banner265

banner571

Çetintaş’tan Başkan Akay’a Atatürk Caddesi sorusu

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, Atatürk Caddesi’nde devam eden altyapı ve üst çalışmaları üzerinden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a eleştirilerde bulundu. Çetintaş, “8 ayda 300 metrelik alan bitmemiş durumda. Ben şimdi soruyorum belediye başkanımıza Atatürk Caddesi’nin tamamını altı yol kavşağından Narin Kavşağına kadar 12-15 aylık verdiğiniz sürede bu proje bitecek mi? Öztrak Caddesi’ne ne zaman geçeceğiz? Buradan Çerkezköy halkının bize verdiği yetkilerle sizlere bu soruyu soruyoruz. Kamuoyunu aydınlatmanızı talep ediyoruz.” dedi.

GENEL 08.02.2022, 16:48 08.02.2022, 18:08 Bakış Haber Merkezi
Çetintaş’tan Başkan Akay’a Atatürk Caddesi sorusu
banner301

Çerkezköy Bakış - AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, teşkilat üyeleri ile birlikte Atatürk Caddesi üzerinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Çetintaş yaptığı açıklamada, Atatürk Caddesi’nde devam eden çalışmaları, meydan altı otoparkı çalışmaları, ve Atatürk Viyadüğünde yapılan yaya yolu genişletme çalışmaları ile ilgili eleştirilerde bulundu.
İlk olarak Atatürk ve Öztrak Caddelerinde yapılan projeler hakkında eleştiride bulunan Çetintaş, “Bugün burada Çerkezköy’ümüzde Atatürk Caddesi’nde başlayan proje ile ilgili kamuoyuna bilgilendirme açısından bir basın açıklaması yapıyoruz. Basın açıklamama Çerkezköy’de 6. ayın sonunda başlayıp devam eden ve 8 Şubat olarak geldiğimiz nokta 8 ayda Atatürk Caddesi’nin bugünkü durumunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.” dedi.

“8 AYDA 300 METRELİK ALAN BİTMEMİŞ DURUMDA”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın o dönemde yaptığı belirtilen açıklamayı okuyacağını ifade eden Çetintaş, ‘Proje kapsamında sadece Atatürk ve Öztrak Caddeleri değil bu caddelere bağlı 19 ayrı sokakta düzenlemeler yapmayı hedefliyoruz. İnşallah bu işin sonunda güzel bir iki ana cadde, 19 sokak ile Çerkezköy Belediyesine katkı sağlayacak büyük projeyi hep birlikte tamamlayacağız. Bugün başlangıç günümüz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Atatürk ve Öztrak Caddesi 4 ayrı etapta tamamlamayı hedefliyoruz. Başlangıcından bitişine kadar 10 aylık bir süre koyduk. Bu süreyi 12-15 ay olarak bitirmeyi hedefliyoruz.’ diyor belediye başkanımız. 6. ayın birinde başladı proje. 8 ay oldu, 12 ya da 15 ayda bu projenin biteceğini söylüyor. Şu an bulunduğumuz nokta Atatürk Caddesi’nin belediye meydanında olduğu bölümde buradan altı yol kavşağından meydana kadar olan 300 metrelik bölümü geldiğimiz nokta gördüğünüz gibi hala 8 ayda 300 metrelik alan bitmemiş durumda. Ben şimdi soruyorum belediye başkanımıza Atatürk Caddesi’nin tamamını altı yol kavşağından Narin Kavşağına kadar 12-15 aylık verdiğiniz sürede bu proje bitecek mi? Öztrak Caddesi’ne ne zaman geçeceğiz? Buradan Çerkezköy halkının bize verdiği yetkilerle sizlere bu soruyu soruyoruz. Kamuoyunu aydınlatmanızı talep ediyoruz. Bu projeye başlarken biz sürekli uyardık. Bu projeyi gelin gece saat 22:00-23:00’lara kadar çalışın. Bakın süreniz az. Zamanı gelecek zorlanacaksınız. Sürekli uyarılarda bulunduk. Biz 14 ayda bu projeyi bitireceğiz dediler. Ben de belediye başkanımızın bu açıklamalarını kamuoyunun takdirine bırakıyorum.” dedi. 

“KAMUOYUNUN TAKDİRİNE SUNUYORUM”

Atatürk Viyadüğü ile ilgili değerlendirmede de bulunan Çetintaş, “Atatürk viyadüğündeki yaya genişletme projesi 75 gün içinde tamamlanmasını hedeflediğini söyleyen belediye başkanımız 11.10. 2021 tarihinde bu açıklamayı yapmış. Yaklaşık 4 ay olmuş. Yani daha Atatürk Viyadüğündeki yaya geçidinin bir bölümünü 120 gün olmuş, 120 günde bir bölümü tamamlanmış. Diğer bölümü kaç günde tamamlanacak? Onu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu trafik sıkışıklığını herkesin gördüğünü bildiğini biliyoruz. Çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Biz 12-15 ay değil de 2 senede de bu projenin biteceğini tahmin etmiyoruz. Bir dahaki seçimlere kadar bu süreç devam edecek diye halktan aldığımız tepkiler de, bizlerin verdiği tepkiler de bu projenin devamındaki durumunda da gördüğümüz gibi bu proje yaklaşık tahminlerimizi söylüyoruz bu hızla devam ettiği sürece 2 yıl daha bu proje daha biteceğini tahmin etmiyoruz. Daha bugün Atatürk Caddesi Narin kavşağına tahmin ediyorum 14 ayda ulaşma şansları yok gözüküyor. Daha Öztrak Caddesi’nin de ne kadar süreceğini siz tahmin edin. Bu proje böyle devam ederse 2 yılda da 3 yılda da bitmez. Buradan kamuoyunun takdirine sunuyorum.” dedi.

 “ALLAH ÇERKEZKÖY’ÜMÜZÜN, HALKIMIZIN YARDIMCISI OLSUN”

Çetintaş yaptığı basın açıklamasında proje kapsamında yapılacak olan meydan altı otoparkı ile ilgili de eleştirilerde bulundu. Çetintaş, “Ben kendisine kamuoyunu kim yetkiliyse bilgilendirsin diye bir açıklama yapmıştım 12 ayın başlarında. Kendisi bana şu cevabı vermişti, ‘Meydan altı otoparkı son yaptığımız görüşmede yağışlı hava koşulları nedeniyle araç girmediğini ifade ettiler. Pazartesi günü inşallah yeniden kazık çakma çalışmaları başlayacak. Otopark işi de devam edecek. Ortada herhangi bir fesih ve işi bırakma işi yok’ diye 13.12.2021 tarihinde açıklaması var. Şimdi ben size soruyorum, buradaki meydanda yaklaşık 5 ay kadar oldu buradaki esnafın durumunu bu belirsizliği kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ne zaman başlayacağının da muammasını yaşıyoruz. Allah Çerkezköy’ümüzün, halkımızın yardımcısı olsun. Görüyorsunuz meydandaki durumu. Yaklaşık 5 aydır alan çevrildi. Hala hiçbir çalışma yok. Buradaki kazık çakma aracı da yaklaşık 1 ay oldu geleli. Daha önce daha ufak bir araç vardı. Şimdi bu geldi. Burada müzelik midir, niçin duruyor ben de bunu bilmiyorum. 1 aydır burada duruyor. Bu çalışma evet kendisi döviz kurundan kaynaklanan müteahhitlerde bir sıkıntı olduğunu söyledi. Yaklaşık olarak bu proje 58 milyon civarında ihale edildiğini biliyoruz. Yarın bu proje neye mal olacak? Kamuoyunu nasıl bilgilendirecek? Kendisi de geçen gün mecliste cumhurbaşkanımızın meclisten geçen karar ile ilgili kararname yayınlanmasını söyledi. O kararnameden sonra bilgilendireceğiz dedi. Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

“PROJENİN NE ZAMAN, NASIL BİTECEĞİ MUAMMA”

Esnafın çok mağdur olduğunu ifade eden Çetintaş, “Biz sahadayız. Sahadan aldığımız tepkiler cadde, otopark ile ilgili muamma şekilde bunun ne zaman başlayacağı, ne zaman biteceğini çok tedirginlik olduğunu söylediler. Çerkezköy esnafı ve halkından aldığımız yüzde 70-80 tepki gelin bu projeden belediye başkanı vazgeçsin diye bir serzeniş var. Ben de şöyle bir öneride bulunmak istiyorum, bu proje ile ilgili çok hızlı bir şekilde kamuoyunda bu projeyi yapalım mı yapmayalım mı diye bir anket çalışması yapmasını istiyorum. Çünkü bize gelen tepkiler yüzde 70-80 bu projenin iptal olması yönünde. Esnaftan gelen bir istek var. Bunu da kamuoyuyla paylaşmış olayım. Tabii takdir onlarındır, projeyi yaparlar yapmazlar. Ama şu projenin ne zaman, nasıl biteceği muamma. Ben proje başlarken bunu şöyle ilişkilendirmiştim, tepedeki yüzme havuzuna benzeyecekse bu projeye hiç başlamayın demiştim. Bana fotoğraftaki İlhami Özcan Aygun milletvekilimiz ilçe başkanımız bu projeye karşı diye açıklama yapmıştı. Biz karşı değiliz. Gördüğünüz gibi meydanda her şey açık seçik. Ben İlhami Aygun milletvekilimizden gelip bu tabloyu görmesini isterim. Kamuoyunu bilgilendirmesini isterim. CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez ile ilgili tarihe gitmek istiyorum, tarihte tepe emlak konutları yolları yapılırken o zaman kendisi kadın kolları başkanıydı. Kadın kolları başkanı olarak parti mensuplarını toplamış, ayaklarına poşet geçirmiş o yol yapılırken tencere tava çalmışlardı. Bakın bizler alt yapının ne olduğunu biliyoruz. Bu projenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Kolay değil. Gerçekten alt yapı denildiği zaman sıkıntılarını biz biliyoruz. Hiçbir şekilde de bu çirkin şeylerde de bulunmak istemiyoruz. Ama onlar geçmişte bu çirkinlikler yaptılar. Bizler de ayağımıza çizme giyeriz, yollara çıkarız, bağırırız, çağırırız ama bu proje kolay değil. Biz empati yapıyoruz. Karşı tarafın konumunda biz de olabilirdik. Biz de bu projeyi yapmış olabilirdik. Ama biz böyle plansız programsız bir proje çalışması yapmazdık. Biz planlı programlı giderdik. Burada açıklamasında diyor ki ‘4 ayrı etapta bu projeyi gerçekleştireceğiz’ yani bölüm bölüm yapsaydı hiçbir şekilde esnaf mağdur olmazdı. Bugün işte dediğimiz gibi hala yukarıda çok belirsiz çalışmalar devam ediyor. Ben bu sıkıntıları Çerkezköy halkının, esnafın sesi olarak kamuoyunu bilgilendiriyorum. Bulunduğumuz alanda Nar Sokak, Mehtap Sokak var, arkada da Güven Sokak var. Şimdi burada 3 sokakta görüyorsunuz, burada bir yangın ihtimali olduğu zaman buradan itfaiye aracının gireceğini öngörmüyoruz.  Biz itfaiye aracının girmesi için şimdiden önlem alınmasını istiyoruz. Bu talebimizi burada bir mühendislik çalışması vardır. Bu mühendislik çalışmasında eksikleri biz görüyoruz. Mühendisler, belediye çalışanları herhalde görmüyorlar. Bizim de burada belediyeye AK Parti muhalefeti olarak bunu söylemek zorundayız. Çünkü burada harcanan vatandaşın parasıdır. Kimsenin cebinden çıkmıyor.” dedi.
Tepe Emlak Konutları ile ilgili de konuşan Çetintaş, “Müteahhitlerden çok serzeniş var. Burada biliyorsunuz 1 milyonun üzerinde daireler satılıyor. Hiçbir şekilde kanalizasyon, alt yapı çalışması, yol hiçbir şekilde yok. Buradaki müteahhitlerimiz de işe başlarken ruhsat çalışmalarında bütün paraların yatırıldığını, yaklaşık hiç iş başlamadan 150-200 bin civarında bir ücret ödediklerini ama bunun karşılığında hiçbir şekilde belediye hizmetlerinden yararlanamadıklarını söylüyorlar. Biz de Cumhuriyet Mahallesi bölgesinde çalışan Tepe Emlak Konutları bölgesindeki vatandaşlarımızın ve müteahhitlerimizin serzenişlerini buradan dile getirmiş olalım” dedi.

YATIRIMLAR HAKKINDA SON DURUMU PAYLAŞTI

Çetintaş açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hükmet tarafından yapılacak olan yatırımlar ile ilgili son durum hakkında bilgi veren Çetintaş, “Bağlık Mahallesi’nde yarı olimpik yüzme havuzumuz, bir de gençlik merkezimiz ile ilgili çalışmalar aynı alanda. Yarı olimpik yüzme havuzunun temelleri yaklaşık 1 ay önce atıldı. Bugün iyi bir ivme ile devam ediyor. Temennimiz yukarıdaki havuzdan önce buranın hizmete girmesi. Bizim arzumuzdur. Yakında da gençlik merkezinin projeleri tamamen hazırlandı. İhaleye çıkılacak. Futbol sahası ile ilgili de ihaleye çıkıldı. Buradan aldığımız bilgilere göre bayındırlık fiyatlarının beklendiğini ihalelere kimsenin girmediğini söyledi yetkililerimiz. Bu ayda bayındırlık fiyatları açıklanacak. Tekrar futbol sahamız ihale edilecek. 500 kapasiteli idi biz onu girişimlerimizle bin kapasiteliye çıkardık. Onun da çalışmalarını inşallah önümüzdeki günlerde göreceğiz. Kızılpınar’da en son Sağlık Bakanlığımızdan aldığımız bilgiye göre bakanımıza Kızılpınar’a bir önleyici ek hizmet binası hastane adı altında bir talebimiz oldu. Bakanımız da bu talebe sıcak baktı. Mevcut sağlık ocağı yıkılacak aynı alana böyle bir tesis planlaması taleplerimiz oldu. Kızılpınar’a gençlik merkezimiz buraya yapılıyor. Gençlik Merkezi il tipi Gençlik Merkezi oluyor. Kızılpınarlıların mağdur olmamaları açısından Kızılpınar’a bir Gençlik Merkezi talebimiz oldu. Bunu da bakanlık yatırımına aldı. Şu an biz yer arıyoruz. Yer arıyoruz derken belediye başkanımızdan yer talebimiz oldu. Çünkü arazi olarak uygun arazi yok hazinede, milli emlakta. Şehir içinde bir arazi olması lazım. Belediye başkanımızdan bunun talebini yaptık. Hatta son meclis toplantısında Kızılpınar’da bir imar durumundan belediye başkanlığına bir tapu tescili olacak. Yaklaşık 3 bin 200 metre bir alan belediyenin tapusuna geçecek. Biz de bunu oy birliği ile geçirdik. Ama meclis üyemizin şöyle bir talebi oldu bize buradan gençlik merkezinin bin 200 metre yer talebi sözünü ver dedi. Ne yazık ki belediye başkanımız bunun sözünü veremedi. Biz vatandaşın yararlanacağı şekilde hizmetler getirmeyi istiyoruz. Ve bunun için sürekli Ankara’ya gidip geliyoruz. Talebimiz Kızılpınar’da bize gençlik merkezi için bin 200 metrelik arazi alanı lazım. Bunun da tahsisini belediye başkanımızdan istiyoruz. İnşallah karşılığını görürüz. Görmezsek de Kızılpınar halkına kendisini önümüzdeki günlerde şikayet edeceğiz biz hizmeti getiriyoruz arazi vermiyor diye.” dedi. 

ELEKTRİK ZAMMI AÇIKLAMASI

Elektrik zamları ile ilgili sorulan soruyu da yanıtlayan Çetintaş, “Elektrik zamları ile ilgili biliyorsunuz dün cumhurbaşkanımızın sözcüsü İbrahim Kalın bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanımız bunun üzerinde çalışıyor. Bakın ben de AK Parti İlçe Başkanı olarak benim de faturam 280 TL civarında geliyordu aylık. Şu an 500 TL civarında geldi. Tabii vatandaşımız burada mağdur. Bu mağduriyeti gidermemiz lazım. Ama şöyle de bir şey var, vatandaşımız bizi Dünya, Avrupa ya da diğer ülkeler ilgilendirmiyor diyor ama enerji fiyatlarında dünyada 5 kat üzerinde bir artış var. Tabii ki bunu ülkemizde biliyorsunuz 2 yıl oldu hükümetimiz, sayın cumhurbaşkanımız süspanse etti. Yaklaşık 185 milyar civarında enerjide bir süspanse var. Bu yansımalar tabii hoş değil. Bizi de rahatsız ediyor. Ama bakın hükümet olarak 2002 yılında biz iktidara geldiğimizde yaklaşık o zamanki elektrik üretimi ile bugünkü elektrik üretiminin arasında 15 kat fark var. Bu farkı da bütün engellemelere rağmen biliyorsunuz, HES’lere karşı çıktılar, nükleere karşı çıktılar, rüzgar güllerine karşı çıktılar. Hep bu serzenişte protestolar oldu muhalefet yönünden. Ama biz bunlara rağmen hükümetimiz bu çalışmaları yaptı ve 5 katına elektrik enerji üretimini buraya kadar çıkardı. Konya’da da yaklaşık 800 milyon dolar civarında bir güneş enerjisi alanı yapılıyor şu an. Bu enerji bağımlılığını dışarıdan halletmediğimiz sürece, içimize dönmediğimiz sürece yani şu an yüzde 60-65’lerde enerji kendimiz üretiyoruz ama yüzde 30-35 civarında da dışarıya bağımlıyız maalesef. İnşallah bu enerji konusunda da sayın cumhurbaşkanımız bu konuda bir ivme kat eder. Vatandaşın zaten biliyorsunuz 150 kilovattan 210 kilovata çıkarıldı. Ama bence daha bir düzenleme yapacaklar fiyat indirimi konusunda. En azından biz de yarıya gibi bir beklenti içindeyiz. Vatandaşımıza yapılan asgari ücret yüzde 50 civarında zammı inşallah bu fiyatlar daha yukarılara gitmez, aldıkları zam da erimez şeklinde temennim bu. İnşallah önümüzdeki günlerde müjdeli haberi alırız” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31