Erken kanser tedavisi için belirtilere dikkat

İrmet Hospital Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ali Tardu, kanseri erken evrede tespit edebilmek için, vücut değişimlerini göz ardı etmeden bir kontrol yaptırmanın kanserin erken dönemde fark edilmesi açısından önemli rol oynadığını belirtti.

Erken kanser tedavisi için belirtilere dikkat

Çerkezköy Bakış - İrmet Hospital Gastroenteroloji ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ali Tardu “1-7 Nisan Kanser Haftası” dolayısıyla kanserde öne çıkan 3 belirti hakkında bilgi verdi.
Erken teşhis ve doğru tedavi sayesinde birçok kanser türünün başarıyla tedavi edilebildiğine dikkat çeken Tardu, “Erken teşhis için de mutlaka vücudumuzda oluşan bir takım değişimleri fark edip, takip etmek çok önemli. Öte yandan  birçok kanserin; özellikle mide, pankreas, yemek borusu kanseri ve akciğer kanserinin ilk belirtisi açıklanamayan kilo kaybıdır. Tümördeki kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması nedeniyle vücut daha hızlı kalori yakar, bu da ani kilo kaybına neden olur.” dedi.

VÜCUDUN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE SEBEBİ BİLİNMEYEN KANAMALAR

Tükürüldüğünde veya balgamda kan gelmesi durumunun akciğer kanserinden dolayı olabileceğine vurgu yapan Doç. Dr. Ali Tardu, bu gibi bu durumların üst hava yolları kanserinden de kaynaklanabileceğini belirtti. “Ancak unutmayın bu kanamalara yol açabilecek kanser dışında çok sayıda neden de bulunur.” diyen Tardu, “Örneğin; boğazda tahriş, diş eti hastalıkları, akciğer enfeksiyonları ya da mide kanamalarında da kanama yaşanabilir. Ağzından kan gelenlerin mutlaka göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmeleri gerekir.” İfadelerini kullandı. Makattan yaşanan kan kaybının kolon kanserinin işaretlerinden biri olabileceğini kaydeden Doç. Dr. Ali Tardu, “Bu tip bir sorununuz olduğunda mutlaka gastroenteroloji uzmanına görünmelisiniz. İdrardan kan gelmesi böbrek, mesane ve diğer idrar yolları kanserlerinin belirtileri arasında yer alır. Ancak doğru teşhisin üroloji uzmanı tarafından konulması gerekir. Vajinal kanama rahim veya rahim ağzı kanserine neden olabilir. Vajinal kanaması olanların mutlaka vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına muayene olmaları gerekir.” dedi.

SEBEBİ BİLİNMEYEN AĞRILAR

Vücudun en sık uyarılardan biri olan ağrıların birçok nedenle oluşabileceğini kaydeden Tardu, bu ağrıların nedenlerden birinin de kanser olabileceğine dikkat çekti. Akciğer, kemik veya testis tümörlerindeki ağrıların kişiden kişiye değişkenlik gösterdiğini belirten Tardu, “Ağrılar diğer kanser belirtileri ile oraya çıkabilir ancak çoğu zaman ileri evre kanser ağrıları ortaya çıkmaktadır. Memede veya vücutta hissedilen kitleler; özellikle meme, testis, lenf bezi veya yumuşak doku tümörleri ağrıya sebep olabilir. Ağrılar genellikle kanser hücrelerinin hızla çoğalarak sağlıklı dokuları istila etmesi sonucu ortaya çıkar. Karında son zamanlarda oluşan ağrı ve eşlik eden iştahsızlık, kilo kaybı varsa pankreas, safra yolları, mide, bağırsak kanserlerinin ön belirtilerinden biri olabileceği için mutlaka Gastroenteroloji uzmanına muayene olunması gerekir.” ifadelerini kullandı.

SEBEBİ BİLİNMEYEN ŞİŞLİKLER

Vücutta oluşan bazı şişliklerin de kanserin önemli belirtileri arasında yer aldığını kaydeden Doç. Dr. Ali Tardu, sebebi bilinmeye şişlikler hakkında şu bilgileri verdi: “Kemiklerde veya yumuşak dokuda gelişen tümörler kendilerini şişlikle gösterir. Bu tür şikayetlerde ortopedi uzmanına gidilmesi gerekir.

Boyun, koltuk altı ve kasıklarda lenf bezlerinin şişmesi lenfoma nedeniyle olabilir. Kanser veya lenfoma nedenli lenf bezi büyümeleri genellikle ağrısız olur, şişlik bir tarafa tutunur ve hareket ettirmekte zorlanılır. Bu durumda onkoloji veya hematoloji bölümüne başvurulması gerekir.”

“PANİK OLMADAN BİR UZMANA BAŞVURUN”

Bahsedilen kanser belirtilerin olması durumda genel cerrahi uzmanına başvurulması gerektiğine vurgu yapan Doç. Dr. Ali Tardu, “Bu belirtiler kanser dışında normal olarak pek çok hastalığın nedeni de olabileceği için panik yapmadan sakin kalmaya özen gösterin.  Erken evrede teşhis edilen, tüm kanserlerin başarı şansı çok yüksektir. Erken dönemde tedaviye başlanılan birçok kanser türünün tamamen tedavi edilmesi mümkündür.  Özellikle bireyler her yaptırdıkları check up ile erken dönemde kanserin tespit edilmesi ve tedavi edilmesi bir rol oynamaktadır.” dedi.  

KANSERDE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER DİKKAT

Birçok kanserin, özellikle mide, pankreas, yemek borusu kanseri ve akciğer kanserinin ilk belirtisinin açıklanamayan kilo kaybı olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Ali Tardu, bunların dışında diğer kanser belirtilerini şu şekilde sıraladı: “Geçmeyen yorgunluk ve halsizlik, geçmeyen yüksek ateş, sık görülen ağrı (yaygın veya bölgesel), ciltte, ben ve siğillerdeki değişiklikler, öksürük, kanlı balgam ve horlama, kanama (Burun, boğaz ve diğer organlarda), yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, dış genital organlar ya da vajinada anormallik, karında şişkinlik ve gerginlik hissi, kanserin olduğu organ bölgesinde ağrı ve değişiklikler.”