banner265

Çerkezköy’ün geleceğine yatırım

Sanayi nedeniyle nüfusu her geçen gün artan ve altyapı ve içme suyu hatlarının yetersiz kalmaya başladığı Çerkezköy’de, ilçenin geleceğine yönelik dev altyapı yatırımının startı verildi. İlçenin can damarı olan Atatürk ve Öztrak Caddesini kapsayan içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu hatları ile Meydan Altı Otopark Projesinin 14 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Altyapı çalışmasının meşakkatli bir iş olduğunu, ancak Çerkezköy’ün buna ihtiyacı olduğunu belirten,  Belediye Başkanı Vahap Akay, bu süre için vatandaş ve esnaflardan sabır istedi.

GENEL 25.05.2021, 16:15 25.05.2021, 17:21 Bakış Haber Merkezi
Çerkezköy’ün geleceğine yatırım
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy ilçe merkezinin çehresini de değiştirecek Meydan Altı Otopark Projenin de ayak sesleri olan Atatürk ile Öztrak Caddesi’nin içme suyu kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının startı verildi. Cadde trafiğinin akışının sağlanması için saat kulesinin bulunduğu alanda kaldırımlar söküldü. Cuma günü ise Atatürk Caddesinde ilk kazma vurulacak ve çalışmalar başlayacak.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TESKİ OLARAK BAŞLIYOR

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi işbirliği ile yapılacak olan çalışmalarla ilgili Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Bakış TV canlı yayınında Genel Yayın Yönetmenimiz Fırat Keskinkılıç’a önemli açıklamalarda bulundu.
Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yapılacak olan projenin üzerinde yaklaşık 1-1,5 yıldır çalıştıklarını ve önemsediklerini ifade eden Başkan Akay, “Bu proje Büyükşehir Belediyemiz, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi’nin 3 ayrı ihalesi ile hazırlanan ve Atatürk ile Öztrak Caddesi’nin içme suyu kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarının tamamının değiştiği bir proje. Ardından saat kulesinin olduğu bu bölgede, burayı da içine alan yine bu caddenin caminin buradan girişi olan, buradan çıkışı olan bir meydan altı otopark projesinin devrede olduğu ve üçüncü olarak da Çerkezköy Belediyesi’nin tüm bunların üst yapı çalışmalarını gerçekleştireceği bir projenin startını bu Cuma akşamı Atatürk Caddesi’ndeki birinci etabından Büyükşehir Belediyesi TESKİ olarak başlıyor.

“CUMARTESİ SABAH İTİBARİYLE ASFALT KAZISI BAŞLAYACAK”

Aslında beklentilerinin meydan altı otopark projesinin de aynı anda başlatmak olduğunu belirten Akay, “Ancak onun ihalesinin bir itiraz süresi var. Zannediyorum meydan altı projesinin çalışması da 55-60 gün aralığında çalışması başlar. Çünkü ihale edildi. Şimdi başlangıç adına Atatürk Caddesi’nin birinci etabını Topçular Kavşağı olarak söylemiştik. Ancak meydan altı otoparkı devreye henüz girmediği için birinci etap altı yoldan başlayacak, camiye kadar gelen kısımda cumartesi sabah itibariyle asfalt kazısı başlayacak.” dedi.

UĞUR MUMCU CADDESİ TERS YÖNDE AKACAK

Pazartesi sabah itibariyle de TESKİ’nin alt yapı çalışmalarının startını vereceğini ifade eden Başkan Akay, “Bizim birinci etap adına düşündüğümüz Atatürk Caddesi’nin tamamını trafiğe kapatmaktı. Ama işi teslim alan müteahhit ile bizim teknik arkadaşların yaptığı görüşmeler sonucunda Atatürk Caddesi’ni paralelde ikiye bölerek altı yoldan yine meydana kadar kalan kısmının buradan bakışta sağ tarafta çalışma başlayacak. Biz de sol tarafta bizde kalan kısımda yaklaşık 900-910 metrelik alanda ortaya delinatör atacağız. 2 şerit aşağıya inecek. Sol tarafta bir şekilde parklanma kalacak şekilde inşallah cumartesi sabah çalışmalara başlıyoruz. Bunun trafik yoğunluğu sıkıntısı açısından da bu noktadaki Uğur Mumcu Caddesi ters yönde yani buradan aşağıya akacak şekilde hizmet verecek. O yüzden buradaki alanı geçici bir betonlama yaptık. Atatürk Caddesi yukarıdan aşağıya gidecek. Sol taraf 2 şerit de olsa akışına devam edecek. Sağ taraftan da devam eden sürücüler de Uğur Mumcu Caddesi’nden de altı yol kavşağına ulaşmış olacak.” şeklinde konuştu.

“ZORLU VE ZAHMETLİ BİR İŞE BAŞLIYORUZ”

Geçici olarak Çerkezköy’de alt yapı çalışmalarının sıkıntısının çekileceğini belirten Başkan Akay, “Bugün hala çekiyoruz. Bakın Fevzipaşa Mahallesi’nde bugün TESKİ’nin çalışması tabii ki zorlu, sıkıntılı içme suyu, yağmur suyu hatlarının inşaatının getirdiği sıkıntıları tabi ki çekiyoruz. Ancak sel baskınları yaşayan Halide Edip Adıvar Sokak, Hayri Batur Caddesi gibi alanlarda artık bu manzaralardan kurtulmuş bir Çerkezköy olacak. Keza bugün yine Atatürk ve Öztrak Caddesi TESKİ’nin projesi kapsamında Dalyan Sokak, Hatip Sokak, Kosvalı Sokak’ta da bir yağmur suyu hattı düzenlemesi oldu, Öztrak Caddesi’ne kadar geldi. Yani bu işin içinde artık caddelerde yürürken kanalizasyon kokularının, içme suyu hatlarıyla eşleşmediği ve bağımsız yağmur suyu hatlarının olduğu, 2 ana caddede de birbirini bağlayan sokaklarda da asbest borulardan kurtulduğumuz, içme suyu hatlarının yenilendiği, yeni kanalizasyon hatlarının döşendiği bir büyük alt yapı işi aslında bu. Zorlu ve zahmetli bir işe başlıyoruz cumartesi günü itibariyle. Önce TESKİ başlayacak. TESKİ meydana kadar ulaştıktan sonra Çerkezköy Belediyesi de muhtemelen TESKİ’nin işi bitirmesinin akabinde yaklaşık 35-40 gün civarında da biz altı yoldan meydana kadar geleceğiz. Muhtemelen ondan sonra da bizim bulunduğumuz alanda da meydan altı otopark çalışması başlayacak. Yani zorlu, zahmetli bir işin arefesindeyiz. Ben tüm vatandaşlarımızdan, esnafımızdan Çerkezköy’ü güzelleştirecek, Çerkezköy’e değer katacak, Çerkezköy’ün iki ana caddesine, 2 bulvarına hayat verecek böylesine anlamlı bir projede zahmet vereceğimiz için, sıkıntı yaşatacağımız için şimdiden sabır diliyorum. Ancak güzel bir sonuç ortaya çıkarması adına uzun dönemden beri üzerinde çalıştığımız, hassasiyetle durduğumuz bir proje. İnşallah Çerkezköy’ün 2 yeni caddesi, 2 ana halteriyle, yeni meydanıyla, meydan altı otoparkıyla biraz daha güzelliğe kavuşmuş olacak.” sözlerine yer verdi.

“14 AYDA BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR”

Projenin tamamının 14 ay içinde bitirilmesini planladıklarını ifade eden Başkan Akay, “Çerkezköy’ün meydan altı otoparkını 60 gün sonra işe başladığını varsayıyorum. Buradaki çalışmanın tamamını, yani hafriyatın çalışması, başlangıcı ve üst tabliyenin atılması yaklaşık 4 aylık zaman da öyle 6 ay. Üzerinde de tabii ki bir yeni peyzaj, yeni döşemelerle beraber yani 7-8 ay sonra umut ediyorum yılsonuna doğru yeni meydana kavuşmuş olacağız. Umut ediyorum bu tarihte de Atatürk Caddesi’nden çıkmış, Öztrak Caddesi’ne de başlamış olacağız. Biz bu işlerin başlangıcını, bitişini Atatürk ve Öztrak Caddesi adına 12-14 ay arası bir rakam telaffuz ettik. Yine aynı tarihin peşindeyiz. Yani biz bugünden itibaren inşallah toplamda 14 ayda bakın 2 ana caddeyi ayrı ayrı söylüyorum ilk 6-7 ayda birinci etap, ikinci etap arkasından Çerkezköy Belediyesi’nin toplaması, toplamda 8 ay civarında bir sürede bu caddelerden çıkmayı, daha sonra arkasından Öztrak Caddesi’ne girişi yaklaşık 5-6 aylık sürede de oradan çıkarak bu işi sonlandırmayı hedefliyoruz. İnşallah bu sürelere riayet ederek tabii bizim dışında Büyükşehir Belediyesi’nin ve TESKİ’nin çalışmalarında bu şekilde öngörüyoruz.” dedi.  

“ALT YAPI İŞİ ZAHMETLİ BİR İŞ”

Geçtiğimiz hafta TESKİ’nin yaptığı alt yapı çalışmalarının olduğu bölgelerde yaşanan kazalarla ilgili yapılan eleştirilere de cevap veren Başkan Akay, “Çerkezköy’de tabii ki kendi kurumumuzun dışında yapılan işler var. Ancak biz burada sorumluyuz, kabul ediyorum, vatandaşın bizi sorumlu olmasını da kabul ediyorum. Yani ama bu iş bizim dışımızda, bizim işimiz değil gibi şeylerle sıyrılmıyoruz. Bakın ben yaklaşık 1,5-2 yıldan beri Atatürk, Öztrak Caddesi diye tarif ediyorum. Zorlu bir işi tarif ediyorum. Asıl zorlu işin esas sahibi Büyükşehir Belediyesi, TESKİ, alt yapı. Ancak bu alt yapıya Çerkezköy’ün ihtiyacı var. Bu yatırıma ihtiyacı var. Dolayısıyla eksik yapılan işleri inanın ben de eleştiriyorum. TESKİ’ye eleştiri yaptığım zamanlar da oldu. Ancak yeniden söylüyorum alt yapı zahmetli bir iş. Bugün bakın Fevzipaşa Mahallesi ve Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde yapılan alt yapı yağmur suyu işlerinde döşenen boruların büyüklüğü 150-180 cm büyüklüğünde. Yani boyumuz kadar borularla yağmur suyu inşaatı içerisine girmişiz. Ve bana bu işi başta söylediklerinde özellikle Hayri Batur Caddesi, BSH kavşağı civarında sizde hatırlarsınız yakın zamanda dizimize kadar suların içerisinde trafiğin kitlendiği zamanlar yaşadık. Altında dere var dereye gönderemediğimiz su yüzünden evleri sular altında kalan vatandaşlarımız var. Şimdi bu işi çözmenin hesabını yaptılar kısa vadeli bir çözüm mü yoksa bir havza planı mı yapalım dediler ben bir havza planı yapmamız lazım dedim. Yaklaşık 7-8 milyon lira civarında yatırımla bugün TESKİ orada bu işleri gerçekleştiriyor. Ancak tabi ki yeniden söylüyorum. İşlerde eksikler var mı var işin kontrolünde bazı sıkıntılar var mı var. Bende TESKİ kurumumuzu zaman zaman bu noktadaki biraz daha dikkatli davranmaları noktasında tabi ki uyardım. Ancak bu uyarılara rağmen eksik işler oldu kabul. Ancak özellikle bu işin içerisinde ve bu işte bizim eksiğe tahammülümüz yok bütün eksiklerin üzerinde olarak Çerkezköy Belediyesi işin arkasını toplayan kurum olacağı için özellikle biz o noktadaki bazı eksikleri burada yaşatmamak adına bugün mücadele ediyoruz yapacağız. Ancak yeniden söylüyorum evet eksiklerimiz var. Orada bir güvenlik önlemi alınmadan eksik işler yapıldı kabul. Yine burada yollarda kazılardan dolayı dolgu olmasına rağmen zaman zaman çökmeler yaşadı ve çökmede bir vatandaşımızın kamyonu yan yattı bunlar olabilir, olmamalı. Ancak bazı büyük işlerde alt yapı işlerinde bunlar yaşanabiliyor. Yaşanmamasını istiyoruz, önlemler alıyoruz ve daha fazla alacağız. Ancak kolay değil bunu ifade etmek istiyorum. Alt yapı işi zahmetli bir iş. O yüzden Çerkezköy’ün bugün asbest borularla hala karşı karşıya kalan bir Çerkezköy var. Hala yağmur suyu sorununu yaşayan bir Çerkezköy var. Hala kanalizasyonları sıkıntı olan bir Çerkezköy var. Şimdi biz bunların yaşanmamasını istiyoruz. O yüzden kapsamlı ve büyük bir işin içerisine girelim istiyoruz, girme cesaretini ortaya koyuyoruz. Sıkıntılar yaşanmıyor mu yaşanıyor. Vatandaşımız bu noktadaki serzenişi var. Evet kabul, ancak bizim bu noktadaki eksikleri, yapılan işin takibi noktasındaki ısrarlı mücadelemiz sürecek. İnşallah bundan sonraki süreçte bunları daha az yaşayacağız. Temelde şunu söyleyeyim; Çerkezköy’ün yeni alt yapı yatırımlarına ihtiyacı var. Bu dönem de geçtiğimiz yıl da yağmur suyu hatlarıyla bu dönem yapılacaklarla önümüzdeki dönemde yapılacaklarla bu yatırım devam etmeli. İçme suyu hattıyla ilgili konuşacaklarımız var. İnşallah bundan sonra bunları konuşmaya başlayacağız. Cumartesi sabahı bu işe start veriyoruz. Yeniden söylüyorum, zorlu ve zahmetli bir iş. Zorluklarıyla, zahmetleriyle bir büyük işin içerisine giriyoruz. Ben bir kere daha sabır diliyorum. Esnafımızı, vatandaşımızı en az mağdur edecek şekilde trafik akışını en az sıkıntıya sebebiyet verecek şekilde düzenlemeye çalışıyoruz. Umut ediyorum az zahmetle bu işin üstesinden hep beraber geleceğiz.” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:07
Güneş 05:54
Öğle 13:22
İkindi 17:17
Akşam 20:39
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
23°
açık