banner265

banner571

GOP ve Fevzipaşa Mahallesi su baskınlarından kurtulacak

Çerkezköy’ün Fevzipaşa ve Gazi Osman Paşa Mahallelerinde ani yağışlarda meydana gelen su baskınlarının önlenmesi amacıyla TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan Çerkezköy Fevzipaşa Mahallesi Yağmur suyu Şebeke İnşaatı yapım işi için temel atma töreni yapıldı.

GENEL 18.12.2020, 18:52 18.12.2020, 19:02 Bakış Haber Merkezi
GOP ve Fevzipaşa Mahallesi su baskınlarından kurtulacak
banner301

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) tarafından yapılacak olan Çerkezköy Fevzipaşa Mahallesi Yağmursuyu Şebeke İnşaatı’nın pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen temel atma törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak, Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz, Belediye Başkan Yardımcıları Enver Bayram, Nedim Yılancı ve Kemal Gümüş, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez, İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin, Belediye Meclis Üyeleri ve muhtarlarımız katıldı.

İÇÖZ: 9 KASIM 2021 TARİHİNDE BİTİRİLMESİ PLANLANMAKTADIR

Programın açılış konuşmasını yapan TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz, “TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından projesi hazırlanıp, 25 Eylül 2020 tarihinde ihalesi yapılan, bütçesi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sağlanan ve sözleşme bedeli 5.414.787,50-TL olan ‘Çerkezköy Fevzipaşa Mahallesi Yağmursuyu Şebeke İnşaatı’ yapım işi kapsamında muhtelif çaplarda (Ø1800 ile Ø400mm çaplar arasında) toplam 4.949 m yağmursuyu hattı imalatı yapılacaktır. 10 Kasım 2020 tarihinde yer teslimi yapılan bu yatırım ile yağmursuyu hatları bulunmayan Fevzipaşa ve Gazi Osman Paşa Mahallelerinde, yağmursuyu şebekesi yapılarak sel baskınlarının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. İşin süresi 1 yıl olup 9 Kasım 2021 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır. Fevzipaşa Mahallesi’nde taşkın yaşanan başlıca bölgelerinden bahsedecek olursak; Halide Edip Adıvar Caddesi ve çevresinde yoğun yağışlarda taşkınlar yaşandığı, çevre halkının bahçe ve bodrumlarını su bastığı, ayrıca Fevzipaşa Mahallesi Güveniş Caddesi BSH kavşağında, yoğun yağışlarda Namık Kemal Bulvarı ve Güveniş Caddesinden gelen yağmursularının kavşakta birikerek taşkınlar oluşturduğu ve kavşağın trafiğe kapandığı tespit edilmiştir. Bahsedilen bölgelerde yapılacak yağmursuyu hatları ve mazgal imalatları ile olası can ve mal kayıplarının önüne geçilecektir” dedi.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

Program, Belediye Başkanı Vahap Akay’ın konuşması ile devam etti. Akay, “Bugün temelini attığımız, aslında TESKİ’nin ikinci etap taşkın önleme projelerinden birisidir. İkinci etap uzun zamandan beri talep ettiğimiz ve bugüne kısmet olan Çerkezköy Fevzipaşa Mahallesi’ni, kısmen Gazi Osman Paşa Mahallesi’ni ilgilendiren önemli bir yağmursuyu işidir. Yani Çerkezköy’ün geçmişte kaderi diye adlandırılan ani su baskınlarının önleneceği çok önemli bir projedir” dedi.

“ÇERKEZKÖY GEÇMİŞTE YAŞADIĞININ ÜÇ MİSLİ YAĞIŞLARI GÖRDÜ, BANA MISIN DEMEDİ”

Belediye Başkanı Vahap Akay, “Şimdi bugün özellikle Halide Edip Adıvar Caddesi’nden, Naim Süleymanoğlu Sokak’tan, Namık Kemal Bulvarı ve Güveniş Caddelerinden geçecek bu ikinci taşkın önleme projesi Çerkezköy için çok kıymetlidir. Neden kıymetli? Çerkezköy 2014 yılında ani su baskınlarının Çerkezköy’ün kaderi diye adlandırıldığı dönemleri yaşadı. 2015 yılında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’la beraber birinci etap çalışmasını gerçekleştirdiğimiz taşkın koruma projesi hepinizin bildiği gibi Gazi Osman Paşa Mahallesi Fatih Caddesi’nden başladı. Başarır Sokak’tan İmar Siteleri’ne, İmar Siteleri’nden Sayar Sokak’a oradan Küçük Sanayi Sitesi’ne doğru devam etti. 1800’lük hatlarla ani su baskınlarında her defasında bu hatta yaşayan vatandaşlarımızın çile çektiği o günleri 2015 yılında başlayan yatırımla, zorlu bir çalışmanın sonunda geride bıraktık. Çerkezköy geçmişte yaşadığının üç misli yağışları gördü, bana mısın demedi.” dedi.

BÜYÜK BİR YATIRIMIN DAHA BAŞLANGICINI YAPIYORUZ

“Toprağa yaptığımız yatırımların ne demek olduğunu, o yatırımdan sonra tüm Çerkezköy öğrendi” diyen Başkan Akay, “İnşallah şimdi ikincisini gerçekleştireceğimiz bu projeden sonra bu hatta yaşayan vatandaşlarımızın da bu sıkıntılarını giderecek bir büyük yatırımın başlangıcını yapıyoruz. Ben bu yatırıma kayıtsız kalmayan Büyükşehir Belediye Başkanıma, TESKİ Genel Müdürüme, kıymetli çalışanlarına ve burada emek sarf edecek herkese bir kere daha teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. TESKİ bu dönemde Ambardere altyapı çalışmalarını da tamamladı. Yine bu dönemde uzun zamandan beri çevre felaketi haline gelen Cumhuriyet Mahallesi’nin bütün kanalizasyonlarının ormana deşarj edildiği o büyük meseleden, o çevre felaketinden bu büyük yatırımla Çerkezköy olarak kurtulmuş olduk. Dolayısı ile toprağın altına gömülen, toprağın altına yapılan yatırımın, kaybolan yatırımın aslında ne kadar kıymetli, ne kadar önemli olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Dolayısı ile bu safhada da çalışmalarını tamamladıkları için yeniden teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı

“ZORLUKLARI HEP BİRLİKTE GÖĞÜSLEYECEĞİZ”

Yeni yıldaki çalışmalardan da bahseden Başkan Akay, “2021 yılında TESKİ, Çerkezköy Belediyesi ve Büyükşehir Belediyemizin yine alt yapıyla ilgili iki büyük işi var. Birinci işimizi zaten kamuoyuyla paylaştık. 2021 yılı Atatürk ve Öztrak Caddeleri Belediyemizin Cumhuriyet Meydanı, Köşem Meydanı gibi meydanlarında, meydan altı otoparkıyla beraber TESKİ’nin uzun yıllardan beri Çerkezköy’ün sıkıntıları olan ana isale asbest hatları dahil olmak üzere yeni içme suyu hatları, yeni kanalizasyon hattı inşaatı, yeni yağmur suyu inşaatı 2700 metre Atatürk ve Öztrak Caddesi’ne 30 km alt yapı borusu döşemekten bahsediyoruz. İnşallah 2021 yılının Mart ayında başlayacak bu büyük iş, devamında Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin yapacağı meydan altı otoparkı ve meydan üstü düzenlemesi, Çerkezköy Belediyesi’nin bu iki caddede yapacağı yenileme çalışmalarıyla start alacak. Ancak buradaki hassas konuyu buradaki TESKİ yatırımı olduğu için bir kere daha altını çiziyorum. 2021 yılı Mart ayında başlayacak iki caddede Çerkezköy’ün ticaretinin kalbinde çok zorlu, çok çetin bir mücadele bizleri bekliyor. Bugün burada TESKİ’nin daire amirleri, sayın genel müdürü yöneticileri var. Zorluğu hep beraber yaşayacağız ve hep beraber göğüsleyeceğiz.” diye konuştu.

“ÇERKEZKÖY GELECEĞE UMUTLA BAKACAK”

Başkanı Akay, “1 yıldan fazla sürecek bu zaman diliminde 2021 Mart ayından 2022 Mart ayına kadar sürecek bu inşaatta bizi toz, toprak, çamur ve altyapıda yaşayacağımız sıkıntılar bekliyor. Ne kadar zorlu ve çetin bir mücadeleye girdiğimizin farkındayız. Bu zorlu mücadelede vatandaşlarımızdan şimdiden peşin peşin sabır dilemek istiyorum. Özellikle esnafımızdan bu zorlu mücadele için destek bekliyoruz. Bu zorluğu bugünden vatandaşımıza ve esnafımıza tarif ederek açıklamak istiyoruz. Bu altyapı otopark, meydan üstü ve cadde düzenlemelerinden sonra Çerkezköy geleceğe umutla bakacak” dedi.

İÇME SUYU HATTI PROBLEMİ DE ÇÖZÜLECEK

“Bir diğer büyük işimiz var” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Akay, “Bugün Fevzipaşa Mahallemizdeyiz. Ani yağışların kentimize çektirdiği sıkıntıları biliyoruz. Ancak Çerkezköy’ün geneli ile ilgili büyük bir sıkıntımız var. O da içme suyu hattı yenileme işidir. Bunu da Kadir Başkanımız İller Bankası’ndan talep ettiği kredi ile çözecek. Çerkezköy’ün geleceği için mücadele etmeye, çalışmaya aynı kararlılıkla devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“ZORLU BİR 2021, 2022 VE 2023 YILLARI BİZİ BEKLİYOR”

Başkan Akay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zorlu bir 2021, 2022 ve 2023 yılları bizi bekliyor. Bugün, topraktan çamurdan, yeraltına inmekten korkmadan Çerkezköy’ün hak ettiği yatırımları teker teker yerine getirme mücadelemizin startını veriyoruz. Bu vesile ile Bu kıymetli yatırımı Çerkezköy’ümüze kazandırmak için temel atma törenine katılan Kadir Başkanıma ve TESKİ yönetimine, çalışanlarımıza, bugün bizleri yalnız bırakmayan İlçe Başkanlarımıza, meclis üyelerimize ve muhtarlarımıza teşekkür ediyor, tüm Çerkezköy halkına saygı ve sevgilerimi yoluyorum.” dedi.

“ÇERKEZKÖY İÇİN CİDDİ HAZIRLIKLARIMIZ OLDU”

Akay’ın ardından konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da TESKİ ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ve yapacağı yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Albayrak, 31 Mart 2014’ten 31 Ekim 2020’ye kadar 6 yıl 9 ay geçti. Bu süre içerisinde biz Çerkezköy’e TESKİ olarak 104 milyon lira Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak da 88 milyon liralık harcama yapmışız. Yani 192 trilyon parayı Çerkezköy’e harcamışız. Yerel yönetimlerin en yoğun çalışması gerektiği zamanda pandemi dolayısıyla çok fazla bir şey yapamadık. Ama bir şey yaptık, Sayın Başkanla birlikte tam manasıyla vatandaşımızın yanında olduk. Bunu yapmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Sadece büyükşehir olarak 2 milyon maskeyi ben dağıttım. Sayın başkanım da ona yakın sayıda maske dağıttı. 2 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle biz de çalışmalara başladık. Bu arada boş durmadık, Çerkezköy için ciddi hazırlıklarımız oldu” dedi.  

“2020’NİN EKSİKLERİNİ 2021’E KOYARAK ÇERKEZKÖY İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

“2020’nin eksiklerini 2021’e koyarak Çerkezköy için çalışacağız.” diyen Başkan Albayrak, “Çerkezköy Fevzipaşa Mahallesi yağmursuyu şebeke inşaatı beni ilk günden beri etkilemiştir. Buradaki sıkıntıyı hep görüyordum. Şimdi işte sanıyorum 25 Eylül 2020’de ihalesini yaptık. Toplamda 10 trilyonluk bir yatırım olacak burada. Burada 5 bin metre yağmur suyu inşaatı yapacağız. Esas bundan sonrası var. Sizden tek istediğim sayın başkan büyük bir çaba gösteriyor. Özellikle Öztrak ve Atatürk caddelerindeki düzenlemeler için. Bizi de bu heyecan içerisine aldı. Sayın başkan ile ikimiz sırt sırta verdik. Bunu sen yaptın, şunu ben yaptım diye bir şey yok. İkimiz de bu işin ortağıyız. Sevgili Çerkezköylüler, sizden sabır istiyoruz. Çerkezköy’de bizim bu dönem mutlaka yapmamız gereken alt yapılar var. Bunun içinde sizden ricam sabır edecekler. Bu zorlu günlerde yağmur, çamur her türlü toz toprak olacak. Allah kısmet ederse hep beraber sonunda mükemmel 2 caddeye kavuşacağız. Bunun sözünü veriyoruz. Hatta 3 gün önce de TESKİ Genel Kurulu’nda ihale kararını aldık. İhaleye çıkıyoruz. O bölge çok önemli bizim için. O iki caddede 14 bin 255 metre içme suyu, 8 bin 730 metre kanalizasyon, 2520 metre yağmursuyu hattı yapacağız. Bunlar bittikten sonra da daha Çerkezköy’ü bekleyen çok önemli hizmetlerimiz olacak” dedi.  

“ÇERKEZKÖY İÇME SUYU HATLARI OLARAK EN KÖTÜ DURUMDA 11 İLÇE ARASINDA”

Ambardere ve Kavaklıdere’deki kolektör hattının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Albayrak,  “Çerkezköy içme suyu hatları olarak en kötü durumda 11 ilçe arasında. Yaklaşık yüzde 90’a yakını asbest, 30 yıllık borular. Çerkezköy’ün içme suyu projesi İller Bankası’nda onaylanmış. Bizim yaklaşık olarak 100 trilyon bir içme suyu projemiz var. Projesi hazırlandı, onaylandı, bekliyor. Onu çıkarmak için büyük bir çaba gösteriyoruz. Onu çıkardığımızda Çerkezköy geleceğe dönük daha kaliteli içme suyu olacak” dedi.  

“SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ, EN ÇOK DA BAŞKANIMIZIN ARKASINDAYIZ”
 

Bağlık köprüsünün ihalesinin 2021’de yapılacağını ifade eden Albayrak, “En geç 2023 ortalarında o köprünün üzerinden hep beraber yürüyerek, araçlarımızla geçeceğiz. Yaklaşık 25 milyonluk bir yatırım. Daha 3 sene 4 ay daha vaktimiz var. Vatandaş bu görevi bize 60 aylığına verdi. Şu anda hizmet zamanı. Siyaset zamanı gelince çıkarız başkanla beraber yaptıklarımızı anlatırız. 31 Mart 2019’da halkı verdi yetkiyi artık tamam derse tamam, devam derse devam deriz. Bu kadar kolay. Şimdi bütün gücümüzle önümüzdeki 3 sene 4 ayda bütün bu bahsettiğimiz hizmetlerin hepsini yerine getireceğiz. Buna da ihtiyacımız var. Çerkezköy şu anda bizim devraldığımız 30 Mart 2014’ten bu yana nüfusu en çok artan ilçemiz. Bu gelecekte artmaya devam edecek. Bundan dolayı Çerkezköy’ün sorunları ötelenmeden yapılması gerekiyor. Sözümüz söz, sözümüzün arkasındayız, en çok da başkanımızın arkasındayız” dedi.  
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşmasının ardından kurdele kesilerek Fevzipaşa Mahallesi Yağmursuyu Şebeke İnşaatı temeli atıldı.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31