banner265

banner579

banner571

banner578

ÇERKEZKÖY’E ÇÖPLÜK İSTEMİYORUZ

Nüfus olarak Tekirdağ’ın en büyük, yüzölçümü olarak ise en küçük yerleşim yerlerinden biri olan Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesine yapılması planlanan çöp döküm sahası, siyasileri ve muhtarları ortak tepkide bir araya getirdi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, bu alana çöplük istemediklerini belirtti. AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez ile MHP Çerkezköy İlçe Başkan Vekili Alpaslan Karıksız da bu konuda Akay’ın yanında olduklarını belirterek desteklerini sundu.

GENEL 17.11.2020, 18:11 17.11.2020, 18:51 Bakış Haber Merkezi
ÇERKEZKÖY’E ÇÖPLÜK İSTEMİYORUZ

Çerkezköy Bakış- Tekirdağ Valiliği Düzenli Depolama Sahası Yer Seçim Komisyonu’nun Kızılpınar Mahallesi 899 ada 1 parselde bulunan alanı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin reddetmesine rağmen yeniden ‘Çöp Depolama Sahası’ olarak işaretlemesine, siyasiler meclis üyeleri ve muhtarlar bir araya gelerek tepki gösterdi.
Sahanın bulunduğu Kızılpınar’da yapılan incelemenin ardından Belediye Başkanı Vahap Akay açıklamalarda bulundu. Akay, sözlerine “Bugün burada Çerkezköy Belediye Meclis Üyelerimiz, mahalle muhtarlarımız, sayın AK Parti İlçe Başkanımız, sayın CHP İlçe Başkanımız, sayın MHP İlçe Başkan Vekilimiz ile birlikte hep birlikte buradayız. Neden buradayız? Burası Kızılpınar 899 ada 1 parsel. Önce nerede olduğumuzu tarif edelim. Burası Kızılpınar’ın mera alanı, Çerkezköy’ün yaşam alanlarından bir tanesi. Çerkezköy’ümüz Tekirdağ’ın en dar coğrafyasında bulunan bir alan. Şu anda Kızılpınar’ın mera alanındayız. Yani Kızılpınarlı çiftçilerimizin mera alanı olarak kullandığı, hayvancılıkla uğraştığı bir yerdeyiz” diyerek başladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ OCAK AYINDA REDDETTİ

“Burası Ocak ayında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen bir teklif ile ‘Çöp depolama Sahası’ olarak işaretlenmeye çalışılmıştı. Daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi bu kararı ret etti” diyerek açıklamasını sürdüren Akay, “Ardından 8 ay gibi bir süre geçti ve 27 Ağustos’ta toplanan Valilik düzenli Depolama Sahası Yer Seçim Komisyonu yeniden Kızılpınar Mahallesi’ndeki bu alanı ‘Çöp Depolama Sahası’ olarak belirleme gayreti içerisinde bulundu.

YERLEŞİM ALANLARINA 3 KM MESAFEDE

Biz de bütün Belediye Meclis Üyelerimiz ile, muhtarlarımız ile, siyasi parti ilçe başkanlarımız ile bu alanın doğru bir alan olmadığını tarif etmek için buradayız. Burası Kızılpınar’ın imar sahasına yaklaşık 3 kilometre, Cumhuriyet Mahallesi’ne 3 kilometre, İstasyon Mahallesi’ne 4 kilometre mesafede bir alan. Şu anda Tekirdağ’ın tüm çöpleri Süleymanpaşa Demirli Mahallesi’nde bulunan alanda depolanıyor. Bir de planlara işlenen Çorlu’nun Kabatepe Bölgesi var. Biz siyasi malzeme yapmadan şunu ifade ediyoruz. Diyoruz ki Tekirdağ’ın nüfus yoğunluğu en fazla ve coğrafi olarak en dar alanında bu iş olmaz. İnsanların yaşadığı alanlara en uzak mesafelerde çöp döküm alanları belirlensin gibi insani bir talebimiz var. Çerkezköy’ün toplanan çöpleri o ilçeye götürülsün, bu ilçeye götürülsün gibi bir kaygı içerisinde de değiliz.

“SEBEBİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’deki tüm örneklerde çöp depolama alanları ve sahaları şehirlerde belirlenmiş 1 veya 2 alanda toplanıyor. Hal böyle iken Çerkezköy’ün üçüncü bir alan olarak belirlenmesinin gerekçesini ve sebebini öğrenmek istiyorum.  Şu anda hali hazırda planlarda işlenmiş ve çöplerin biriktirildiği Demirli gibi bir alan varken ve Çorlu’da bir alan oluşturulmuşken bir üçüncü depolama sahasının gereğinin sebebini öğrenmek istiyoruz. Valilik’teki Komisyon hangi mantıkla bu içinde bulunduğumuz alanı 3. yer olarak plana işleme gayreti içerisindedir? Sorumuz bu. Madem işlenecek ise bugüne kadar yapılmış yanlış işaretlemeleri bundan sonra da yapmaya devam mı edeceğiz?” dedi.

“EN FAZLA NÜFUS YOĞUNLUĞUNUN OLDUĞU İLÇEYİZ”

Çorlu’da bunun kötü bir örneği ile karşı karşıya kalındığını belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bugün Çorlu’da bir örnek ile karşı karşıyayız. Kabatepe Bölgesi yaşam alanına 1.5 km mesafede bir depolama sahası. Tekirdağ’ın bu kadar büyük ve geniş bir coğrafi sahası varken Tekirdağ’ın en fazla yoğun nüfusunun yaşadığı ve coğrafi olarak dar bir alana, metrekareye en fazla insan yoğunluğunun düştüğü Çerkezköy ilçesinin Kızılpınar Mahallesi’ne depolama sahası yapma gayretinin Büyükşehir Meclis kararına rağmen yeniden teklif edilmesinin gerekçesini öğrenmek istiyorum.” dedi.

“SİYASET YAPMIYORUZ”

“Burada siyaset yok.” diyen Akay, “Burada tüm meclis üyelerimiz var, siyasi partilerimizin İlçe Başkanları var. Tüm muhtarlarımız var. Biz Çerkezköy’ün tüm seçilmişleri olarak bu alanın çöp döküm sahası olarak işaretlenmesini istemiyoruz. Çerkezköy’ün toparlanan çöpleri başka ilçelere götürülsün, oralarda biriktirilsin gibi bir talep içerisinde de değiliz. Ancak Tekirdağ’da yaşayan birisi olarak ve Tekirdağ Meclisi’nin birer parçaları olarak diyoruz ki bir Tekirdağ bakış açısı ile buna bakmak zorundayız” diye konuştu.

GELECEK ADINA DOĞRU BULMUYORUZ

Bu tür tesislerin yaşam alanlarına uzak mesafelerde, insanları olumsuz etkilemeden yapılması gerektiğini belirten Akay, “Yaşam alanlarına en uzak mesafelere bu tesisler kurulabilir. Bu tesisin bulunduğu mevcut alanda Büyükşehir belediyemizin yapmış olduğu ihale ile zaten şuanda Katı Atık Bertaraf Tesisi yapılmaya devam ediyor. Hal böyle iken bir 3. Alan olarak Çerkezköy Kızılpınar Mahallesi’nin işaretlenme gerekçesini biz anlamış değiliz. Tekirdağ’da yaşam alanlarına en uzak alanlar var. Valilik Komisyonluk görevlileri bu alanları gitti, gezdi, gördü. Alternatif alanlarda geliştirilebilir. Hal böyle iken Kızılpınar’ın işaretlenmesi gerekçesini anlamış değilim. Burası tekrar söylüyorum yaşam alanlarına 2.5-3 km mesafede bir alan. Çerkezköy imar sahası bakımından Tekirdağ’ın en dar alana sahip yeridir. Yarın imar sahası buralara kadar dayanacak. İmar sahalarının burnun dibinde böyle bir tesisin yapılmasını gelecek adına doğru bulmuyoruz. Bakın bugünü konuşmuyoruz. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için bu işaretlenme alanı doğru bir alan değil.” ifadelerini kulandı.

“DERDİMİZ MANTIKLI BİR BAKIŞ AÇISI”

Akay, “Derdimiz doğru bir akıl ile mantıklı bir bakış ile yaşam sahalarına en uzak mesafelere bu alanlar işaretlenmeli eğer böyle bir zorunluluk varsa. Açıklamaları yapılarak ve kamuoyu bilgilendirilerek yapılmalı. Ben bugün buraya katılan tüm Meclis Üyesi arkadaşlarıma, bu hassasiyeti gösteren muhtarlarımıza, siyasi parti ilçe başkanlarımıza bir kere daha teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Kızılpınar 899 ada 1 parselin ‘Çöp Döküm Sahası’ olarak belirlenmemesi için her platformda mücadelelerini sürdüreceğiz.” dedi.

“BİRİZ, BERABERİZ SİYASETİ GÖZETMİYORUZ”

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Burada Çerkezköy için toplanmış bulunuyoruz. Belediye Başkanımızın açıklamalarına katılıyoruz. Belirlenen tesis alanına biz de karşıyız. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Organizenin kirliliği ve Beyciler’den gelen bertaraf tesisi zaten hayli rahatsız etmekte. Yerleşim alanına çok yakın bir alanda. Tabii ki bu tesisler yapılacaktır ama burası yeri değildir. Yerleşim alanına 10-15 kilometre uzak olması gerekir. Burada yaklaşık 1,5 kilometre bir alanda olduğunu tespit ettik. Bu yüzden buna karşıyız olmaması için de gerekli gayreti göstereceğiz. Başkanımızın da yanındayız bu konuda Çerkezköy için, Çerkezköy yararına ne gerekiyorsa her şeyde biriz beraberiz siyaseti gözetmiyoruz” dedi.

“ÇÖP ALANI OLMAMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez de, “Öncelikle bu meraya ilk defa geliyorum ve gerçekten böyle bir güzelliğin çöp alanı olmaması için elimizden geleni yapacağız. Birincisi Trakya adına, bölgemiz adına hem hayvancılığın yok olmaması hem de yerleşim yerlerine çok yakın olması açısından bu alanın çöp alanı olmasını istemiyoruz. Gerçekten başkanımızın da dediği gibi daha uygun bir yer belirlenir, gerekiyorsa orada yapılır. Ama biz burada çöp alanı istemiyoruz. Sonuna kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

“BİZ KARŞISINDA OLDUĞUMUZU SÖYLEDİK”

Tekirdağ Büyükşehir ve Çerkezköy Belediyesi’nin MHP’li meclis üyesi Koray Önsel de “Bu alanla ilgili zaten daha önce yapmış olduğumuz açıklamalar var, mecliste de görüşmüştük. Hem ilçe meclisinde hem de büyükşehir meclisinde bunları beyan ettik. Biz karşısında olduğumuzu söyledik. Yani bizim teklifimiz şuydu, ortak akıl olsun, ortak akılla çöpler nereye atılacak, nerede geri dönüştürülecek bunun bir çaresi bulunması gerekiyor. Yüzölçümüne oranla yerleşim alanının kat sayısının en fazla olduğu yer Çerkezköy. Bizim çok fazla boş alanlarımız da yok. Ama gelip de bunu Çerkezköy’e böyle bir alana, böyle bir ilçeye sıkıştırıp da getirmek çok anlamsız. Bunu muhtemelen yetkililer görecektir diye düşünüyorum. Ben bu kararda dönülmesini bekliyorum” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:08
Öğle 13:04
İkindi 15:28
Akşam 17:50
Yatsı 19:15
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
parçalı bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577