Eski hakim Yunanistan'a kaçarken yakalandı

İzmir'deki "askeri casusluk" davasının meslekten ihraç edilen hakimi İsmail Kurt'un aralarında olduğu bir grup, Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakalandı.

Eski hakim Yunanistan'a kaçarken yakalandı

Çerkezköy Bakış - Alınan bilgiye göre, Yunanistan sınırından Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kaçırılacağı ihbarını alan Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İpsala ilçesinde sınıra yakın bir noktada iki otomobili durdurdu. Otomobillerde bulunan 9 kişinin yasa dışı yollardan FETÖ üyelerini yurt dışına kaçıran organizatörler olduğu tespit edildi.

 

Gözaltına alınan şüphelilerin ifadesinden yola çıkan polis ekipleri, yaptıkları araştırma ve takip sonrası sınıra yakın noktada bir minibüsü durdurdu.
Minibüste yapılan kontrolde, "askeri casusluk" davasının meslekten ihraç edilen hakimi İsmail Kurt ile aralarında doktor, mühendis ve öğretmenlerin yer aldığı 11 kişi aileleriyle birlikte yakalandı. Kurt ile bazı şüphelilerin sahte kimlik kullandığı tespit edildi. Yakalanan kişilerin yanında bulunan eşyalara ve yüklü miktarda dövize el konuldu.
Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerden işlemleri tamamlanan Kurt, Edirne Adliyesi'ne getirildi.
Savcılıkta üzerinde yakalanan sahte kimlik nedeniyle "resmi belgede sahtecilik" suçundan işlem yapılan Kurt, soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul'daki mahkemece SEGBİS ile ifadesi alınamadığı için Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne geri götürüldü.