banner265

banner571

‘Diet Market Yeşil Elma’ hizmet vermeye başladı

Yeşil Elma Beslenme ve Danışma Merkezi’nde yaklaşık 3 yıldan bu yana hizmet veren Diyetisyen Tuğçe Ünlüdağ, sağlıklı beslenmek isteyen ya da sağlık nedenlerinden dolayı belirli ürünleri tüketmesi gereken insanların bu ürün gruplarını kolayca bulabilmesi amacıyla ‘Diet Market Yeşil Elma’yı hizmete açtı. Öztrak Caddesi üzerinde bulunan ve Çerkezköy’de tek olan Diet Market Yeşil Elma, organik beslenmek isteyenlerin uğrak yeri haline geldi.

GENEL 22.06.2021, 11:44 Bakış Haber Merkezi
‘Diet Market Yeşil Elma’ hizmet vermeye başladı
banner301

Çerkezköy Bakış- Öztrak Caddesi üzerinde hizmet vermeye başlayan Diet Market Yeşil Elma, sadece zayıflamak isteyenlerin değil sağlıklı beslenmek isteyen herkesin de uğrak yeri olacak.

“SAĞLIKLI BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERMEK GEREKİR”

Diyetisyen Tuğçe Ünlüdağ, “Bebeklikten yaşlılığa kadar insan ömrünün her döneminde sağlıklı beslenmeye özen göstermek gerekir. 4 besin grubundan da yeterli ve dengeli şekilde yararlanmalısınız. Bu gruplar süt ve süt ürünleri, et, yumurta, balık ve kuru baklagiller, meyve ve sebzeler ile tahıllardan oluşur. Sağlıklı bireyler süt ve süt ürünleri grubundan günlük olarak en az 2 porsiyon; gebelik, emzirme döneminde veya menopoz sonrası dönemdeki kadınlar ise 3-4 porsiyon tüketmelidir. Yine sağlıklı bireyler günde 2-3 porsiyon et veya balık tüketmelidir. Bu grupta yer alan diğer besinler olan kuru baklagiller haftada 2-3 kez tüketilmeli, haftanın en az 2 günü ise balık tüketimine özen gösterilmelidir. Değerli proteinler ve sağlıklı yağlar içeren ceviz, fındık, badem gibi besinler ise sağlıklı bireylerde günde 1-2 porsiyon kadar tüketilebilir. Tahıllar grubunda yer alan ekmek, makarna ve buğday, bulgur, pirinç gibi besinler, sedanter yaşam tarzına sahip olan bireylerde günde 6 porsiyon, ağır işlerde çalışanlar veya hareketli yaşam tarzına sahip olanlarda ise 7-8 porsiyon tüketilmelidir. Bunlar rafine şeker veya saflaştırılmış tahıllar yerine tam tahıllardan seçilmelidir. Mümkün olduğunca organik, temiz içerikli ürünler tercih edilmelidir.” dedi.

ORGANİK BESLENME BİLİNCİ ARTTI

Son yıllarda beslenmeye bağlı artan hastalıklar nedeni ile organik beslenme bilincinin arttığını ifade eden Ünlüdağ, “Ürünün yetiştiği ortam, uygunsuz gıda yetiştirmek, işlemek ve üretmek, besin ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşan mikroorganizmalar, inorganik elementler, pestisit, insektisit gibi kimyasal ögeler, işlenmiş besinlerdeki zararlı katkı ögeleri, uygunsuz paketleme malzemeleri, radyoaktif kalıntılar, hormonlar, fabrikalardan atılan toksik kimyasallar sağlığı tehdit eden, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilen etkenlerdir.” dedi. Organik ürünlerin faydalarından da bahseden Ünlüdağ, “Organik besinler zararlı tarım ilacı barındırmazlar. Organik besinler özellikle çocuklar için oldukça faydalıdır. Organik gıdalar doğa dostudur. Daha güvenlidir. Büyük ölçüde yerlidir. Organik besinler daha lezzetlidir. Organik besinler kilo kontrolü yapmanızı sağlar.” İfadelerini kullandı.

“DİYET MARKET SADECE ZAYIFLAMAK İÇİN DEĞİL”

Diet Market Yeşil Elma’nın sadece zayıflamak isteyenlerin değil sağlıklı beslenmek isteyen herkesin gidebileceği bir market olduğunu ifade eden Ünlüdağ, “Diyet market sadece zayıflamak için değil. Tüm ürünler organik ve sertifikalı. Ürünleri büyük marketlere satmıyorlar. Belli bir kapasitede üretim yapıyorlar. O yüzden küçük işletmelerle çalışıyorlar. Makine kullanarak yapılmıyor ürünler. Hiçbirinde katkı maddesi yok. Örneğin glütene alerjisi olan çocuklar için sağlıklı atıştırmalıklar var. Süte alerjisi olan çocuklar için bitkisel sütler kullanılarak dondurmalar yapılıyor. Keçi sütlü dondurmanın yanında badem sütlü dondurma da var. Diyet markette diyet ürünü dışında katkısız, şekersiz sağlıklı ürünler var. Organik beslenmek isteyenlerin uğrak yeri diyebiliriz. Vegan olanlar için de ideal bir market. Çerkezköy’de tek. Hep kilo vermek isteyenler için uygun hem de çocuklar için uygun. Markette glütensiz makarna çeşitlerinden, vegan ürünlere, bitki çaylarından detoks sularına, organik ve glütensiz undan organik baharata, badem sütünden organik çikolata ve kakaoya kadar birçok ütün mevcut. Markette ayrıca organik diş fırçası, sabun, deterjan ve şampuan da bulunuyor.” şeklinde konuştu.    

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 13:02
İkindi 16:12
Akşam 18:47
Yatsı 20:06
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
17°
kapalı