banner265

banner571

Mustafa As güven tazeledi

Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Genel Kurulu’nda yapılan seçimde mevcut başkan Mustafa As güven tazeleyerek yeniden başkanlığı seçildi.

GENEL 23.01.2022, 17:02 23.01.2022, 17:56 Bakış Haber Merkezi
Mustafa As güven tazeledi
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın 17 Ocak’ta yapılması planlanan fakat çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen Olağan Genel Kurulu çoğunluk aranmaksızın 23 Ocak pazar günü yapıldı. Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan kongrede esnafın katılımı yoğun oldu.
Kongreye Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve oda üyeleri katıldı.


Divan heyetinin oluşturulması ile başlayan kongrede divan başkanlığına Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, divan başkanvekilliğine Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Dükanlı, katip üyeliğine Ömer Göktaş, Mehmet Ali Elgün, Ali Tektaş seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden kongrede faaliyet, denetim raporları, bilanço, gelir ve gider hesapları okundu ve oylamaya sunularak kabul edildi. Ardından yeni dönem çalışma programı ile bu program içinde yer alacak olan eğitim teorik ve pratik kurs programları ve tahmini bütçe okundu ve kabul edildi.  

“İNŞALLAH KAZANAN BÖLGEMİZİN ESNAFI OLUR”

Aylık ücretlerin, huzur haklarının yolluk ve konaklama ücretlerinin tespit edilmesinin ardından kısa bir konuşma yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Yaklaşık 7-8 yıllık görev süremiz boyunca şoför esnafının bölgedeki haklarını ve hukuklarını koruma mücadelesi veren bir kardeşinizim. Bu anlamda Çerkezköy ve Kapaklı’nın bir elmanın iki yarısı ilçenin esnaf arkadaşlarını bugün bu salonda görüyor olmaktan, bu kongrede sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyuyorum. Son 2-3 yıldır pandemi ile ekonomik şartlarla mücadele eden şoför esnafının durumunu yakinen takip ediyoruz. Bu anlamda elimizden geldiği ölçüde destek olmak adına hem Çerkezköy Belediye Başkanı sıfatıyla aynı zamanda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinin bir üyesi sıfatıyla, aynı zamanda UKOME’nin bir üyesi sıfatıyla bu mücadeleyi hep birlikte veriyoruz. Bu anlamda T plaka esnafının, S plaka esnafının, J plaka esnafının, M plaka esnafının sıkıntılarını sorunlarını zaman zaman dile getirdik. S plakanın biraz önce bahsi geçen bölgesellik kararında Çerkezköy ve Kapaklı gibi bu önemli iki büyük ilçede bölgesellik kararını uygulamaya geçiren, bu anlamda 2016 yılından beri bunun hakkını hukukunu koruyan kararın altına imza atmıştık. Bizler bu kararı bize inanıp, güvenip bu kararın uygulamasını devam etme mücadelesini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinde verdik vermeye devam edeceğiz. Aynı zamanda Çerkezköy ilçemizdeki T plakalarla ilgili bir mücadelemiz var. Bu mücadeleyi geçtiğimiz UKOME’de iki defa Büyükşehir belediye meclisi kararına rağmen UKOME kararları ile bu hakların ret edildiği bir karar ortaya çıktı. Ancak bu mücadelemiz bitmeyecek.  2014 yılında Tekirdağ’ın 10 ilçesinde güncellenen taksi plakaları Çerkezköy ilçesinin 17 durağındaki tüm taksiciler adına bir şekilde güncelleme mücadelesi verecek ve bu hafta mücadeleyi kazanacağınıza kimsenin şüphesi olmasın. Bu anlamda bugüne kadar Çerkezköy ve Kapaklı’nın hem esnafının hem de vatandaşlarımızın hakkını koruyan yaklaşımla bu mücadeleye devam edeceğiz.  Ben 4 yıldır şu anki şoförler odası başkanım Mustafa As başkanımla beraber mücadeleyi verdim.  Ona da katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Ben bir kere daha bu mücadeleleri veren arkadaşlarıma, bugün aday olarak yarışacak 2 abime de başarılar diliyorum. İnşallah kazanan Çerkezköy esnafı olur. İnşallah kazanan Kapaklı esnafı olur. İnşallah kazanan bölgemizin esnafı olur” dedi.

YÖNETİM KURULUNA YETKİ VERİLDİ

Daha sonra 5362 sayılı kanundaki sınırlar içinde öğrenci okutulması, muhtaç durumdaki oda üyelerine yardımda bulunulması ve bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki verildi. Bağlı olduğu birliğin muvafakati alınmak şartıyla kuruluş amacını gerçekleştirmeye yönelik gayrimenkul ve her türlü taşıt alım ve satımına, gayrimenkul karşılığında ödünç para alınmasına karar verilirken, bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki verildi.

“ÇOK MÜCADELELER VERİYOR”

Daha sonra listelerin divan başkanlığına teslim edilmesinin ardından Divan Başkanlığı tarafından adaylara konuşma hakkı tanındı. İlk olarak mavi liste ile seçimlere giren Fikret Tanyeri konuşma gerçekleştirdi. Tanyeri, “Burada yapılan hiçbir şeyin olmadığını sayın başkanım kendisi de biliyor. Burada en çok Sayın Belediye Başkanım Vahap Akay’a teşekkür etmek istiyorum özellikle. Bugün ne yapıldıysa onun sayesinde yapıldı. Bugün bölgesellik taksi plakaları ile ilgilenen tek başkan. Ben zaten en kısa zamanda başkanımla da görüşeceğim bu konuyu. Şoför esnafı olsa şoförler odasını ona bırakmak istiyorum. Çünkü o çalışıyor bizler için. Çok mücadeleler veriyor. Bunları da burada söylemekten hiç gocunmuyorum. Kendisini de çok seviyorum.  Allah kendisinden razı olsun” dedi.

“BİZ ŞOFÖR ESNAFI İÇİN BURADAYIZ”

Tanyeri konuşmasına şöyle devam etti, “Bu bir seçim. Burada hiç kimseyi de eleştirmek istemiyorum. Ben çıktım canlı yayında sayın başkana kendisi benim ağabeyimdir, büyüğümdür dedim. O bizi şovmenlikle, yalancılıkla suçladı. Sadece buna cevap vermek istiyorum. Şoför esnafı burada herkesin ne olduğunu biliyor. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Bana yalan söylüyor dediği konu şu, kendisi burada çıksın ‘ben korsanla çalışmadım’, ‘4000 plaka ile çalışmadım, benim yönetimim, denetimim çalışmıyor’ desin.  O zaman geleceğiz göreceğiz hangimiz yalancıyız. Bizim söylediklerimiz onların yaptıklarıdır. Bir de araba mevzusu var. Araba yanabilir, benimde arabam yandı. Kaza olabilir. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. Ama şu var, arabanın akıbeti belli değil. Ben sayın başkana dedim ki kanarya derneğine mi hesap vereceğiz ile hesap veririz dedi. İlde sayın Sami Kayın’a sordum böyle bir şey var mı diye. Bize ne gelen bir yazı var ne de bizim haberimiz var dedi. Gelsin başkan da burada açıklama yapsın. Burada siz kendi kararınızı kendiniz vereceksiniz. Benim burada bir şey söylememe gerek yok. Burada çıkıp diyecekler ki biz adam gibi çalışıyoruz. Görelim kim adam gibi çalışıyor. Biz şoför esnafı için buradayız. Bize talep geldiği için biz buradayız. Biz buraya hizmet için çıktık” dedi.

“HİZMET VERMEYE BAŞLADIK”

Ardından konuşan Mustafa As, “2018 Yılında Ocak ayında yapılan olağan genel kurulumuzdan sonra esnafımızın bizlere teveccüh göstermesi sonucu yönetim ve denetim kurulu üyelerimiz ile toplantımızı yaparak yapmış olduğumuz görev dağılımından sonra tüm esnafımıza hiç ayırt etmeden eşit mesafede yaklaşarak esnafımıza güven veren şeffaf bir yönetim anlayışı ile hizmetlerimize devam ettik. Hiçbir ayrım yapmadan esnafımızın hakkını kollamak, korumak adına sorunlarımızı ilgili kurumlar ile paylaşarak en acil bir şekilde çözüme kavuşturmayı kendimizde devamlı olarak sorumlu hissettik. Bu anlayış çerçevesinde gerçekten geldiğimiz bu günlere kadar esnafımız adına, odamız adına güzel hizmetler verdiğimizi düşünüyorum. Tekirdağ ilimiz büyükşehir olduktan sonra esnafımız en ufak bir evrak için dahi Tekirdağ (UKOME) ye gitmek zorunda kalıyordu. Belediye Başkanımız Sayın Vahap Akay ve Büyükşehir (UKOME) yetkilileri ile birlikte bu konu görüşülüp 2018 yılının Mart ayında Çerkezköy (UKOME) biriminin açılmasını sağladık. Ben buradan bu hizmet biriminin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böylelikle esnafımızın Tekirdağ'a gidip gelme zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. 2018 yılında görev aldıktan sonra var olan küçük kurtarıcımızı değiştirerek daha büyük 27’lik araçlarımızı da üzerine alabilen bir kurtarıcı aldık. O günden bugüne kadarda hiçbir kar gözetmeden mağdur olan esnafımıza büyük kurtarıcımız ile hizmet vermeye başladık” dedi.

“KAZANAN ESNAFIMIZ OLSUN”

As, konuşmasına şöyle devam etti, “Esnafımızın rayiç bedel ve toplu taşıma ile ilgili (T, S, J, M) plaka zam taleplerini UKOME’ye bildirip her yıl düzenli olarak güncellenmesini sağladık. Yetkisiz ve belgesiz olarak çalışan korsan araçların denetimini yaparak kolluk kuvvetlerimiz ile paylaşıp araçlara cezai işlem uygulanmasını en hızlı bir şekilde sağladık. Hepimizin bildiği gibi 2020 yılının Mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan bir pandemi süreci başladı. Bu süreçte Kaymakamlık ve Belediyelerimizin öngördüğü şekilde planlı programlı bir çalışma yaparak esnafımızın mağduriyetini en aza indirdik diye düşünüyorum. Başka bir konu da bildiğimiz gibi Kapaklı ve Çerkezköy İlçelerimiz sürekli göç almaktadır, bununla beraber yeni istihdam alanları oluşmakta, yeni sanayi alanları inşa edilmekte, aynı zamanda trafikle ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Bu çerçevede her iki ilçe belediyeleri ve büyükşehir belediyesi yetkilileri ile yaptığımız toplantılarda servis güzergahları ve alternatif yollar ile ilgili çalışmalar yaparak trafiğin bir nebze olsun rahatlamasını sağladık. Bu anlamda her iki belediye başkanımıza da şahsım ve esnafım adına teşekkür ediyorum. Çerkezköy'de mevcut bulunan 18 taksi durağında toplamda 112 taksici esnafımızın süresiz olan durakları 2007 yılında başlayan 2014 yılında sona eren süreçte süreli hale getirilmiştir. Bizler Tekirdağ İlimizin hiçbir ilçesinde olmayan böyle bir uygulamanın yanlış olduğunu dolayısıyla esnafımızda bir mağduriyet oluşturduğu kanaatini taşıyoruz. 2018 yılının 6. ayında başlattığımız bu çalışmanın inşallah önümüzde bir, iki ay içerisinde sonuçlandırıp tekrar eski haline yani sözleşmesiz-süresiz duraklar haline getirileceğini umut ediyoruz. Esnafımızın bu mağduriyetini gidermek adına yaptığımız çalışmalara katılım sağlayıp destek veren herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Kızılpınar taksi duraklarının görevde olduğumuz süre içerisinde 10 taksi durağının yerlerini belli ederek durak mobalarını koyarak sağlıklı ve huzurlu bir ortam oluşturarak çalışmalarını sağladık. Kızılpınar Mahallemizde bulunan iki durağımızın da yer çalışması yapılarak en kısa zamanda onlarında kendi duraklarında çalışmalarını sağlayacağız. Yani çok zor durumda olan Kızılpınar taksici esnafımız 2017 yılında durak yerleri ve (T) plakaların güncellenmesi ile birlikte kendi duraklarında çalışmaya başlayarak rahat bir nefes aldılar diye düşünüyorum. Ayrıca duraklarda çalışan mevcut araçlara yol izin belgeleri ve ÖTV den faydalanma imkanı sağlandı. Aynı çalışmalarımızı Karaağaç Mahallemizdeki taksi duraklarımız içinde hala hazırda devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda aynı uygulamaların Karaağaç Mahallesi taksici esnafımız için sağlanmış oluruz. Son bir iki ay içerisinde akaryakıta gelen zamlar esnafımızı tamamen mağdur etmiştir. Maliyetini kurtarmadığı bir işin içinde çok zor günler geçirmekteyiz. Bunun için tüm (T, S, J, M) plakalarda aldığımız Ocak ayı itibari ile uygulamaya konulan zamlar çok yetersiz kalıp bir an önce Büyükşehir'e vermiş olduğumuz yeni zam dilekçelerimizin gözden geçirilerek güncellenmesi gerekmektedir. Fakat buda çözüm değil diye düşünüyorum. Bizler esnaf olarak bizi yönetenlerden isteğimiz bir an önce akaryakıt ve diğer giderlerin fiyatlarının bir an önce sabitlenip sıkıntılı geçen bu sürecin güncellenmesini talep ediyoruz. Bizlerde daha önceki günlerde olduğu gibi önümüzü görerek çalışmalarımıza devam etmeliyiz diye düşünüyorum. Ben son olarak bu gün yapılacak olan olağan genel kurulda bizleri desteklemenizi istiyor, genel kurulumuzun Kapaklı ilçemize, Tekirdağ ilimize, Çerkezköy İlçemize ve tüm esnafımıza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor hepinize saygı ve sevgiyle tekrardan selamlıyorum. Bu seçimin kaybedeni olmasın kazananı esnafımız olsun.” dedi. 

“ALNIMIZ AÇIK BAŞIMIZ DİK”

Tanyeri’nin yanan araç ile ilgili eleştirisine de cevap veren As, “Evet doğrudur. 03.07.2018 tarihinde bizim hizmet aracımız Edirne istikametinde Lüleburgaz gişelerinde elektrik kontağından çıkan bir arıza sebebiyle yanmıştı. Ve bunun bilgi ve belgelerini ben gerekli tüm ve kurum ve kuruluşlara bildirdim. Keşke bunu seçim çalışmaları içinde dile getirmeseydi. Her gittiği toplantıda bunu sordu. Ben ona zamanında dedim ki sana buradan malzeme çıkmaz. Hiçbir kurum ve kuruluşa ne benim ne arkadaşlarımın verilecek hesabı yok. Araba yanmıştır. Kaza ile insanlar ölüyor. Biz dedik ki araba yanabilir yeter ki içindeki insanlara bir şey olmasın. Onlar canını kurtardığına şükrederken bu arkadaşımız 3 aydan beri bu araba nasıl yandı. Neredeyse kolayını bulsa diyecek ki araba yandı arkadaşlara niye bir şey olmadı. Böyle bir şey yok. benim, yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarımın görev yaptığımız süre içinde hiç kimseye verilecek hesabımız yok. Alnımız açık başımız dik” dedi.

AS, YENİDEN BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

Ardından seçimlere geçildi. Mevcut başkan Mustafa As ile Fikret Tanyeri genel kurulda başkan seçilebilmek için yarıştı. Kongrede Mustafa As oda başkanlığına seçildi. 920 esnafın oy kullandığı seçimlerde As, 470 oy alırken, Fikret Tanyeri de 444 oy aldı.

Seçimin ardından konuşan Mustafa As, “Bugün gerçekten çok demokratik bir ortamda centilmence bir seçim oldu. Esnafımıza yakışan bir seçim oldu. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımızda da ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım olarak kaldığımız yerden devam edecek. Çünkü Çerkezköy ve Kapaklı esnafı bunu fazlasıyla hak ediyor. Herkes hak ettiği hizmeti almalıdır” dedi.


 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 74
3. Atletico Madrid 38 69
4. Sevilla 38 68
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 63
7. Villarreal 38 57
8. Athletic Bilbao 38 56
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31