcılığı var. Engellilere hayatı cehenneme dönüştüren bu yanlışlıklar, sorunlar sistemi bir an önce değişmelidir. Birleşmiş Milletler Engelli Haklar Sözleşmesi, mevcut yasaların tanıdığı haklar eksiksiz uygulamalıdır. Rapor sistemi mutlaka Dünya Sağlık Örgütünün ölçütlerine göre belirlenmelidir. Aylıklar, evde bakım yardımı miktarları insanca yaşanacak düzeye çıkarılmalı ve SGK destekleri zaman yitirilmeden gereksinimleri karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Fiziki engelleri kaldıracak düzenlemeler hızla yerine getirilmeli, hiçbir koşulda erteleme gündeme gelmemelidir. Engelliler eğitim haklarına erişebilmeli ve yararlanabilmeli. İstihdamda kotalar eksiksiz uygulanmalı, uygulamayanlara karşı caydırıcı önlemler arttırılmalı, kamu istihdamından liyakat vazgeçilmez olmalı, keyfiyete olanak tanınmamalıdır. Engelliler olarak ayrıcalıklar değil, eşitlik istiyoruz. Engelsiz bir dünyada herkes gibi eşit insanlar olarak yasamak istiyoruz, bunu hak ettiğimize inanıyoruz” dedi.