banner265

banner571

“Çerkezköy’ün geleceği için her türlü riski almaya hazırım”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Atatürk ve Öztark Caddesinde altyapı, üstyapı ve meydan altı projesi çalışmalarının startının mayıs ayı itibariyle verileceğini belirterek, “Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin altı da üstü de değişecek. Siyasi bir risk olarak kabul edilebilir bu çalışmalar. Ben bütün bu riskleri alarak işe başladığımızın farkındayım. İnşallah yaklaşık 12-14 ay aralığında başladığımız işi sonlandıracağız. Çerkezköy’ün gelişimi, değişimi ve geleceğimiz için her türlü riski almaya hazırım.” dedi.

GENEL 31.03.2021, 19:27 01.04.2021, 17:10 Bakış Haber Merkezi
“Çerkezköy’ün geleceği için her türlü riski almaya hazırım”
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Bakış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu Bakış Gazetesinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan “Gündeme Bakış” programının konuğu oldu.

“ÇALIŞMALARI YAPACAK ÜÇ KURUMUZ”

Akay, programda seçim vaatleri arasında olan ve pandemi nedeniyle bir süre ertelenen Atatürk ve Öztrak Caddesinin çehresini tamamen değiştirecek olan projeyle ilgili son durumu anlattı. Keskinkılıç’ın “İlçenin can damarı olan iki cadde de bu çalışmaya başlamak sizce siyasi bir risk değil mi?” sorusuna ise Akay,“İnanın son bir buçuk yıldır TESKİ, Büyükşehir Belediyesi, Çerkezköy Belediyesi projenin tamamını uygulayacak üç grup. TESKİ altyapı, Büyükşehir Belediyesi Meydan Altı Otoparkı, Meydan Üstü düzenlemesi, Çerkezköy Belediyesi ise Atatürk ve Öztrak caddelerinin peyzaj, üst yapı düzenlemeleri ve aydınlatma çalışmalarını yapacak üç kurumuz. Biz en başından beri yaklaşık 1.5 yıl evvelden bugüne bir hazırlığa başladık. Yani pandemi başlamadan yaklaşık 3-4 ay önce çalışmaya başladık. Neredeyse 15 aydır biz bu projeyi uygulamak ile ilgili çok yoğun bir mesai harcıyoruz. Bir proje ortaya koyduk, Çerkezköy Belediyesi bir proje ihalesine çıktı. Atatürk ve Öztrak Caddesi ve Çerkezköy’ün yeni meydanına dair, geçmişte hayal ettiğimiz ve tüm detaylarına kadar bu projeyi düşündüğümüz ve tasarladığımız bir proje ihalesine çıktık. Ardından bu proje içerisinde Çerkezköy Atatürk ve Öztrak Caddesi Meydan Düzenlemesinde, bir daha alt yapı sorunu yaşanmasın diye TESKİ’ye bir talepte bulunduk. Bütün altyapı kurumlarından TREDAŞ’ından, doğalgazından, Telekom’undan, internetinden derken, bütün altyapı kurumlarını bir araya getirerek Çerkezköy’e yakışır iki ana cadde ve bir meydan projesinin hazırlığını sürdürdük. Samimiyetle söylüyorum bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ bizim çalışmalarımıza çok ciddi destek oldular. Ve geldiğimiz noktada artık proje hayalimiz tamamlandı. İşi bize teslim ettiler. Biz de ihale sürecimize başladık. Bir yandan TESKİ ihale sürecini başlattı derken geldik Nisan’ın başına.” dedi.

“BİZ BU İŞE İNŞALLAH ALLAH’IN İZNİYLE BAŞLAYACAĞIZ”

Süreci anlatan Akay, “TESKİ ihalesini gerçekleştirdi, işini teslim etti. Hatta bugün işi alan müteahhit firma ile Çerkezköy Belediyesi ve TESKİ bir toplantı yaptı. Çalışmaları nasıl istediğimizi TESKİ’ye, onun işi alan müteahhit firmaya tarif ettik. Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin tam turu yaklaşık 3 kilometre. Biz bu 3 kilometre içerisine iş ve proje ilerledikçe TESKİ’nin de talepleriyle beraber bazı altyapı işlerini de ilave ettik. Yani sadece Atatürk ve Öztrak Caddesi diyoruz. Ama bunları birbirine bağlayan birçok sokağı da etap etap katarak aslında işimizi biraz büyüttük. TESKİ’nin buraya da girmemiz lazım taleplerinden sonra biz projeyi tabi ki biraz daha büyüttük. TESKİ ihalesini yaptı, işini teslim etti. Atatürk ve Öztrak Caddesi dışında kalan alanlarla ilgili çalışmalar bugünden sonra başlıyor. Şöyle ifade edeyim; yağmur suyu işi, içme suyu işi, kanalizasyon işinin toplamı 30 kilometre. Yani biz 3 -3,5 kilometrelik bir sahada 30 kilometre boru döşemekten bahsediyoruz. Yani Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin altında ne kadar altyapı işi varsa bunlar kökten değişiyor. Artık yeni bir kanalizasyon, yeni bir yağmur suyu, yeni bir içme suyu… Atatürk ve Öztrak caddelerinde yürürken, özellikle yaz aylarında, bir kanalizasyon kokusu gelir burnunuza. Kanalizasyon kokusu sıkıntısı yaşadığımız bir meydandan bir ana caddeden bahsediyoruz. Bunlardan tamamen kurtulacağız. Yeni bir yağmur suyu hattı, bağımsız bir yağmur suyu hattıyla, bütün bu kaçak hatlar birbirinden kurtulmuş olacak. Dolayısıyla bunun işi teslim edilmiş durumda. İkinci adımımız meydan altı otoparkı ve meydan üstü düzenlemesi. 7 Nisan’da Büyükşehir Belediyesi ihalesini yapacak. Çerkezköy yeni bir meydan altı otoparkına, tam otomatik otoparkına ve yeni meydanına kavuşacak inşallah. Daha sonra Çerkezköy Belediyesi bu konuda hazırlıklarını tamamladı. İhale tarihi 27 Nisan. 27 Nisan’da da biz ihalemizi yaparak TESKİ ve Büyükşehir Belediyesi çalışmalarından yaklaşık 60 gün sonra devreye girecek bizim çalışmalarımız. Planlamamız bu şekilde. 4 etapta caddelerimizi trafiğe kapatarak biz bu işe inşallah Allah’ın izniyle başlayacağız.” ifadelerini kulandı.

“EN ÇARPICI PROJELERDEN BİR TANESİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Akay açıklamasını şöyle sürdürdü: Atatürk ve Öztrak Caddesi ve Çerkezköy’ün meydanı Çerkezköy’ün iki mahallesini ilgilendiren alanlar değil. Yani Gazi Osmanpaşa Mahallesi ve Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde fiziken bir iş yapıyor olabiliriz. Ancak Çerkezköy’ün iki ana damarında, meydanında Çerkezköy’de yaşayan tüm vatandaşlara buralar buluşma noktalar. Dolayısıyla biz bu iki caddede Çerkezköy’e yakışır bir düzenlemeyle yola çıkmayı hedeflemiştik. Bunun bir siyasi risk olduğunu biliyorum. Hatta bugüne kadar bu işi yapmayı niyetlediğimi, bunlarla ilgili zaman zaman projeyi paylaştığımda arkadaşlarım, yolda karşılaştığımız vatandaşlarımız, sevenlerimiz ‘böyle bir riske gerek var mıydı?’ diyor. Her dediklerinde kesinlikle böyle bir şey yapmak zorundaydık diyorum.  Çerkezköy’ün iki ana caddesinin ve Çerkezköy meydanının Çerkezköy’e yakışır bir şekilde ta ki seçim beyannamemizde ifade ettiğimiz verdiğimiz sözlerden en çarpıcı projelerden bir tanesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kesinlikle içinde siyasi risk barındırıyordu. Ancak biz bu siyasi riski alarak Çerkezköy’ün alt yapısını, Çerkezköy’ün iki ana caddesini, Çerkezköy’ün yeni meydanını Çerkezköy’e yakışır bir şekilde tamamlayacağız. 4 etapta biz bu caddelerimizi trafiğe kapatacağız. 1. etapta Altıyol kavşağından Topçular Sokak girişine kadar kapanacak. 2. etapta Topçular Sokaktan Narin Kavşağı, 3. etap Altıyol kavşağından Köşem mevki, 4. etap Köşem mevkiinden yine Narin Kavşağının olduğu aşamalardan geçerek biz bu projenin inşallah sonuna geleceğiz. Atatürk Caddesi trafiğe kapanması TESKİ ile aynı anda meydan altı otoparkı işine neredeyse aynı zamanlarda kapatmayı hedefliyoruz. Bu Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin alt yapı bağlantılarının dışında kalan alanlarda çalışmaları bugünden itibaren başlayacak. Zaten bir kısmı şu anda pazar yerinden alarak Altıyol kavşağına getirildi bir hat. Sonra Atatürk Caddesi projesi başladığında o hatlar birbirine bağlanacak ve birleşecek.  Dolayısıyla içinde fazla siyasi riskin olduğu, Çerkezköy’ün iki ana damarında çok ciddi işin olacağı, bizi çamurun, tozun toprağın, ticaretin böyle bir ana kalbinde zaman zaman su kesintisi, zaman zaman elektrik kesintisi, zaman zaman internet hatlarının, belki de diğer sıkıntıların beklediği bir işe giriyoruz. İşi ağrılığının farkındayım. Ancak esnafımız da bu noktada tabii ki bazı çekinceleri var. Ancak bu işi yapmak zorundayız. Bu işi Çerkezköy’ü daha sonra burada yaşayan, burada çalışan, burada ticaret yapan esnaflarımıza çok ciddi katkı ve katma değer sağlayacağına inanıyorum.

“MAYIS BAŞI OLARAK ÖNGÖRÜYORUM”

Yani biz bugün sadece bir alt yapı, biz sadece bir üst yapı, biz sadece bir meydan hedefle ortaya çıkmadık. Bunu defalarca söyledim. Çerkezköy’ün iki ana caddesi Çerkezköy’ün tamamına teşkil edecek bir düzen alacak. Bunula ilgili meclis kararlarımızı, kent komisyon kararlarımızı aldık.  Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin altı değişecek. Atatürk ve Öztrak Caddesi’nin artık üstü de değişecek. Yolda yürürken önünüzde trafoyla karşılaşmayacaksınız. Yolda yürürken zikzak yaparak yürümek zorunda kalmayacaksınız. Artık bir tabela çirkinliğinden Çerkezköy’ü kurtaracağız. Bu konuda da kararlıyım. Artık esnafımızın önüne çıkarak yürüme alanlarını engel teşkil ettiği, artık bu teşkillerden Çerkezköy’ü kurtaracağız. Çerkezköy’de esnafımız daha kaliteli bir noktaya gelecek. Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlarımız daha kaliteli caddelerde yürüyecek, alışveriş yapacak. İlk aşamada tabii ki esnafımızın bazı tepkileriyle karşılaşacağız, bunu biliyorum. Ancak bunun içinde bunu da bir siyasi risk olarak kabul ederseniz bütün bu riskleri alarak işe başladığımızın farkındayım. Biz kararlı bir şekilde bu işe başlayacağız. İnşallah yaklaşık 12-14 ay aralığında başladığımız işi sonlandıracağız. Ve esnafımıza en az sıkıntıyı çektirerek bu zorlu işi yapma peşindeyiz. Artık ihale tarihleri netleştiği için nisan sonu biraz da kışı da çıkartmak biraz da bu yağmurlu havalardan da belki de kurtuluruz niyetiyle bir baharla beraber, artık ihale tarihlerinin netleştiği, muhtemelen de nisan sonu itibariyle zaten iş başlıyor bugün itibariyle, Atatürk ve Öztark caddelerinin bağlantı işleri başlayacak. Ancak trafiğe kapatma hedefimiz 7 Nisan’da yapılacak ihalenin iş teslimine bağlı. Ben de bunu mayıs başı olarak öngörüyorum. Ve inşallah mayıs itibariyle bütün bu işe startı vereceğiz. Vatandaşlarımızdan, esnafımızdan sabır diliyorum. Sabrın sonu selamet. İnşallah Atatürk ve Öztrak Caddesi Çerkezköy’ün yeni meydanı trafik ve otopark sorununu da dengeleyecek şekilde biz bu işin altından hep beraber kalkacağız diye ümit ediyorum.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:43
Öğle 13:10
İkindi 16:41
Akşam 19:27
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
26°
kapalı