banner265

banner571

Akay: Çok büyük eleştirileri göğüslemeye razıyız

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, mart ayında başlaması ve yaklaşık 1 yıl süreceği öngörülen Atatürk ve Öztrak Caddesindeki alt ve üstyapı ve meydan projesi ile ilgili önemli açıklamada bulundu. Akay, “Çok güzel bir Çerkezköy ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Geleceğe umutla bakarak, yapılan işin sonunu hayal ederek 1 yıl içerisinde alacağımız çok büyük eleştirileri göğüslemeye razıyız. Bu dönem içerisinde yaşayacağımız zorlukları vatandaşa anlatmaya çalışıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz.” dedi.

GENEL 06.02.2021, 16:42 06.02.2021, 16:49 Bakış Haber Merkezi
Akay: Çok büyük eleştirileri göğüslemeye razıyız
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 30 Mart 2014 ile 1 Ocak 2021 tarihleri arasını kapsayan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Akay, Atatürk ve Öztark Caddesini kapsayan ilçenin en önemli yatırımlarından biri olan alt ve üstyapı ve meydan projesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“ÇOK BÜYÜK ELEŞTİRİLERİ GÖĞÜSLEMEYE RAZIYIZ”

Atatürk ve Öztrak Caddesinde Mart ayında başlaması ve yaklaşık 1 yıl sürmesi planlanan alt ve üstyapı çalışmalarına vurgu yapan Akay, “Çerkezköy yaşam alanlarında mahallelerinde, sokaklarında caddelerinde meydanlarında bir anlayış değişikliğini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Biz bu işin kapsamı itibariyle bizi ne gibi zorlukların beklediğini biliyoruz. Üzerimize aldığımız işin riskinin farkındayız. İçine gireceğimiz işin siyasi riskinin de farkındayız. Haklı ya da haksız eleştirilerin tamamını göğüslemeye hazırız. Çok güzel bir Çerkezköy ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Geleceğe umutla bakarak, yapılan işin sonunu hayal ederek 1 yıl içerisinde alacağımız çok büyük eleştirileri göğüslemeye razıyız. Bu dönem içerisinde yaşayacağımız zorlukları vatandaşa anlatmaya çalışıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz.” dedi.

“7 YILDA TAMAMLAMIŞ DURUMDAYIZ”

2021 yılına kadar Çerkezköy Belediyesi’nin kendi sorumluluk sahasındaki sokaklarda 313’ü sıcak asfalt, 72’si soğuk asfalt olmak üzere toplamda 385 sokakta sıcak asfalt çalışmalarını tamamlamış durumda olduğunu kaydeden Akay, “Bunun dışında 404 sokakta da beton demirli yol çalışmasını tamamlamış bulunuyor. Yani toplamda beton ve sıcak asfalt ve soğuk asfaltla birlikte yaklaşık 800’e yakın sokakta bir yeniden sıcak asfalt soğuk asfalt beton yol çalışmasını bugüne kadar tamamlamış bulunuyoruz. Bunun dışında tabi ki kaldırım yapımları aynı şekilde 424 sokakta da bu şekilde sonlanmış durumda. İmar sahasına yeni açılan alanlar başta olmak üzere 867 sokakta da stabilize yol çalışmalarına da yine Fen İşleri ve Makine İkmal Müdürlüğümüz çerçevesinde devam etmiş durumda. Parke taş 137 sokakta yani yaklaşık bin sokakta sıcak asfalt, soğuk asfalt, beton yol ve parke taş yol yapımını biz bu 7 yılda tamamlamış durumdayız.” dedi.  

“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ OLARAK İŞLETMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

Çerkezköy Kapalı Pazar Yeri’ni ve Kızılpınar Mahallesi’nde kapalı pazar yerini tamamladıklarını ve şu anda Çerkezköy’de çok rahat ve çok modern bir şekilde bu alanların kullanılır durumda olduğunu kaydeden Akay, “Kapalı otopark bildiğiniz gibi 2013 yılında yapılmış ve 2014 yılında Büyükşehir Belediyemize devrolmuştu.  Ardından 2019 yılı içindeydi zannediyorum biz Büyükşehir Belediyemizden tekrar geri devraldık ve bütün çalışmalarımız tamamlandı. Yenileme çalışmaları, izolasyon çalışmaları kısmen tamamlandı. 2. etabın üst kısmı Atatürk- Öztrak caddeleri işinin devamında var olduğu için kaldı. Yalnız bütün çalışmaları, zemini çizgileri, ışıkları, kameraları, PTT sistemleri ile beraber bu ay içerisinde Çerkezköy Belediyesi olarak işletmeye başlayacağız. Ve Öztrak Caddesi’nden arabaları almaya başlayacak. Geçmişte Atatürk Caddesi’nden bir araçlar girişi vardı. Şimdi planımızı değiştirdik. Bu otopark Öztrak Caddesi’nden alacak, inşallah önümüzdeki yıl başlayacak meydan altı otoparkı da Atatürk Caddesi ve buna bağlı diğer caddelerden araçları aldıktan sonra Çerkezköy’ ün iki ana caddesinde de besleyen otoparkımıza kavuşmuş olacağız.” dedi.  

“BİNAYI EMNİYETE TAHSİS ETMEYİ PLANLIYORUZ”

TEDES binasının bir yılan hikayesi olduğunu ancak binanın bittiğini ifade eden Akay, “Çerkezköy Belediyesi kullanıyor. İnşallah 2021 yılında bu sistem de devreye girecek. Binayı da emniyete tahsis etmeyi planlıyoruz.” dedi.

Yeni işçi ve otobüs duraklarını Çerkezköy Belediyesi olarak yapmaya başladıklarını ifade eden Başkan Akay, “Aynı şekilde Büyükşehir Belediyemiz de aynı duraklardan yine Çerkezköy sınırlarında yapmaya başladı Kızılpınar örneğinde de olduğu gibi. Bu şekilde duraklarımızı yapmaya devam ediyoruz. Cumhuriyet Mahallesi’nde de en son yaptık. Adım adım şimdi Veliköy planımız var. Bu devam edecek.” dedi.

Kızılıpınar Mahallesi’nin üç mahalleye bölündüğünü, hem Kızılpınar Gültepe hem Kızılpınar  Atatürk Mahallesi muhtarlık binalarının tamamlandığını ifade eden Akay, “Geçtiğimiz dönemde örnek sokak projeleriyle başlamıştık. İnşallah şimdi bu şekilde çalışmalara hem Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin ara sokak bağlantılarında katarak yine devam edeceğiz.  Hafriyat döküm sahamız bölgenin tek belki de belediyeye ait bir döküm sahalarından bir tanesi. Doluluk oranı arttı. Biraz daha destek rica ediyoruz.” dedi.

Çerkezköy Belediyesi’nin Hayvan Bakım Rehabilitasyon Merkezi’nde yenilemeler yaptıklarını ifade eden Başkan Akay, “Bugüne kadar Çerkezköy Belediyesi 2014-2021 yılları arasında 2019 da yapılanlar dahil 2021 yılında yapılanlar dahil olmak üzere 123 adet parka ulaşmış durumdayız. 50’si hiç park olmayan alan, 73’ü neredeyse kullanılmayacak duruma gelmiş parkların tamamının yenileme sayısı modern ve kullanabilir, aydınlık, çocuk oyunlarının rahatça oynandığı, ailelerin rahat rahat girebildiği, geçmişte olduğu gibi zapt edilmiş alanlar olmaktan çıkarak yaşam alanları haline getirdiğimiz, park sayısı Çerkezköy’ün 12 mahallesinde 123’e ulaştı. Toplamda 290 bin metre kare yaşam alanından bahsediyoruz. Bunu göremeyen arkadaşlar olabilir. Ancak Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlarımız, çocuklarımız, annelerimiz bu alanların ne kadar kıymetli olduğunu her defasında bize aktarıyorlar. Bu alanların tamamında büyük bir çoğunluğunda oyun alanlarıyla da spor alanlarıyla da bu alanları birleştiriyoruz ve sayımız şuanda 123 e çıkmış durumda” dedi.

“PANDEMİ DOLAYISIYLA 2020 YILI MAALESEF ÇOK KISIR GEÇTİ”

“Vatan Size Minnettar Anıtı’nın 2015 yılından bu yana devrede olduğunu ifade eden Akay, “Çerkezköy- Kızılpınar yol aydınlatması yine geçtiğimiz dönemki işlerimizden bir tanesi. Konteynerler alınmaya devam ediyor. Sayılarımız şuana kadar yeni aldıklarımız 2 bin 624’e kadar ulaşmış durumda. 29 Ekim Spor Kompleksi’ni zaten biliyoruz. Yine de çalışmalarımızın içerisindeki işlerden bir tanesi 29 Ekim futbol sahası, spor kompleksi, yaz kış spor okullarına bugüne kadar binlerce öğrencimizi spor okullarında ağırladık. Ancak pandemi dolayısıyla 2020 yılı maalesef çok kısır geçti. Ancak yeniden kayıt almaya başladık. İnşallah yavaş yavaş normale döndükten sonra okullarımız yeniden öğrencilerimizi almaya devam edecek.” dedi.

Veliköy Düğün Salonu’nun bölgenin en kıymetli salonlarından bir tanesi olduğunu belirten Akay, “Yine Veliköy Mahalle Evi çalışmalarına devam ediyor. Atatürk Kültür Merkezi, Büyükşehir Belediyemiz Çerkezköy’ün en önemli ihtiyaçlarından bir tanesine ait çok ciddi bir yatırımı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz dönem buraya gelmiş olsaydık bu pandemi şartlarından herhalde böyle bir salonumuz bu toplantıyı dahi gerçekleştirecek bir alanımız yoktu Çerkezköy de. Bugün böylesine güzel bölgenin en büyük 800’e yakın koltuğu olan büyük salonu ile devreye aldık. Bu ay itibarı ile başladığımız nikah salonumuzla, altta tiyatro salonuyla, sinema salonuyla, bunun üstünde ki sergi salonlarıyla, çalışma atölyeleriyle, kültür sanat kurslarını etkinliklerini yapabileceğimiz alana kavuştuk. Araya pandemi girdi. Mola verdik ancak inşallah sağlıklı günlere kavuştuğumuzda yine bu salon tıklım tıklım dolacak. Bu 8 büyük salonda pandemi öncesinde binin üzerinde vatandaşımızla merdivenler arkalar alanların tamamı olmak üzere dolu dolu salonlarda tiyatro gösterilerine başlamıştık. İnşallah yeniden o günlere kavuşacağız. Ve böylesine kıymetli bir yatırımı Çerkezköy Beleiyesi’ne tahsis olan ve şu anda biz de Büyükşehir Belediyemiz ile beraber yine ortak etkinliklerde bu alanı Çerkezköylü vatandaşlarımızla buluşturmaya, nikahlarımızı modern bir salonda yapmaya başlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Kültür sanat kurslarımız yine aynı şekilde hem mahalle evlerimizde hem kültür merkezimizde deva ediyor. EBA destek ünitelerini Bağlık Mahalle Evi’nde, Kızılpınar Mahalle Evi’nde, Veliköy Mahalle Evi’nde yine bu bölgenin tamamında yaklaşık 40 civarındaki ünitelerle çocuklarımıza da eğitimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz mahallelerinde.” dedi. 

“BUGÜNE KADAR 232 BİN ÇAĞRI ALMIŞIZ”

Hoş Geldin Bebek Projesi kapsamında 2021 başına kadar 12 bin 506 bebeğe ziyarete gittiklerini ifade eden Akay, “Çerkezköy bölgenin en çok göç alan ancak doğum oranı da en çok olan ilçelerinden bir tanesi. İkinci El Ele Butik Mağazamız yaklaşık 11 bin vatandaşımıza hizmet etmiş. Kömür yardımı, erzak kolisi yardımı engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 2 bin 928 vatandaşımıza yardım yapmışız. Hala yalınız başına yaşayan yaşlı ve engelli vatandaşımıza sıcak yemek ikramında bulunmaya devam ediyoruz. Çorba çeşmemiz bugüne kadar yaklaşık 600 bin vatandaşımıza çorba ikramında bulunmuş. Mahalle iftarlarımız yine pandemiye kadar çok geleneksel bir hal aldı. Bütün mahallelerimizde sofraları kurar bir araya gelirdik. İnşallah bu ramazanda da bugünleri yaşarız diye umut ediyorum. Milli bayramlarımızın coşkusunu yine yan yana yaşıyorduk. Pandemi dolayısıyla ara verdik. Çerkezköy İletişim Merkezimizi kurduk. Bugüne kadar 232 bin çağrı almışız. Özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımızın belediyeye en yakın gördüğü yerel yönetime ulaşması noktasında çok ciddi çalışma gerçekleştirdik. Ve cevapladığımız ger dönüşlerden sonra yüzde 85 oranında memnuniyete kavuşturduğumuz bir çözüm masamız var artık. İstihdam masamız aynı şekilde vatandaşlarımıza iş bulma noktasında yardımcı olmaya devam ediyor. Zaman zaman bu noktada engellemelerle karşılaşsak da biz Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlarımızın iş bulması noktasında yardımcı olmaya devam edeceğiz. Zorlu bir pandemi dönemi geçirdik. Çalışmalarımızın askıda kaldığı, planlarımızın aksadığı, belki bugün daha fazla şeyi daha heyecanla tarif edeceğimiz bir yıl olacaktı. Maalesef böyle olağan bir süreci yaşadı 2020 yılı. Bu dönemde tüm kamu kuruluşlarına, muhtelif binalara, ibadethanelerimize, okullarımıza, taksi duraklarımıza çalışmalarımız devam etti. Bu dönemde yine maskenin zor bulunduğu, bulunamadığı, kısıtlandığı dönemde Çerkezköy Belediyesi en ucuz maliyetle, METEM okuluyla iş birliği çerçevesinde, Mahalle Evlerinde yaptığı dikimlerle, en düşük maliyetlerle 320 bini bulan maske dağıtımı, siperlik dağıtımı, dezenfektan dağıtımlarını kapı kapı gezerek o zor dönemde de vatandaşlarımıza hizmet etme mutluğunu yaşamış olduk. 2 bin 18 çocuğumuza kitap ve puzzle dağıtmışız.” dedi.
Çerkezköy Kent Konseyi’nin Atatürk Kültür Merkezi’ne taşındığını ve çalışmalarını burada sürdüğünü ifade eden Akay, Çerkezköy Kent Konseyi’nin eski binasında Çerkezköy Kent Kütüphanesi proje çalışması yaptıklarını kaydetti.  O binada yaklaşık 770 metrekarede çok modern bir kent kütüphanesinin ihaleye çıkmaya hazır olduğunu ifade eden Akay, “ Belki Çerkezköy’e bir kent kütüphanesi kazandırmak isteyen bir hayırsever buluruz ve ona yaptırırız. İnşallah bunu 2021 yılı içinde ihalesini bir şekilde yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Akay, “Yine projesi biten, Çerkezköy Amberdere bölgesinde, Çerkezköy Belediyesi mülkleri üzerinde, birbiri ile bağlantılı 2 adet yarı açık kapalı alanı da olan yarı açık düğün salonu ihalesini yine 2021 yılında yapmayı planlıyoruz” dedi.
2021 yılı ile 2022 yılının başının Çerkezköy için yorucu bir yıl olacağını ifade eden Akay, “vatandaşımızı trafik yükü açısından yoracağı esnafımızın da yorulacağı bir yıl olacak. Biz 2022 yılında başlama hedefiyle bu yıl içinde Narin Caddemizi yani çevre yolunun oradan başlayan ve Gazi Polis Karakolunun oraya kadar inen Narin Caddesi’nin uygulama projesini yine Atatürk Caddesi’ne benzer bir şekilde bu yıl içinde projelendireceğiz.” dedi.

“HEMŞEHRİ DERNEKLERİ BİR ARAYA TOPLANACAK”

Mevcut Amfi tiyatronun olduğu alanın da bu yıl içinde projesinin tamamlanacağını ifade eden Akay, “Ya bu yıl ya 2022 yılı başında inşallah orada bulunan hemşeri derneklerini bir arada toplayacağız hem de aynı şekilde ortak alanlar ortaya çıkaracağız. Yeni çok amaçlı salonlar ortaya çıkaracağız.  Taslak çalışmamız sürüyor. İnşallah bir yıl içinde hizmete sokacağız” dedi.  
Cumhuriyet Mahallesi Cengiz Topel Caddesi üzerinde, seçim beyannamesinde var olan düğün salonu ve çok amaçlı salon projesinin 2021 yılında uygulama projesini bitirerek ihaleye çıkma hedeflerinin olduğunu kaydeden Akay, Utku ve Güler Sokak düzenleme uygulamasının mart ayında ihalesinin gerçekleşeceğini, nisan ayında da yapımına başlayacaklarını ifade etti. Malkoçoğlu Caddesi köprü genişletme uygulaması projesini 2 taraflı hazırladıklarını ifade eden Akay, köprüyü genişleterek en az 3 metre kaldırıma kavuşturarak bu köprünün de yaya yolunu düzeltmiş olacaklarını söyledi.
Akay, Veliköy Kapalı Pazar Yeri projesinin de bu yıl yapılacağını kaydetti.

Kızılpınar’da kaldırım çalışması yapacaklarını ifade den Akay, aş evi projesinin devam ettiğini söyledi. Bu yıl içinde 5 adet yeni, 6 adet revize park çalışması yapılacağını kaydeden Akay, Cumhuriyet Mahallesi Kent Orman kiralama projesinin görüşmelerinin olumlu şekilde devam ettiğini, taleplerinin olumlu şekilde cevaplanırsa Çerkezköy’e kazandıracaklarını kaydetti.
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (1)
alen delon 1 yıl önce
istasyon mahallesini yine unutmuş başkan.. sandıkta istasyon mahalleside onu unutucak.. ilk seçimde
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31